Dieta SIRT, na której schudła Adele: na czym polega SIRTFOOD?

Dieta SIRTFOOD stała się popularna, po tym jak zastosowała ją piosenkarka Adele. Schudła wówczas ponad 40 kg. Specyficzne białka – sirtuiny, występują w ludzkim organizmie i mogą wpływać na ludzkie geny. Wpływają na regulację metabolizmu i proces starzenia. 

reklama
Dietę SIRTFOOD stworzyli dwaj brytyjscy specjaliści do spraw żywienia, którzy w 2016 roku wydali książkę zatytułowaną „The Sirtfood Diet”. 

W badaniach dostrzeżono, że istnieją produkty żywnościowe bogate w składniki pobudzające wytwarzanie sirtuin w organizmie. Są one fundamentalną częścią diety SIRT, do tego korzystnie wpływają na zdrowie. Wśród związków, które pobudzają wydzielanie sirtuin wyróżnia się: kwasy tłuszczowe omega-3 (działają przeciwzapalnie), polifenole (silne antyoksydanty obecne w wielu owocach lub warzywach) i leucyna (aminokwas, który umacnia korzyści płynące ze stosowania diety, a jej źródłem jest mięso, chudy nabiał, jajka). 
reklama
Zobacz również: "Dieta redukcyjna - skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej!"

Dieta SIRT, na której schudła Adele: na czym polega SIRTFOOD?


Dieta SIRT składa się z kilku etapów. 

W pierwszym trwającym 7 dni, dostarcza się w ciągu dnia nie więcej niż 1000 kcal. Ten etap trwa 3 dni. Potem (przez kolejne 4 dni) dzienną kaloryczność diety zwiększa się do 1500 kcal. 

W następnej kolejności, przez 14 dni również spożywa się 1500 kcal każdego dnia. 

Etap trzeci nie zakłada już liczenia kalorii, ale bierze pod uwagę spożycie dużej ilości pokarmów polepszających wydzielanie sirtuin. 

Zobacz również: "Tłuszcze trans są niebezpieczne dla zdrowia. Gdzie występują tłuszcze trans?"

W diecie nie ogranicza się rygorystycznie energetyczności posiłków (1500 kcal to dla wielu osób adekwatna ilość kalorii w ciągu dnia). Bez znacznych wyrzeczeń dieta pozwala na dostosowanie się do zasad, a także przeciwdziała efektowi jo-jo. Co więcej, pomaga spalać tkankę tłuszczową przy jednoczesnym zachowaniu tkanki mięśniowej. Z tego względu poleca się ją osobom, które pragną polepszyć sprawność fizyczną, wygląd ciała i nastrój. 
reklama
Produkty, które zawierają spore ilości pożądanych aktywatorów sirtuin to: kakao, chili, jarmuż, kawa, gryka, oliwa, kurkuma, lubczyk, kapary, seler naciowy, orzechy włoskie, wino czerwone, rukola, soja, daktyle, oraz natka pietruszki. W jadłospisie nie może też zabraknąć wartościowego białka (np. jajek, chudego mięsa), kwasów tłuszczowych omega-3, obecnych w rybach morskich, a także olejów roślinnych. 

Kluczowym składnikiem w diecie SIRT są zielone koktajle, które przyrządza się np. z jarmużu czy selera naciowego. Autorzy diety, zalecają aby sięgać po płyny - wodę, herbatę (zwłaszcza zieloną) i w minimalnych ilościach po czerwone wino. 

Diety sirtfood nie zaleca się kobietom ciężarnym i karmiącym oraz dzieciom. Dieta, którą praktykowała Adele wpływa korzystnie na procesy metaboliczne. Powoduje, że zbędna tkanka tłuszczowa może być spalana skuteczniej. 

Włączenie wyżej wymienionych produktów do menu, zaopatruje organizm w cenne składniki mineralne, polifenole, witaminy, błonnik i ożywia cały organizm. Co ciekawe, niektóre analizy wskazują, że ludzie otyli mają niższe stężenie genu SIRT-1 niż osoby szczupłe. Stosując dietę SIRT można schudnąć nawet 3 kg w ciągu tygodnia.
Dieta SIRT, na której schudła Adele: na czym polega SIRTFOOD? Reviewed by Sylwia on 18:50 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.