Niedoczynność tarczycy, a otyłość.

Niedoczynność tarczycy jest spowodowana niedostatkiem trójjodotyroniny, kalcytoniny i tyroksyny, czyli hormonów produkowanych przez tarczycę lub ich zaburzonym działaniem. 

reklama
Częstość zachorowania na niedoczynność rośnie wraz z wiekiem – im człowiek jest starszy, tym bardziej podatny na chorobę. U pacjentów z niedoczynnością tarczycy odnotowuje się zaburzenia w pracy wielu układów i organów. 
reklama
Dzieje się tak dlatego, że hormony tarczycy - trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) pełnią wielokierunkowe funkcje w organizmie. Jednocześnie niedoczynność tarczycy może być zasadniczym czynnikiem endokrynologicznym zwiększającym wystąpienie otyłości nie tylko u osób dorosłych, lecz także u dzieci. 

Niedoczynność tarczycy, a otyłość.


Choroby współtowarzyszące dotyczą głównie ludzi, u których niedoczynność wywołana jest chorobą Hashimoto – tej jednostce nierzadko asystują inne choroby autoimmunologiczne (np. cukrzyca typu 1), które mogą powodować trudny do monitorowania wzrost masy ciała. W zasadzie nie jest tak, że nawet lekki stopień niedoczynności skutkuje niekontrolowanym wzrostem masy ciała. Choroba leczona środkami wyrównującymi poziom hormonów tarczycy i TSH nie wpływa na tycie. Może być kilka powodów przyrostu masy ciała przy niedoczynności tarczycy. W głównej mierze zależy to od zastosowanej terapii, przyczyny schorzenia, postępowania osoby chorej, jej ogólnego stanu zdrowia oraz od innych czynników.

Zobacz również:

W niedoczynności tarczycy, przyczyną otyłości mogą być:

reklama
Obrzęki (np. obrzęk śluzowaty) - pojawiają na skutek zatrzymywania wody w tkankach, co sprawia, że masa ciała widocznie się zwiększa. Jednak, w początkowym okresie leczenia niedoczynności tarczycy zazwyczaj następuje spadek masy ciała. Aczkolwiek organizm pozbywa się nadmiaru wody, a nie tkanki tłuszczowej.

Modyfikacja nawyków żywieniowych – poprzez niską aktywność tarczycy, człowiek nieraz może dostrzec u siebie objawy przypominające depresję. Aby poprawić swoje samopoczucie sięga notorycznie po kaloryczne przekąski lub słodycze i w ten sposób tyje.

Obniżona przemiana materii - zaawansowana niedoczynność tarczycy przyczynia się do zahamowania procesów przemiany materii nawet o kilkadziesiąt procent.

Subkliniczna niedoczynność gruczołu tarczowego, czyli ukryta niedoczynność, w której nie występują specyficzne objawy chorobowe, a masa ciała może się zwiększać. Utajona choroba, często jest nieleczona, natomiast niewyrównany poziom hormonów spowalnia procesy metaboliczne.

Zmęczenie i uczucie osłabienia to niektóre z objawów, które towarzyszą niedoczynności, często powodują obniżenie sprawności fizycznej oraz zmuszają do zmiany trybu życia. Pacjenci z niedoczynnością gruczołu tarczowego powinni zadbać o odpowiednią dietę, wysiłek fizyczny i poprawę codziennego stylu życia, nie zważając na przyczyny schorzenia, masę ciała i bez względu na to, czy niezbędne jest leczenie L-tyroksyną.

Warto podkreślić, że intensywny wzrost masy ciała, pomimo niezmienionego stylu życia oraz pozostania przy dawnych nawykach żywieniowych, może nastąpić przy zaawansowanej niedoczynności spowodowanej znacznym uszkodzeniem gruczołu. Może to być zarówno silny stan zapalny, który powoduje zaburzenie funkcji tarczycy oraz nagły spadek wytwarzania przez nią hormonów odpowiadających za metabolizm.

Niedoczynność tarczycy, a otyłość. Reviewed by Sylwia on 12:23 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.