Proste Sposoby Jak Utrzymywać Aktywność Fizyczną w Domu

Jak utrzymywać aktywność fizyczną w domu?

Jak utrzymywać aktywność fizyczną w domu? Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać?


Wysiłek fizyczny ważny element utrzymania zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Niska aktywność ruchowa może w sposób niekorzystny oddziaływać na zdrowie i nastrój. Ponadto w większym stopniu można być narażonym na stres.
reklama
Jeżeli spędzamy czas w domu to musimy utrzymywać aktywność - ćwiczmy i spacerujmy. Praca siedząca niestety pozbawia nas możliwości spalenia dodatkowych kalorii. Z drugiej strony praca stojąca znacznie bardziej obciąża organizm, ale za to spala więcej kalorii, zwiększa wytrzymałość oraz siłę nóg. Jeżeli pracujesz cały dzień za biurkiem, rób kilkuminutowe przerwy (np. co godzinę), i zaangażuj się w jakąkolwiek aktywność. 
reklama
Zobacz również: "30 dniowe wyzwanie Total Body 2020, które zrobisz w domu!"

Specjaliści twierdzą, że gdy stoimy spalamy nawet o 50% więcej kalorii niż gdybyśmy siedzieli. Jeśli nie mamy możliwości, aby pójść na siłownię, możemy ćwiczyć w domu, nawet bez sprzętu. 

Chodzenie to jedna z bardzo prostych i wygodnych form ruchu. Aby marsze sprawiały przyjemność i można było śledzić ilość kroków, możesz skorzystać z krokomierza. Zaleca się, aby wykonywać przynajmniej 10000 kroków w ciągu dnia. Inne ćwiczenia to np. przysiady, brzuszki, skłony lub ćwiczenia rozciągające

Rozciąganie poprawia elastyczność, rozluźnia mięśnie i stawy, dodatkowo sprawia, że stają się mniej obolałe. Gdy zsumujemy takie częste aktywności to pod koniec dnia okaże się, że zapewniliśmy sobie dzienną zalecaną dawkę ruchu. 
reklama
W celu zachowania zdrowia i dobrej kondycji, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wprowadzić 150 minutowy wysiłek o umiarkowanej intensywności bądź 75 minut wzmożonego wysiłku w ciągu tygodnia (albo kombinację tych obu form aktywności). Istnieje wiele różnych pomysłów na aktywność - można maszerować, wchodzić i schodzić po schodach, układać książki lub tańczyć. 

Zobacz również: "Zaawansowany 20-minutowy trening brzucha [wideo]"

Prace domowe, np. zmywanie naczyń czy mycie okien to także pewna forma wysiłku, a do tego bardzo pożyteczna. Joga to doskonały sposób na zachowanie aktywności oraz elastyczności. Są różne rodzaje jogi - każda może mieć inny stopień trudności i intensywności. 

Specjaliści przekonują, że to ćwiczenie może zmniejszyć ból pleców, zredukować stres i lęk, a także poprawić samopoczucie. Badania wskazują, że długotrwałe siedzenie może przyczynić się do rozwoju raka okrężnicy i piersi. 

Tymczasem niekorzystnym efektom siedzenia można w prosty sposób zapobiec. Wystarczy częściej się ruszać. Warto podczas czytania lub oglądania programów telewizyjnych wskoczyć na bieżnię albo rower stacjonarny. 

Zobacz również: "Skuteczny Trening Wyszczuplający Talię"

Czynności, takie jak odkurzanie lub szorowanie wanny, mogą doskonale ćwiczyć mięśnie ramion. Jeśli dotychczas nie wykonywaliśmy pewnych ćwiczeń (np. nigdy nie skakaliśmy na skakance) wówczas nie róbmy tego. Sport poprawia sprawność fizyczną, zmniejsza stężenie cholesterolu LDL, obniża ciśnienie krwi, poprawia koordynację oraz polepsza nastrój. Dodatkowo łagodzi stres. 

Wraz z odpowiednio zbilansowaną dietą może zabezpieczyć przed rozwojem nadwagi i otyłości. Co ciekawe, udowodniono, że pojawienie się nowego zwierzaka, szczególnie psa, zwiększa stopień aktywności fizycznej właściciela. W czasie 30-minutowego spaceru z czworonogiem, można spalić nawet 200 kalorii.
Proste Sposoby Jak Utrzymywać Aktywność Fizyczną w Domu Reviewed by Sylwia on 14:19 Rating: 5

2 komentarze:

  1. w czasach pandemii artykuł na czasie

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe propozycje ćwiczeń! Na pewno z nich skorzystam niedługo.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.