Wskazówki, Jak Nie Przytyć Podczas Przyjmowania Tabletek Antykoncepcyjnych.

Leki hormonalne to łatwo dostępna i dogodna metoda antykoncepcji. Przyjmowane w odpowiednich ilościach mają wysoki poziom skuteczności.

reklama
Tabletki jednoskładnikowe mają w składzie progesteron, a dwuskładnikowe zawierają oprócz progesteronu, również estrogeny. Jednak medykamenty różnie wpływają na organizm. Wiele kobiet może nie odczuwać żadnych efektów ubocznych, z kolei innym może dokuczać trądzik, obniżone libido, a niekiedy nawet na przybieranie na wadze, ale czy od tabletek antykoncepcyjnych naprawdę się tyje?

Wskazówki, jak nie przybrać na wadze podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Jeżeli kobieta ma genetyczne predyspozycje do tycia, to i tak nastąpi wzrost masy ciała. Jednak prawdą jest, że estrogeny są hormonami, które wpływają na masę ciała. W organizmie mogą hamować proces spalania tłuszczów i wpływać na ich łatwiejsze gromadzenie w ciele. Oprócz estrogenu, innym hormonem jest progesteron, który bezpośrednio nie przyczynia się do wzrostu wagi, ale może wpływać na nastrój, min. powodować ospałość i pogarszać samopoczucie. Bywa, że kobiety na zły stan fizyczny i psychiczny reagują podjadaniem, więc najczęściej w takich sytuacjach może pojawić się problem z utrzymaniem właściwej masy ciała. 
reklama

Tabletki antykoncepcyjne nieraz zawierają substancje, które pobudzają apetyt, ale to nie znaczy, że człowiek będzie podjadać bez opamiętania - ich zawartość w kapsułkach jest niewielka. Przeważnie tylko na początku terapii hormonalnej pojawia się ochota na podjadanie. Również na początku terapii może dojść do zatrzymania wody i sodu w organizmie, co powoduje opuchnięcia, obrzęki, a w rezultacie - wzrost masy ciała. Zaleca się, aby odczekać około trzech miesięcy, ponieważ tyle czasu potrzebuje organizm, by przywyknąć do tabletek, potem objawy powinny wygasnąć. Leki antykoncepcyjne nowej generacji nie powinny wpływać na istotne zwiększenie masy ciała. Jeżeli tak się dzieje, wtedy trzeba rozważyć zmianę pigułek bądź zmodyfikować dietę i styl życia. 
reklama

Poniższe czynniki w znacznym stopniu odpowiadają za masę ciała. Głównymi założeniami są:


-zmniejszenie spożycia produktów mlecznych pełnotłustych (np. śmietany), cukrów prostych (np. słodyczy, deserów), wykluczenie tłustych mięs i wędlin (np. baraniny, boczku,podrobów);

-jedzenie o stałych porach (4-5 posiłków co 2-3 godziny) zmniejsza ochotę na podjadanie;

-zrezygnowanie ze smażenia potraw na tłuszczu, na rzecz pieczenia, gotowania czy duszenia;

-systematyczne ćwiczenia (minimum pół godziny dziennie);

-picie większej ilości wody (przynajmniej 1,5 l dziennie).

-spożycie większej ilości błonnika (przynajmniej 25g dziennie);

Zobacz również: Odchudzanie po 40. roku życia. Jak schudnąć kiedy metabolizm zwalnia.

Podsumowując, kobiety, które zdecydują się na antykoncepcję hormonalną muszą pamiętać o zdrowym odżywianiu, nawadnianiu organizmu, ograniczeniu spożycia soli (jej nadmiar zatrzymuje wodę w komórkach i sprzyja powstawaniu obrzęków) oraz o aktywności fizycznej, najlepiej codziennej. Respektując te zalecenia, można poprawić ogólną kondycję organizmu i samopoczucie. To ważne, nie tylko podczas przyjmowania leków hormonalnych. Gdy powyższe zalecenia nie wystarczą, wtedy najlepiej udać się do lekarza.
Wskazówki, Jak Nie Przytyć Podczas Przyjmowania Tabletek Antykoncepcyjnych. Reviewed by Sylwia on 19:09 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.