Bieganie zimą, czyli jak nie zmarznąć?

Okres wiosenno-letni to czas, w którym dla większości ludzi bieganie nie stanowi większego problemu i z reguły nie brakuje im motywacji do tego. Ale sprawa komplikuje się, kiedy przychodzi jesień i co gorsza zima. Gdy jest mokro, wietrznie, zimno i mroźnie nie mamy najmniejszej ochoty na wychodzenie z domu, a co dopiero bieganie.

Niemniej jednak bieganie zimą ma swoje zalety. Podczas treningu na zewnątrz w chłodne lub mroźne dni spalamy podwójną ilość kalorii - tracisz je dzięki samemu ruchowi oraz utrzymywaniu ciepła ciała.
reklama
Bieganie zimą wymaga jednak pewnego zaplanowania, które uchroni nas przed wyziębieniem i ewentualnym odmrożeniem kończyn. Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym bieganie będzie nie tylko bezpieczne, ale także przyjemne. Dodatkowo w dalszej części podpowiem. jak się ubrać w zależności od temperatury.

Bieganie zimą, czyli jak nie zmarznąć
źródło zdjęcia: http://www.adrianmyers.com/ autor Adrian Myers

Jak biegać zimą?

- zadbaj o prawidłową rozgrzewkę - zanim zaczniesz właściwy trening,poświęć chwilę czasu na rozgrzane swojego ciała. Jest to bardzo ważne, ponieważ niskie temperatury sprawiają, że mięśnie są niezwykle podatne na wszelkie urazy i kontuzje. Przeznacz od 5 - 10 minut na rozgrzewkę.

- zadbaj o prawidłowe nawodnienie - to, że jest zimno nie oznacza, że możesz zapomnieć o nawadnianiu własnego ciała. Nawet, jeżeli nie czujesz się spragniony, Twoje ciało wciąż traci płyny podczas biegania.
reklama
Suche oraz ciepłe powietrze w pomieszczeniach prowadzi zwykle do większego odwodnienia. Podczas biegania zaopatrz się w butelkę z wodą, którą trzymaj np. pod kurtką. Po powrocie do domu wypij szklankę ciepłej herbaty lub soku.

- dostosuj intensywność treningu - zima to dobry czas na budowanie podstawowej wytrzymałości. W zimie głównym problemem nie jest sam trening, ale utrzymanie ciepłych mięśni, rąk i nóg. Wymaga to od ciebie znacznie więcej pracy niż zwykle. Wybieraj wolniejsze tempo. Wszelkie dodatkowe intensywne “bonusy treningowe” w tym czasie mogą zbyt obciążać organizm i układ odpornościowy, zamiast zwiększać efekty.

- nie sabotuj prawidłowego odżywiania - w okresie zimowym nie potrzebujesz więcej tłuszczu w diecie niż w jakimkolwiek innej porze roku. Trzymaj się swojej normalnej diety. Prawdą jest, że organizm potrzebuje około 2% więcej energii w niskich temperaturach, aby utrzymać ciepło, jednak nie musi ona pochodzić z tłuszczów. Możesz dołożyć sobie dodatkowy posiłek co kilka dni, ab zrównać zapotrzebowanie.

- pamiętaj o odpowiednim oddychaniu - ludzie bardzo często słyszą, że podczas biegania, gdy na zewnątrz jest zimno, powinni oddychać przez nos.
reklama
Zabieg ten ma prowadzić do ogrzania powietrza, którym oddychasz i zmniejszać nacisk na płuca i oskrzela. Jednak nie jest to takie proste. W niskich temperaturach utrzymuj niską intensywność treningu. W ten sposób nawet płytki oddech przez usta wystarczy, aby dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości tlenu. Dodatkowo owinięcie nosa i ust szalikiem pomoże w ogrzaniu wdychanego powietrza.

1 z 2


Bieganie zimą, czyli jak nie zmarznąć? Reviewed by MotywacjaNonStop on 13:54 Rating: 5

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.