Czy używasz za dużo soli?

Czy solisz więcej niż powinnaś? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że należysz do 90% populacji, która spożywa więcej soli niż zalecana dawka 2300mg dziennie, czyli około 1 łyżeczki. W rzeczywistości w dzisiejszych czasach trudno jest nam kontrolować z dokładnością do mg ilość soli, jaką spożywamy. Osoby powyżej 50 roku życia i z wysokim ciśnieniem krwi, chorych na cukrzycę lub choroby nerek powinny spożywać jeszcze mniejsza ilość soli - do 1500mg dziennie.

Lubimy sól. Sprawia ona, że jedzenie nabiera dobrego smaku. W niewielkiej ilości jest ona mimo wszystko potrzebna w zdrowej diecie, więc niekorzystne jest jej
reklama
całkowite wyeliminowanie. W nadmiarze niestety sól może powodować wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar oraz inne choroby sercowo-naczyniowe. Co można zrobić, aby ograniczyć dostarczanie soli do naszego organizmu?

Zobacz 7 najlepszych źródeł białka innych niż mięso

źródło: http://www.merchantcircle.com/articles/How-to-Do-Easy-Street-Dance-Steps/1084814

Czytaj etykiety - większość soli, jaką jesz pochodzi z żywności przetworzonej, dań gotowych lub restauracyjnych. Jeżeli skusisz się na coś, co pochodzi z worka czy pudełka zapoznaj się z informacjami dotyczącymi poszczególnych wartości odżywczych ze szczególnym uwzględnieniem ilości sodu.

Zwracaj uwagę na porcję - porcja może być myląca i bardzo mała. Na przykład puszka gotowej zupy często zawiera 2 porcje. Jeżeli każda porcja zawiera 650mg soli, a Ty zjesz całą puszkę to dostarczysz organizmowi ponad połowę dziennego zapotrzebowania na sól w jednym posiłku.

reklama
Znaj odmiany soli - sól - sód znajdziesz pod wieloma nazwami; czuyając listę składników możesz znaleźć sól, sól morska, glutaminian monosodowy (MSG), alginian sodu, cytrynian sodu, wodorotlenek sodu czy fosforan sodu. Sól może si e ukrywać w innych składnikach tj. ekstrakt drożdżowy, aromat naturalny, ekstrakt słodowy, aromat słodu, naturalny aromat wołowiny lub kurczaka, przyprawy. MSG jest składnikiem wielu dodatków, w tym hydrolizatów białka roślinnego, hydrolizatu białkowego, kazeinianu sodu i wapnia.

Zobacz jak trzymać się planu, kiedy partner nas nie wspiera

Wybieraj przekąski o niskiej zawartości soli - szukaj słowa “niesolony” lub “o niskiej zawartości soli”. To oznacza, że produkt, po który sięgasz nie ma soli lub posiada ją w bardzo małej ilości. Unikaj opakowań, na których napisane jest “o obniżonej zawartości soli/sodu”. Oznacza to, że posiada o ok. 25% mniej soli niż w tradycyjnej wersji.Tylko dlatego, że coś jest uboższe w sól, nie oznacza, że produkt jest dla Ciebie dobry. Producenci często brak soli rekompensują nam dodatkiem cukru lub tłuszczu. Pamiętaj o tym

Sól to nie tylko fast food - sól może znajdować się nawet tam, gdzie nie zdajesz sobie sprawy, że może być. Sprawdź zawartość sodu na słoikach z gotowymi produktami, makaronach, sosach mięsnych, serach, przyprawach obiadowych czy sałatkowych, konserwach oraz bulionach i gotowych zupach.

Czy teraz będziesz śledzić ilość spożywanej soli? Czy uważasz, że jesz jej za dużo?


Czy używasz za dużo soli? Reviewed by MotywacjaNonStop on 12:06 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Myślę że jem za dużo...jednak uważam że jest to w normie, bardziej obawiam sie o cukier ;)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.