Najzdrowsze rośliny strączkowe - właściwości zdrowotne.

Rośliny strączkowe, takie jak: soja, soczewica, bób, fasola, ciecierzyca i groch, mają znaczną zawartość substancji mineralnych, min.: magnezu, fosforu, cynku, manganu, potasu, wapnia, żelaza, i miedzi. 

reklama
Poza tym, strączki są istotnym źródłem witamin z grupy B. Aczkolwiek ich wchłanianie ograniczają składniki anty-odżywcze, zwłaszcza fityniany oraz błonnik, które występują w nasionach i spożywane w nadmiarze zaburzają wchłanianie niektórych ważnych pierwiastków (np. magnezu) w organizmie. 


W 100g nasion roślin strączkowych znajduje się około 15g błonnika (frakcja nierozpuszczalna - ligniny, celulozy) i frakcja rozpuszczalna w wodzie (śluzy, pektyny, gumy). Błonnik usprawnia perystaltykę jelit, zmniejsza wchłanianie cukrów, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała zaparciom, pomaga w rozwoju bakterii probiotycznych (działa prebiotyczne) oraz pomaga w usuwaniu szkodliwych toksyn z organizmu.
reklama

Znaczne spożycie strączków dodatnio wpływa na gospodarkę węglowodanową w przebiegu cukrzycy typu 2. Z uwagi na obecność węglowodanów złożonych, które w układzie pokarmowym wchłaniają się stopniowo - wydzielanie insuliny po posiłku jest mniejsze, i dzięki temu można zachować jej zapasy w obszarze komórek β w trzustce. 
reklama

Popularna soczewica posiada dużo wysokowartościowego białka. Należycie przygotowana może być alternatywą dla mięsa. Zawiera żelazo, witaminy z grupy B (B1, B2), potas, fosfor, a dodatkowo jest bardzo sycąca. Z kolei soja i zawarte w niej izoflawony, mogą pomóc kobietom w okresie około-menopauzalnym. 

Wzmacniają gospodarkę hormonalną, mają wpływ na czas trwania cyklu miesiączkowego i mogą zapobiegać nowotworom. Soja prawdopodobnie przeciwdziała zbyt dużej potliwości i niweluje uderzenia gorąca. 


Obecność fitoestrogenów sprawia, że soja poprawia nastrój i dodaje sił witalnych. Może zwalczać bezsenność, depresję i wspomagać koncentrację. Izoflawony mogą mieć niebagatelne znaczenie w zapobieganiu osteoporozie. Genisteina może chronić przed demineralizacją tkanki kostnej i działać podobnie jak kobiece hormony – estrogeny. 

Niestety, wiele osób rezygnuje ze spożycia nasion strączkowych, choćby dlatego, że są one ciężkostrawne. Z tego względu zaleca się, aby przed gotowaniem namoczyć je przez parę godzin w wodzie, a potem kilka razy przepłukać.
Najzdrowsze rośliny strączkowe - właściwości zdrowotne. Reviewed by Sylwia on 10:14 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.