Woda z solą himalajska- korzyści oraz przeciwwskazania

Sól himalajska to odmiana soli o krystalicznej strukturze, którą wydobywa się jedynie w obszarze Himalajów. Przyprawa może przyjmować różnorodne zabarwienie. 

reklama
Różowa sól zawiera 97,5% chlorku sodu, a pozostałe 2,5% to niewielkie ilości substancji mineralnych. Dowiedziono, że kryształki zawierają aż 84 pierwiastki, w tym: brom, fosfor, wapń, mangan, magnez, cynk, żelazo, potas, sód, chrom i selen. Okazuje się, że nie tylko woda z dodatkiem cytryny i miodu ma zbawienne działanie na organizm.

Woda z solą himalajska- korzyści oraz przeciwwskazania
Źródło: Canva

Korzyści płynące z picia roztworu wody i soli:


Polepsza trawienie

Z uwagi na słony posmak sól uaktywnia ślinianki, które zaczynają wydzielać amylazę - enzym rozbijający cukry złożone (np. skrobię) na mniejsze cząsteczki, są one potem wchłaniane z układu pokarmowego. To jednocześnie pierwszy etap trawienia. Co więcej, woda z solą wyzwala w żołądku także kwas solny i enzym pomagający trawić białka. Wszystko to prowadzi do usprawnienia procesów trawiennych.
reklama
Zobacz również: Wzdęcia brzucha i gazy jelitowe: przyczyny, objawy, metody leczenia.

Dostarcza potrzebnych składników

Sól himalajska zaopatruje organizm w potrzebne pierwiastki, sole mineralne i elektrolity. Pozwala też utrzymać optymalne nawodnienie, z tego powodu mieszanka wody z solą jest polecana szczególnie osobom aktywnym fizycznie.

Polepsza jakość snu

W naturalnej soli himalajskiej znajduje się liczna grupa soli mineralnych, które wpływają zbawiennie na system nerwowy, polepszając jakość snu. Przyprawa z himalajów obniża poziom hormonów odpowiadających za stres m.in. adrenaliny i kortyzolu.

Refluks (zgaga)

Regularne picie mieszanki wody z solą himalajską pomaga uporać się ze zgagą poprzez neutralizację kwasowego środowiska w żołądku.

Zobacz również: Niedoczynność tarczycy, a otyłość.

Wpływa korzystnie na stan cery

Sól himalajska zawiera cynk, chrom, siarkę i jod. Ten pierwszy reguluje czynność gruczołów łojowych, pomaga w regeneracji tkanek i redukcji blizn, natomiast drugi z pierwiastków pomaga w zwalczaniu trądziku i łagodzeniu infekcji skóry. Siarka zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry głowy, a jej deficyt może prowadzić do powstawania egzemy, trądziku czy wysypki. Ostatni z minerałów - jod pomaga w terapii zakażeń skóry. Właściwości te są wynikiem lepszego zużycia tlenu oraz usprawnienia niektórych procesów zachodzących w skórze.

Działanie antybakteryjne

Te właściwości sprawiają, że zawiesina wody z solą himalajską może być tymczasową leczniczą metodą w przypadku bólu zęba czy gardła (może stanowić tzw. płukankę).

Tarczyca

Sól himalajska ma swoim składzie jod, który wpływa na pracę tarczycy. Hormony produkowane przez ten gruczoł przyspieszają metabolizm, a w związku z tym oddziałują na procesy życiowe człowieka.
reklama
Zobacz również:  10 zdjęć ćwiczeń rozciągających, które pokazują jakie mięśnie dokładnie rozciągasz

Przyrządzenie roztworu wody z solą himalajską:


Na 1 litr wody przeznaczamy ¼ łyżki stołowe soli himalajskiej. Przyprawa powinna całkowicie rozpuścić się w cieczy. Mieszankę pijemy rano, pół godziny przed posiłkiem nie dłużej niż przez 7 dni. W czasie stosowania takiej kuracji powinniśmy każdego dnia pić dodatkowo 1,5 - 2 l czystej wody.

Zobacz również: Wzmocnij plecy oraz mięśnie brzucha tymi 4 ćwiczeniami

Przeciwwskazania i efekty uboczne:


Każda odmiana soli, również himalajska nie powinna być spożywana w nadmiarze. Co prawda, taka przyprawa zawiera mnóstwo cennych substancji, ale eksperci po przebadaniu próbek odkryli w kryształach także pierwiastki szkodliwe dla organizmu, m.in.: iryd, ołów, rtęć i uran. 

Niewielkie dawki tych substancji nie powinny wywołać negatywnych skutków zdrowotnych, ale spożywane w nadmiernych ilościach mogą być dla nas toksyczne. Za najbardziej szkodliwy składnik obecny w soli himalajskiej uznaje się sód. Spożywany w dużych ilościach podnosi ciśnienie tętnicze krwi, na co muszą uważać zwłaszcza osoby z chorobami układu krążenia (zwłaszcza cierpiące na nadciśnienie). 

Chorzy powinni zatem w swojej diecie ograniczyć sól i produkty z jej udziałem. Nadmiar sodu w organizmie może prowadzić do udaru mózgu, szczególnie u ludzi w starszym wieku. Oszczędnie przyprawę powinny stosować też osoby z chorobami nerek. 

W dodatku sól spożywana w nadmiernych ilościach sprzyja zatrzymaniu wody w komórkach ciała, co przyczynia się do powstawania obrzęków.
Woda z solą himalajska- korzyści oraz przeciwwskazania Reviewed by Rafał on 18:49 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.