Choroby trzustki i ich objawy – gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo.

Trzustka to ważny narząd, który pełni istotne funkcje w organizmie. Po pierwsze, narząd wykazuje działanie endokrynne, a więc wytwarza hormony: insulinę i glukagon, które normalizują poziom cukru we krwi. 

reklama
Po drugie, odgrywa rolę egzokrynną - wydziela enzymy trawienne (np. elastazę, lipazę), które odpowiadają w głównej mierze za trawienie tłuszczy. Najczęstszymi przyczynami schorzeń trzustki są nieodpowiednie odżywianie i niewłaściwy styl życia - jedzenie tłustych pokarmów, nadużywanie alkoholu, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, palenie tytoniu. Również otyłość sprzyja powstawaniu chorób trzustki. Inne przyczyny problemów z narządem to skłonności genetyczne bądź choroby współwystępujące, np. cukrzyca lub kamica żółciowa. 

Choroby trzustki i ich objawy – gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo.

Objawy występujące przy chorobach trzustki nie są wyraźne i nie oznaczają konkretnie, że chodzi właśnie o problemy z trzustką. Mogą przypominać symptomy wielu innych możliwych schorzeń ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego tak istotne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć rady specjalisty (gastrologa), który po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego, wykluczy inne ewentualne dolegliwości i wykona badanie w kierunku dysfunkcji trzustki. Najczęściej spotykane choroby narządu to: ostre zapalenie trzustki, chroniczne zapalenie trzustki i rak. 
reklama

Z wymienionych chorób, najbardziej niebezpieczny jest nowotwór, gdyż w wielu przypadkach możliwości jego efektywnego leczenia są niewielkie. Najczęstszymi symptomami zapalenia trzustki są wymioty, biegunka, silny ból w nadbrzuszu, mdłości, a także ciągłe pragnienie i przyśpieszenie akcji serca. 
reklama


W przebiegu chorób trzustki najczęściej pojawiają się:


-Plamy przypominające siniaki: jeśli się pojawią, warto wykonać podstawowe badania krwi. Przebarwienia na skórze mogą być również oznaką, że rozwija się stan zapalny.

-Rumień wędrujący: to objaw, który kojarzy przeważnie boreliozą, jednak może być to niezbyt wyróżniający się przejaw choroby trzustki. Rumień może pojawić się w przebiegu guzów trzustki.

-Żółtaczka: większość pacjentów mierzy się z żółtaczką. Pojawia się ona w wyniku nagromadzenia żółci w organizmie. Żółtaczka może również sygnalizować schorzenia przewodu pokarmowego, ale wskazuje także na chorobę trzustki. Występuje wówczas, gdy zaburzenia pojawiają się w obrębie przewodu żółciowego wspólnego. Konieczne w tej sytuacji jest wykonanie testów diagnostycznych. Dodatkowo wysoki poziom bilirubiny we krwi może sugerować, że pacjent ma problemy z trzustką.

Zobacz również: Co to jest otyłość brzuszna? Jakie są objawy, jak leczyć?

-Świąd skóry: występuje w przebiegu chorób narządu i może mieć różne nasilenie. Zwykle jest bardzo łagodny i nie przeszkadza w codziennym życiu, aczkolwiek jest dosyć kłopotliwy. Świąd jest wynikiem utworzenia pod skórą kompleksów z bilirubiną. We wczesnym stadium skóra nie jest jeszcze zażółcona, bo bilirubiny jest zbyt mało, lecz reakcja już występuje. Jeżeli problem nie znika, a w dodatku pojawia się ból w nadbrzuszu, a także nudności i wymioty - trzeba udać się do specjalisty.
Choroby trzustki i ich objawy – gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo. Reviewed by Sylwia on 19:09 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.