Jaki trening powinny wykonywać osoby zmagające się z bólem kolan?

Często dostajemy pytania od Was na temat tego, jaki wybrać lub jaki jest najlepszy trening dla osób, które zmagają się z bólem kolan?

Krótko mówiąc “bolące kolana” to dość szerokie pojęcie, jednak generalnie panuje zasada, że im bardziej będziesz pracować nad nimi, tym staną się silniejsze i bardziej wytrzymałe. Niestety sprawa zmienia się, kiedy ból jest wynikiem ćwiczeń. Nie powinno się zaprzestać ćwiczeń, ponieważ dzięki nim mimo wszystko ból będzie łagodniał. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać wolniej lub/i mniejszym stopniu zaawansowania.
reklama

Kluczem jest tu przede wszystkim cierpliwość. Pomocne będzie zasięgnięcie porady fachowej u lekarza i wykonywanie ćwiczeń po konsultacji z rehabilitantem. Specjaliści określą stopień “uszczerbku kolan” i dadzą wskazówki, jak działać dalej. Kiedy będziesz już gotowa możesz spokojnie wrócić do normalnego harmonogramu ćwiczeń - dalej pamiętając o wskazówkach terapeuty.

Zobacz Jak leczyć ból kolan oraz uniknąć kontuzji?Ok, w kilku słowach starałam się wyjaśnić jak działać w przypadku bólu kolan. Poniżej troszkę więcej informacji oraz plan złożony z 5 kroków, który podpowie Ci, jak działać z bolącymi kolanami:

#1 porozmawiaj z lekarzem - niektórzy lekarze ze strachu przed odpowiedzialnością przyjmują zasadę: “jak boli, to nie rób tego”. Niestety większość z nas może odczuwać bóle kolan w pewnym momencie swojego życia i często jest to nieuniknione. Niezależnie od sytuacji wszelkie działania, rehabilitacje itp. zaczyna się od diagnozy lekarza specjalisty. Bez względu na to, czy ból jest lekki, dokuczliwy czy nasilający się warto poświęcić czas, aby dokładnie
reklama

dowiedzieć się, co się dzieje. Nie podążaj droga prób i błędów, ponieważ może się to skończyć gorzej niż myślisz.

#2 zastosuj “odwyk” - bez względu na to, jaka jest przyczyna bólu kolan, jeżeli lekarz zaleci jakąś terapię, wykonaj ją. Dobrze przeprowadzony etap rehabilitacji (tak mogę nazwać etap odpoczynku i naprawy kolan) wpłynie korzystanie na Twoje ciało, dzięki czemu będziesz w stanie iść dalej i osiągać lepsze wyniki. Tak czy inaczej przejście zaleconej terapii jest konieczne. Rozumiem, że może to być dość nudne, ale jeżeli myślisz poważnie o swoim problemie i chcesz się go pozbyć musisz trzymać się wytycznych. Nie ma innej opcji.

#3 myśl kompleksowo - większość problemów z kolanami nie rodzą się z samych kolan - chyba, że ból wynika z urazu kolana. Proste ćwiczenia połączone z rozciąganiem powinny zostać włączone do Twojego harmonogramu ćwiczeń.

#4 słuchaj porad lekarza - postępuj zgodnie z zaleceniami specjalisty, a nie porad “wszechwiedzących”. Każdy problem kolanowy może być inny. Eliminując bóle kolan metodą “co Cię nie zabije, to wzmocni”nie dojdziesz do niczego. Tylko dzięki mądremu podejściu do treningu będziesz w stanie szybciej i skuteczniej wrócić do normalnej aktywności fizycznej. Podążając tym powiedzeniem możesz doprowadzić do większej kontuzji - a tego chesz przecież uniknąć.

#5 zacznij stopniowo - po zakończonym leczeniu nie rzucaj się od samego początku na treningi, które mogą obciążać kolana i wymagać od Ciebie dużej intensywności (skoki, przeskoki, podskoki, squaty, lunges itp.). Skup się na budowaniu siły kolan, ale powoli i ostrożnie. Wypróbuj treningów siłowych. Za każdym razem, kiedy zakończysz trening bez bólu kolan lub z większym bólem (tak także może się zdarzyć), będziesz mieć możliwość w świadomy sposób poprawiać zdolności do wyeliminowania bólu na stale. Samodzielnie decydujesz o obciążeniu, które możesz zmniejszyć w razie pojawienia się bólu kolan.

Jeżeli kolano boli Cię dłużej niż kilka dni skontaktuj się z Twoim lekarzem pierwszego kontaktu. Doradzi Ci co należny zrobić, aby poprawić stan stawów kolanowych i pomóc Ci rozwiązać problem. Pamiętajcie, aby zadbać o stawy kolanowe.
reklama


Jaki trening powinny wykonywać osoby zmagające się z bólem kolan? Reviewed by MotywacjaNonStop on 13:06 Rating: 5

1 komentarz:

  1. U mnie na kontuzje najlepiej sprawdza się żel chłodzący dip rilif daje poczucie chłodzenia który łagodzi ból. Ale teraz staram się być ostrożniejsza, po ostatniej mojej kontuzji kolana. Przed treningiem robię sobie króciutka rozgrzewkę i na razie tylko chodzę co jakiś czas na treningi aby wszystko wróciło do normy.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.