Cukrzyca a ćwiczenia

reklama
Cukrzyca, a ćwiczenia

Co jeść, ile i kiedy zależy również od tego czy i ile ćwiczysz. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważnym elementem dla zachowania zdrowia i prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Najważniejszymi kwestiami, na jakie powinno się zwrócić uwagę to:

  • -rozmowa z lekarzem o rodzaju ćwiczeń
  • -wybór i dopasowanie obuwia treningowego oraz skarpet - sprawdzaj stopy po treningu pod kątem zaczerwienienia lub ran, które nie goją się
  • -rozgrzewka 5-10 minut przed głównymi ćwiczeniami oraz stretching po ćwiczeniach
  • -rozmowa z lekarzem, czy ćwiczyć, kiedy poziom cukru jest wysoki
  • -zapoznać się z objawami niskiego poziomu cukru we krwi, ponieważ w trakcie ćwiczeń może pojawić jego spadek

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do jakiegokolwiek programu treningowego musisz skonsultować z lekarzem czy dany plan ćwiczeń jest dla Ciebie bezpieczny. Dla najlepszych świadczeń zdrowotnych, eksperci zalecają 150 minut ćwiczeń w tygodniu o umiarkowanej intensywności tj. szybkie chodzenie, pływanie, jazda na rowerze.

Jeżeli przyjmujesz insulinę lub leki, które mogą powodować niskie stężenie cukru we krwi sprawdź poziom cukru na 30minut przed ćwiczeniami i co 30 minut w trakcie ćwiczeń. To pomoże Ci określić, czy poziom Twojego cukru we krwi jest stabilny. Wg ogólnych założeń :

  • -niższe niż 100mg - stężenie może być za niskie, aby wykonywać ćwiczenia bezpiecznie. Zapatrz się w małą przekąskę zawierająca węglowodany i zjedz, jeżeli poziom stadnie poniżej 100mg
  • -100mg-250mg - jest to prawidłowy poziom cukru we krwi, który pozwala na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń
  • -250mg lub wyższe - jest to poziom zachowania ostrożności
  • -300mg lub wyższe - jest to zbyt wysokie stężenie cukru we krwi, uniemożliwiające bezpieczne wykonanie treningu. Odłóż ćwiczenia do momentu, aż poziom cukru spadnie do bezpiecznego poziomu

Podczas ćwiczeń, niski poziom cukru we krwi jest czasem problemowy. Jeżeli planujesz dłuższy trening, sprawdzaj poziom cukru we krwi co 30 minut. Postępuj tak zwłaszcza, jeżeli próbujesz nowych ćwiczeń lub zwiększasz intensywność lub czas trwania treningu. Zaprzestań ćwiczeń, jeżeli stężenie cukru wynosi 70mg lub mniej lub czujesz niepewność, osłabienie czy dezorientacje. Zjedz lub wypij coś, co podniesie poziom cukru we krwi. Ponownie sprawdź poziom po 15 minutach. Jeżeli nadal jest zbyt niski, zjedz kolejną porcję i ponów test po kolejnych 15 minutach.

reklama
Po skończonym treningu sprawdź natychmiast poziom cukru we krwi i ponownie kolka razy w ciągu najbliższych kilku godzin. Ćwiczenia wykorzystują cukier przechowywany w naszych mięśniach i wątrobie, dlatego konieczne jest stałe kontrolowanie. Organizm po treningu będzie starał się uzupełnić jego zapasy, czerpiąc z cukru znajdującego się we krwi. Im bardziej męczący trening, tym dłużej cukier we krwi będzie pobierany. Niski poziom cukru jest możliwy nawet kilka godzin po treningu.

Jeżeli masz niski pozom cukru we krwi po wysiłku, zjedz małą przekąskę zawierającą węglowodany tj. owoce.

Ćwiczenia mogą być korzystne dla zdrowia na wiele sposobów. Jeżeli jednak masz cukrzycę badania poziomu cukru we krwi przed, w trakcie i po wysiłku są koniczne.



3 z 3
Cukrzyca a ćwiczenia Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:09 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Stosuję dietę cukrzycową profilaktycznie. Chudnę a jednocześnie mam energię. Herbat, kaw nie słodzę od gimnazjum a mam 25 lat. Odstawiłam słodycze i napoje gazowane. Jem 4-5 razy dziennie piję zieloną herbatę i wodę. Ćwiczę codziennie albo prawie codziennie. Przestałam niezdrowo jeść i mam nadzieję na spadek i powrót do dobrej wagi. Polecam wszystkim dietę cukrzycową, bo jest bardzo prosta :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.