Zdrowa dieta dla dziecka

Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla dziecka?

Zaleca się, aby dziecko spożywało nie mniej niż 4 - 5 posiłków w ciągu dnia, i najlepiej aby były spożywane w gronie rodzinnym. 
reklama
Zauważono, że dzieci które jadają poza domem, przyswajają znacznie więcej tłuszczów nasyconych, szkodliwych izomerów trans (obecnych np. w chipsach, frytkach) oraz cukrów prostych (np. w napojach gazowanych, batonikach) niż ich rówieśnicy, którzy jedzą posiłki w domu. Takie posiłki są po prostu zdrowsze i bardziej wartościowe. 

Dziecko powinno jeść posiłki powoli (wówczas dokładniej je przeżuwa), regularnie i o stałych porach (np. co 3 - 4 godziny). Pociechy nie należy zmuszać do jedzenia, powinna sama podjąć decyzję o tym, ile chce zjeść. 
reklama
Dziecko powinno zawsze jeść śniadania – pierwszy posiłek jest bardzo ważny, szczególnie dla ucznia. Można podać dziecku np. ciepłą owsiankę na mleku z dodatkiem świeżych malin i cząstek banana. W diecie dziecka nie należy zupełnie wykluczać produktów mięsnych, ani zastępować ich innymi produktami gotowymi (np. z soi). Mięso (np. kurczak) to źródło pełnowartościowego białka, niezbędnego do rozwoju organizmu. 

Zdrowa dieta dla dziecka

Dzieci potrzebują dużo węglowodanów złożonych (występują w pieczywie razowym, ryżu, kaszy, makaronie, ziemniakach). Produkty z białej mąki (np. białe pieczywo) nie powinny być często spożywane przez dzieci, najlepiej wybierać przetwory z pełnego ziarna (zawierają więcej witamin z grupy B, minerałów i błonnika). Aczkolwiek maluchy (poniżej 2. roku życia) mogą mieć problem z trawieniem produktów z pełnego przemiału, więc należy włączać je do diety stopniowo, aby system trawienny przyzwyczaił się do większych ilości błonnika. 
reklama
Zamiast cukru rafinowanego najlepiej używać miodu lub syropu klonowego. Niewskazane są także sztuczne słodziki (np. sacharyna). Tymczasem niektóre tłuszcze, np. smalec czy twarde margaryny najlepiej zamienić na oliwę, awokado, oleje z tłoczone na zimno oraz orzechy i pestki. Zdrowe tłuszcze zapewniają energię, uczucie sytości, lepszą koncentrację i poprawę samopoczucia. Również ryby (np. makrela, łosoś) są bardzo zdrowe. Zawierają cenne tłuszcze omega-3, które wpływają na pracę mózgu. 

Niezdrowe tłuszcze występują w również w ciastkach, przekąskach czy potrawach smażonych. Orzechy (np. włoskie, nerkowce) oraz nasiona (np. dyni) to źródło minerałów i błonnika. Ważne, aby nie podawać małym dzieciom (przed 5 rokiem życia) całych orzechów i nasion, gdyż istnieje duże ryzyko zadławienia. 

Dziecku nie należy podawać też mocno przetworzonej żywności (np. zupek instant, chipsów, gum do żucia itp.), a także produktów genetycznie zmodyfikowanych, i z głębokiego mrożenia. W kuchni, zamiast gotowych mieszanek przyprawowych (np. typu Vegeta) należy używać naturalnych ziół i przypraw (np. ziół prowansalskich), gdyż te nie będą zawierały glutaminianu sodu, dużej ilości soli i innych szkodliwych dodatków, które w zdrowej diecie dziecka nie są zalecane. 

Cukry proste (np. obecne w słodyczach) to źródło pustych kalorii. Ich częste spożycie prowadzi do nadpobudliwości u dzieci i wahań nastroju. Może powodować cukrzycę typu 2, nadwagę, otyłość. Co ważne, cukier sprzyja powstawaniu próchnicy zębów. Jak podaje American Heart Association, dzieci powinny ograniczyć spożycie cukru maksymalnie do 3 łyżeczek (ok. 12 g) dziennie. 

Do posiłków nie należy podawać napojów, gdyż rozcieńczają soki trawienne, a to zaburza procesy trawienne. Dziecku można podać coś do picia po 30 minutach od zakończenia posiłku, najlepiej kompot bez cukru, herbatkę ziołową (np. z rumianku) albo świeży sok - zamiast mocnej herbaty czy słodkich napojów. Należy kupować żywność bez syntetycznych aromatów, barwników ani konserwantów.

Przed zakupem danego produktu należy koniecznie zwrócić uwagę na jego skład, który umieszczony jest na etykiecie.
Zdrowa dieta dla dziecka Reviewed by Sylwia on 13:49 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.