6 ćwiczeń wzmacniających i łagodzących ból pleców

Systematyczne rozciąganie mięśni, ścięgien oraz wiązadeł podtrzymujących kręgosłup jest niezwykle istotnym elementem ćwiczeń na plecy. 

reklama
Wykorzystywane są praktycznie zawsze w przypadku rehabilitacji kręgosłupa czy łagodzenia bólów pleców. Kontrolowane oraz stopniowe wykonywanie ćwiczeń dostosowane do indywidualnych potrzeb jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się dolegliwości.

6 ćwiczeń wzmacniających i łagodzących ból pleców

Wspomniane kontrolowane wykonywanie ćwiczeń niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Brak czy złagodzenie bólu pleców to w zasadzie efekt końcowy. Dzięki ćwiczeniom wzmacniasz mięśnie podtrzymujące kręgosłup, odciążasz krążki i stawy międzykręgowe, poprawiasz mobilność i sprężystość, usprawnia się krążenie, uwalniasz endorfiny oraz minimalizujesz występowanie bólu pleców.
reklama
Zobacz również: Wall workout, czyli trening przy ścianie modelujący całe ciało (6 ćwiczeń)

Skuteczny plan ćwiczeń mający na celu złagodzenie bądź wyeliminowanie bólu pleców powinien być kompleksowy, czyli taki, który będzie działał i wzmacniał całe ciało. Zatem jeżeli dokuczają Ci bóle pleców poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń, które pomogą Ci uporać się z dolegliwościami. Jeżeli ból towarzyszy Ci od dłuższego czasu warto wcześniej skonsultować ćwiczenia z lekarzem czy fizjoterapeutą.

Zobacz również: Najlepsze ćwiczenia dla kobiet po 40 roku życia (7 ćwiczeń)

Wykonując ćwiczenia rozciągaj się powoli, zadbaj o wystarczająco dużo miejsca wokół siebie (musisz swobodnie wykonać każde ćwiczenie), rozciągaj się około 15-30 sekund (pozwoli to odpowiednio wydłużyć mięśnie i poprawić zakres ruchu), powtarzaj rozciąganie (mięsień osiąga zwykle maksymalne wydłużenie po 4 powtórzeniach).

1. Child posePrzyjmij pozycję klęku podpartego, czyli opierasz się na dłoniach i kolanach. Połącz duże palce u stóp oraz ustaw kolana na szerokość bioder. Z wydechem usiądź na swoich piętach odchylając się do tyłu, kładąc klatkę piersiową między udami. Czoło oprzyj o podłoże, ręce wyciągnięte przed siebie tak, aby były równo z kolanami. Pozostań w tej pozycji do 30 sekund, oddychaj i wróć do pozycji początkowej.
reklama
Zobacz również: 5 skutecznych ćwiczeń wyszczuplających uda – efekt Cię zaskoczy!

2. Pirifomis muscle stretchPołóż się na plecach na macie lub podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko ułożonymi na podłodze. Z tej pozycji unieś prawą nogę, umieszczając prawą stopę na lewym udzie. Następnie chwyć lewą nogę pod kolanem i delikatnie przyciągnij do klatki piersiowej, aż poczujesz rozciąganie z tyłu uda. Pozostań w tej pozycji do 30 sekund, opuść i powtórz na drugą stronę.
Połóż się na plecach na macie lub podłodze z wyprostowanymi nogami .Z tej pozycji wyprostuj prawą nogę i unieś ją w górę. Obejmij obiema rękoma i delikatnie przyciągnij w kierunku klatki piersiowej do momentu uczucia rozciągania w tylnej części uda/nogi. Pozostań w tej pozycji do 30 sekund, opuść i powtórz na drugą stronę.

*dla ułatwienia nogę, która będzie leżała na podłożu możesz ugiąć w kolanie.
Przyjmij pozycję klęku podpartego, czyli opierasz się na dłoniach i kolanach. Podczas podporu dłonie powinny znajdować się pod ramionami, a kolana pod biodrami, plecy w pozycji neutralnej. Z takiej pozycji wyprostuj prawą nogę i lewą rękę, tworząc wraz z ciałem linie prostą prostopadłą do podłoża. Pozostań w tej pozycji do 30 sekund, opuść i powtórz na drugą stronę.

5. Knee to chestPołóż się na plecach na macie lub podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko ułożonymi na podłodze. Z tej pozycji unieś oba kolana, przyciągając je delikatnie dłoniami do klatki piersiowej. Pozostań w tej pozycji kilka sekund sekund, po czym opuść nogi i powtórz ćwiczenie kilka razy.

*jeżeli unoszenie obu nóg będzie za trudne, przyciągaj na przemian raz lewe, raz prawe kolano.

6. Trunk rotationPołóż się na plecach na macie lub podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i stopami płasko ułożonymi na podłodze. Ręce rozłóż wyprostowane na boki tak, aby tworzyły linie prostą z ramionami. Z tej pozycji, trzymając ugięte kolan delikatnie przekręć je w prawą stronę, jednocześnie przekręcając głowę i lewą stronę (przeciwną do kierunku kolan). Wróć do pozycji początkowej i powtórz na drugą stronę. Wykonaj po kilka powtórzeń.
6 ćwiczeń wzmacniających i łagodzących ból pleców Reviewed by Sylwia on 20:54 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.