Jak można poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się?

Jak można poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się?

Jest to bardzo trudny i żmudny proces. Każda osoba musi być leczona indywidualnie. W przeciwieństwie do innych uzależnień, jedzenie jest niezbędne do przetrwania, więc nie można go unikać. Zamiast tego należy opracować zdrowsze relacje z żywnością, które będą opierały się na zaspokojeniu potrzeb żywnościowych, a nie zajadaniu emocji.

W celu zatrzymania niezdrowych nawyków obżarstwa, ważne jest, aby zacząć jeść dla zdrowia. Zdrowe odżywianie polega na jedzeniu zrównoważonych posiłków skomponowanych ze zdrowych produktów, które zadbają o odpowiednie odżywienie organizmu, dostarczenie witamin i minerałów.
reklama
10 strategii na to, aby pokonać kompulsywne objadanie się

Radzenie sobie ze stresem - jednym z najważniejszych aspektów kontroli niepohamowanego apetytu jest znalezienie alternatywnych sposobów radzenia sobie ze stresem. Mogą być to ćwiczenia, medytacja itp.

Jedz 5 posiłków dziennie, w tym 2 zdrowe przekąski - jedzenie śniadania, obiadu i kolacji to podstawa zdrowego odżywiania. Pomiędzy posiłkami dodaj dwa posiłki, które będą składały się ze zdrowych przekąsek. Należy trzymać się regularnych posiłków, pomijanie ich bardzo często prowadzi do gwałtownego objadania się.

Unikaj pokus - jest bardzo prawdopodobne, że jeśli masz fast foody, pyszne desery lub niezdrowe przekąski domu, to sięgniesz po nie prędzej czy później. Usuń pokusy z lodówki i szafek.

Mówimy stop diecie - ścisłe trzymanie się diety może spowodować chęć do przejadania się. Zamiast diety koncentruj się na jedzeniu z umiarem. Wybierz zdrowe produkty, które lubisz jeść.

Ćwiczenia - nie tylko ćwiczenia pomogą Ci schudnąć w zdrowy sposób, ale także poprawią ogólny stan zdrowia i nastrój.

Walcz z nudą - jeżeli się nudzisz, szukasz różnych rozwiązań. Przeważnie było to podjadanie. Zmień to! Wybierz się na szybki spacer, zadzwoń do przyjaciela, zacznij czytać książkę. Takie działanie pomoże Ci w znacznym stopniu zmniejszyć ochotę na podjadanie.

Zacznij się wysypiać - jeżeli jesteś zmęczona, chcesz więcej jeść, aby zwiększyć swoją energie.

Słuchaj swojego ciała - naucz się rozróżniać głód fizyczny od emocjonalnego. Jeżeli zjadłaś niedawno, zapewne nie jesteś naprawdę głodna. Powstrzymaj się od jedzenia, a po jakimś czasie poczujesz sytość.

Prowadzenie dziennika żywności - napisz co jesz, kiedy, ile i jak się czujesz kiedy jesz. W ten sposób zobaczysz, jak zachowuje się Twój organizm w różnych sytuacjach.

Skorzystaj z pomocy - nie bój się rozmowy z Twoimi bliskimi. Każdy będzie chciał Ci pomóc i nie bój się tej pomocy. Rozmowa bardzo pomaga, nawet jeśli nie rozmawia się z profesjonalistą. Oprzyj się na rodzinie i znajomych, dołącz do grupy wsparcia, a jeśli to możliwe, skonsultuj się z terapeutą.

Leczenie kompulsywnego objadania się…

Istnienie bardzo wiele rzeczy, które można zrobić, aby powstrzymać się od kompulsywnego jedzenia. Ważne jest to, aby szukać także profesjonalnej pomocy i leczenia. Lekarze, którzy specjalizują się w pomocy w walce z kompulsywnym objadaniem się to: psychiatrzy, dietetycy, terapeuci oraz specjaliści od zaburzeń w odżywianiu i otyłości.

Skuteczny program leczenia gwałtownego objadania się powinien składać się nie tylko z leczenia objawów dysfunkcji nawyków żywieniowych. Bardzo ważne jest też to, aby zająć się problemami z przyczyn emocjonalnych, które są głównym powodem objadania się.
reklama
Należy pokazać, jak można radzić sobie ze stresem, lękami, smutkiem, samotnością, strachem w inny sposób.

Jedzenie kompulsywne to bardzo poważne zaburzenie jedzenia. Inne zaburzenia jedzenia to np. anoreksja i bulimia. Choroby mogą spowodować nieodwracalne komplikacje zdrowotne, w tym śmierć. Dlatego tak ważne jest to, aby takie osoby nie były z tym problemem same. Bardzo ważne jest wsparcie osób najbliższych i lekarzy specjalistów.

2 z 2
Jak można poradzić sobie z kompulsywnym objadaniem się? Reviewed by MotywacjaNonStop on 13:11 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.