Czy i w jaki sposób beta-alanina może wpływać na większą wytrzymałość naszych mięśni?

Zastanawiałeś się kiedyś, jak bardzo wytrzymałe są Twoje mięśnie? Jeżeli tak i jesteś tego wciąż ciekaw możesz sprawdzić to w bardzo prosty sposób - wyjdź pobiegać tak długo, jak to możliwe. Zdziwisz się, że nie będziesz w stanie biegać dłużej niż kilka minut lub kilka okrążeń.

Dlaczego? Dlatego, że nasz organizm po prostu nie potrafi wyprodukować wystarczająco dużo energii do intensywnego działania w długim okresie czasu.

Oczywiście można pracować nad zwiększeniem wydajności i wytrzymałości. Jednym z najprostszych i najoczywistszych sposobów jest systematyczny trening.
reklama
Innym natomiast odpowiednia suplementacja, z uwzględnieniem beta-alaniny. Aby zrozumieć działanie tego aminokwasu w pierwszej kolejności skupię się na tym, jak funkcjonuje w naszym ciele.
Zobacz inny artykuł: Białko po treningu kluczem do szybszej regeneracji organizmu

źródło: http://tara.no/

Jak powstaje energia w naszym organizmie?

Adenozynotrójfosforan (ATP) jest źródłem energii w organizmie, która może powstać w jednym z trzech różnych systemów. Systemy działania organizmu uwalniają się w zależności od intensywności i czasu trwania treningu.

Na jednym krańcu spektrum produkcji energii znajduje się system fosfagen (ATP-CP), który metabolizuje fosforan kreatyny, wspierając krótkie okresy intensywnej aktywności fizycznej. Uaktywnia się w czasie np. 100-metrowego sprintu.
reklama
Na drugim krańcu natomiast znajduje się system oksydacyjny, wykorzystujący tlen oraz węglowodany, tłuszcze i białko. System ten wspiera aktywność fizyczną o niskiej intensywności. W samym środku systemów produkcji energii znajduje się system glikolityczny, który metabolizuje glikogen w mięśniach do tworzenia ATP. Jednym z głównych produktów metabolizmu tego procesu jest kwas mlekowy. Organizm jest w stanie przetworzyć pewną ilość kwasu mlekowego, jednak podczas wysokiej intensywności pracy w dłuższym czasie zaczyna nie nadążać, co prowadzi do zakwaszenia tkanki oraz odczuwania przez mięśnie zmęczenia.

1 z 3


Czy i w jaki sposób beta-alanina może wpływać na większą wytrzymałość naszych mięśni? Reviewed by MotywacjaNonStop on 16:04 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.