Nieodłączne elementy, które powinien zawierać każdy program treningowy

W dążeniu do osiągnięcia wymarzonego ciała ważnym jest, aby dowiedzieć się, który rodzaj ćwiczeń będzie działał najlepiej w odniesieniu do mojej osoby. W efekcie końcowym programem ćwiczeń, który przyniesie najlepsze wyniki jest ten, który tworzy pewną całość, uwzględniającą konsekwencję i intensywność. Dla niektórych osób najkorzystniejszą formą ćwiczeń może być bieganie lub joga, natomiast dla innych połączenie pływania z treningiem siłowym.
reklama
W badaniach przeprowadzonych na temat ćwiczeń, udowodniono istnienie kilku powszechnie utrzymanych zasad, mówiących o zapewnieniu optymalnego zdrowia fizycznego i psychicznego. Trochę brzmi to skomplikowanie, dlatego wyjaśnię to w sposób bardziej zrozumiały.

Zobacz gotowy Plan Treningowy - Pierwszy Etap Przygotowań Do Lata 2016

Nieodłączne elementy, które powinien zawierać każdy program treningowy
źródło: http://www.megabored.com/

W artykule, który przeczytałam chodzi przede wszystkim o to, że każdy tworzony program treningowy powinien w pierwszej kolejności opierać się na naukowych i bezpiecznych dla zdrowia fundamentach. Dodawanie modnych, ciekawych elementów ćwiczeniowych do programów treningowych jest proste, pod warunkiem, że osoby komponujące je opierają się na przyjętych normach “bezpiecznej aktywności fizycznej” (tak mogę to ogólnie nazwać). Części składowe tych programów powinny ograniczać się do trzech głównych elementów, które każdy dobry program treningowy musi zawierać. Tak więc, jaki program treningowy wybrać, aby przyniósł mi jak najlepsze efekty?

reklama

Po pierwsze uwzględnienie indywidualności. Każdy z nas jest inny i na innym poziomie treningowych. Indywidualne efekty zmienne ćwiczeń powinny obejmować wiek, wagę, przebyte diety, genetykę, choroby, urazy czy płeć. Mając na uwadze powyższe elementy tworzone programy treningowe - te najlepsze - uwzględniają je, wdrażając informacje oraz instrukcje dla osób początkujących, różne wskazówki dla osób bardziej zaawansowanych, a także specjalne porady dla osób trenujących zmagających się jednocześnie z bólami np. kolan czy pleców. Niezależnie od tego, ile zmiennych zostanie ujętych w danym programie treningowym to i tak istnieje prawdopodobieństwo, że nigdy nie będzie to program dla każdego. Trudno stworzyć jeden program dla osób zdrowych i sprawnych, który będą mogły bez jakichkolwiek obaw wykonywać osoby zmagające się z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Twój program treningowy musi brać pod uwagę Twoje osobiste cele i unikatowe zmienne,odnoszące się do Ciebie

Drugim ważnym elementem jest tu zasada przeciążenia (tak mogę to określić). Na czym polega? Ogólnie rzecz biorąc zasada ta obejmuje proces treningowy, który informuje o tym, jak organizm reaguje na zmiany i jakie ćwiczenia powinno się wdrożyć, aby efekty były lepsze. Kiedy nasz organizm dostaje tzw. kopa i zmuszony jest to podniesienia poziomu aktywności poprzez np. większą intensywność, dłuższy czas trwania ćwiczeń lub inną trudniejszą, do której nie był wcześniej przyzwyczajony może zaprotestować. W skrócie, jeżeli zależy Ci na poprawie kondycji, siły, wytrzymałości czy wydolności konieczne jest odpowiednie przeciwstawienie się przyzwyczajeniom ciała i rzucenie mu wyzwania do przełamania normy. Aby nastąpił wzrost mięśni oraz ich wzmocnienie, należy stopniowo zwiększać poziom ćwiczeń. Stopniowe zwiększanie obciążenia podczas treningu siłowego, intensywności cardio czy długości czasu ćwiczeń pozwala mięśniom stanąć na wysokości zadania.

Zobacz Plan Treningowy na 14 dni - każdego dnia znajdziesz inny trening - Total Body 3


Jeżeli zmiana jest tym czego potrzebujesz, regularne wykonywanie rutynowych ćwiczeń musi być wzbogacone o ćwiczenia trudniejsze, dłuższe, bardziej wymagające niż to, co obecnie robisz

reklama
Trzecim ważnym elementem jest adaptacja. Odnosi się ona tu przede wszystkim do zdolności organizmu do przewidywania, co będzie dalej. Ciało intuicyjnie dostosowuje się zwiększonych lub zmniejszonych wymagać fizycznych. Wykonywanie tych samych ćwiczeń lub praktykowanie tych samych umiejętności danej aktywności fizycznej sprawia, że z czasem stają się one łatwiejsze. Aby uniknąć adaptacji należy dodawać inne elementy, wydłużać czas lub zwiększać intensywność. Ogólnie rzecz biorąc wspomniane zmiany w celu uniknięcia adaptacji dobrze jest wdrażać co 30 dni.

Zmieniaj elementy treningu tj. intensywność i czas trwania lub wdroż opcje wyzwania w regularnym programie treningowym, dzięki czemu unikniesz adaptacji 

Mam nadzieję, że rozważysz i weźmiesz pod uwagę powyższe elementy podczas tworzenia własnego programu treningowego lub stosowania obecnego. Korzystanie z tych elementów wpłynie korzystnie na osiągane przez Ciebie efekty przyspieszając je i sprawiając, że trening będzie bardziej efektywny.
Nieodłączne elementy, które powinien zawierać każdy program treningowy Reviewed by MotywacjaNonStop on 19:40 Rating: 5

2 komentarze:

Obsługiwane przez usługę Blogger.