Bóle głowy – jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia?

Większość z nas - jak nie każdy - doświadczył lub doświadczy bólu głowy. Jest to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, która może pojawi się nagle z różnych przyczyn. 

reklama
Zwykle bóle głowy znikają samoistnie i nie stanowią większego zagrożenia, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się często, trwają dość długo i zaczynają przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Ból to nieprzyjemne uczucie, które w zależności od stopnia natężenia potrafi skutecznie zaburzyć wykonywanie codziennych czynności.

Bóle głowy – jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia

Ból głowy może mieć różne przyczyny i w zależności od objawów bólu, wyróżnia się wiele jego rodzajów. Jeżeli chodzi o przyczyny bólów głowy to dzieli się je na pierwotne (samoistne), czyli występujące najczęściej, których przyczyną nie jest choroba ani żadna zmiana strukturalna w mózgu oraz wtórne, wynikające z choroby.
reklama

Najczęstszymi rodzajami bólów pierwotnych głowy zalicza się :


- ból głowy migrenowy – jest efektem przewlekłej choroby, w której występują napadowe bóle głowy o bardzo dużym nasileniu. Ma często podłoże genetyczne, wrodzoną skłonność do nadmiernego reagowania na bodźce wewnętrzne i zewnętrzne. Napad migreny zanim pojawi się daje wcześniej sygnały w postaci zwiastunów (np. rozdrażnienie, zmęczenie, trudności z koncentracją), aury (np. mroczki, zniekształcone obrazy, mrowienie, niedowład, zawroty głowy, szum w uszach, osłabienie słuchu) i ostatecznie bólu głowy. Migrenowy ból głowy jest zwykle jednostronny, pulsujący narastający, trwający od 4 do 72 godzin. Występuje nadwrażliwość na dźwięk, światło czy zapachy; pojawia się w wyniku m.in. stresu, spadku ciśnienia, złego snu, miesiączki, nadmiernego wysiłku fizycznego, wypicia alkoholu, intensywnych bodźców świetlnych lub dźwiękowych. Podczas napadu migreny warto położyć się w ciemnym, cichym pomieszczeniu i postarać się przespać napady, stosować ewentualnie leki przeciwbólowe.
reklama
Zobacz również: Choroby trzustki i ich objawy – gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo.

- ból głowy napięciowy – najczęściej pojawia się u dorosłych kobiet; może mieć różne pochodzenie i obraz kliniczny, bole są mniej lub bardziej regularne z różnym czasem trwania (mogą trwać od kilku minut do nawet kilku dni). Jest to ból obustronny, niepulsujący, umiejscowiony w okolicy czołowej, czasem ciemieniowej i potylicy. Jego wystąpieniu sprzyjają czynniki psychiczne m.in. lęk, stres, depresja. Pomocne będą leki przeciwbólowe.

- ból głowy klasterowy – częstej występujący u mężczyzn niż kobiet; jest to ból charakteryzujący się jednostronnym napadem o bardzo dużym nasileniu (zawsze po tej samej stronie) w okolicy oczodołu, skroni i czoła. Napady występują bardzo często, ból pojawia się zwykle w nocy, a dolegliwość bólowa może trwać od 15 minut do 3 godzin i może wystąpić nawet kilka razy dziennie. Charakteryzuje się zaczerwienieniem spojówek, łzawieniem oczu/oka, opadające lub opuchnięte powieki, uczuciem zatkanego nosa lub katarem, zwiększona potliwością na czole.

Zobacz również: 6 ćwiczeń na wzmocnienie dolnej części pleców i pozbycie bólu!

Najczęstszymi przyczynami bólów głowy są zmęczenie, niedobór snu, stres, choroby naczyń krwionośnych, ograniczona aktywność fizyczna i problemy z przemianą materii, schorzenia w obrębie głowy, napięte mięśnie karku i barków, zgrzytanie zębami, odwodnienie, niedobór świeżego powietrza, wahania hormonalne, zmiany pogody. W stanach chorobowych także mogą pojawiać się bóle głowy, które wynikają na przykład z przeziębienia, grypy, zapalenia zatok czy ucha, anginie, alergiach, zwyrodnieniach kręgosłupa, nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu opon mózgowych czy guzie mózgu, ale także ze spożycia nadmiernej ilości kofeiny, alkoholu, czekolady, ale także długie siedzenie i patrzenie w monitor komputera czy ekran telewizora, telefonu.

Leczenie bólów głowy


Zdiagnozowanie oraz zastosowanie leczenia bólu głowy jest procesem długim i złożonym. O ile ból głowy wynika na przykład z przeziębienia czy grypy, wystarczy skupić się na wyleczeniu infekcji. Natomiast bóle wynikające z przyczyn pierwotnych wymagają szerszego spojrzenia i znalezienia prawidłowej przyczyny, która nie jest łatwa. W wystawieniu diagnozy pomocne może być wykonanie określonych badań tj. badania krwi, RTG zatok, EEG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

W walce z bólami głowy można wspomagać się domowymi sposobami tj. gorące lub zimne okłady na głowę lub szyję, unikanie sytuacji stresowych, regularne spożywanie posiłków, dbanie o prawidłowy poziom cukru we krwi, regularny sen, regularny wysiłek fizyczny, unikanie alkoholu, zadbanie o prawidłowe nawodnienie. Dodatkowo pomocna może okazać się akupunktura, terapia poznawczo-behawioralna, zioła, medytacja, masaż głowy.
Bóle głowy – jakie są przyczyny, rodzaje i sposoby leczenia? Reviewed by Sylwia on 19:58 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.