Nordic walking dla każdego - jakie przynosi korzyści?

Nordic walking to aktualnie jeden z najbardziej popularnych rodzajów rekreacji. To po prostu marsz z profesjonalnymi kijkami. Z sukcesem, mogą maszerować ludzie w każdym wieku, niezależnie od kondycji czy masy ciała. 
reklama
Jednakże nordic walking nie należy do prostej formy ruchu, dlatego, że narzuca konieczność znajomości sposobu chodzenia, operowania kijkami, jak i doboru tych właściwych. Sport ten różni się od typowego spaceru głównie tym, że angażuje poszczególne partie mięśni. Dodatkowo, dzięki kijkom dużo łatwiej i szybciej można wchodzić pod górę. 


Duże znaczenie ma także ilość wydatkowanej energii - w czasie uprawiania nordic walking można spalić więcej kalorii niż w trakcie zwykłego spaceru. Mało tego, ten rodzaj sportu nie obciąża stawów, a więc zmniejsza ryzyko kontuzji. Marszu z kijkami można nauczyć się niesłychanie szybko, ponieważ opiera się na naturalnej metodzie poruszania się człowieka. 
reklama
Chodzić można przez cały rok oraz prawie na każdym terenie - w lesie, na plaży, w parku czy po górach. Kijków można używać również do innych ćwiczeń, np. rozciągających lub siłowy. Można trenować też w parach, co sprawi wiele zabawy i przyjemności. Nordic walking jest adresowany dla ludzi, którzy pragną polepszyć swoją wydolność fizyczną, chcących przerwać monotonię i spróbować czegoś nowego. Idealnie sprawdza się dla osób po 50 roku życia.

Zaleca się, aby maszerować 3-4 razy w tygodniu, przez co najmniej 1,5 godziny. Przed marszem powinno się poświęcić kilka minut na rozgrzewkę. Idealne są proste ćwiczenia, najlepiej rozciągające.

Nordic walking dla każdego - jakie korzyści przynosi?

Zalety zdrowotne Nordic Walking

reklama
Nordic Walking doskonale ćwiczy oraz rozwija układ mięśniowo - szkieletowy, ponieważ ożywia górne partie ciała podczas marszu. Nie obciąża zbyt mocno kręgosłupa i stawów, a także pomaga wyluzować ramiona i szyję. Zwalcza miejscowy ból i uczucie odrętwienia

Zobacz również: "9 skutecznych ćwiczeń dla kobiet po 40"

Co więcej, polepsza krążenie krwi i bardzo dobrze ćwiczy siłę mięśni. Rozluźnia napięte mięśnie, zwłaszcza te znajdujące się w okolicy szyi, barków i grzbietu. 

Osoby, które pracują długi czas za biurkiem (np. przed komputerem) dość szybko odczuwają liczne korzyści wynikające z nordic walking. Podczas marszu z kijkami można spalić nawet 40% więcej kalorii, niż w czasie zwykłego chodzenia. Ponadto sport ten wzmacnia plecy, brzuch, ramiona i klatkę piersiową. 

Jest to sport na świeżym powietrzu, a więc świetnie dotlenia organizm, natomiast uprawiany przy słonecznej pogodzie, poprawia humor. Pomaga dodatkowo tym, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami i ze względów zdrowotnych muszą schudnąć (np. ludzie z otyłością, którzy są bardziej narażeni na obciążenia i urazy stawów). 

Nie ma co ukrywać - to idealny rodzaj treningu, który może pomóc osobom skarżącym się na problemy z sercem i potrzebującym nowej metody terapii. Poza tym, jest znakomitym wyborem dla tych, którzy mają problemy ortopedyczne i kłopoty z utrzymaniem równowagi, a także dla osób, które chciałyby spędzić czas na świeżym powietrzu i nie mogą wykonywać innej formy aktywności fizycznej.

Podczas marszu z kijkami nie zachodzi nadmierne obciążenie organizmu jak ma to miejsce np. w czasie biegania, także sport nie obciąża stawów i mogą go uprawiać osoby z nadwagą albo otyłością bądź z problemami takimi jak: bóle pleców, kolan, kręgosłupa czy bioder.
Nordic walking dla każdego - jakie przynosi korzyści? Reviewed by Sylwia on 15:11 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Nordic walking to naprawdę bardzo niedoceniana forma aktywności fizycznej. Często wręcz wyśmiewana, ale korzyści z niej płynące są ogromne, pod warunkiem że dbamy o technikę, intensywność i długość treningu.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.