Jakie choroby powodują otyłość?

Jakie choroby powodują otyłość?


Najczęściej słyszymy, że otyłość powoduje wiele schorzeń, najczęściej nadciśnienie, cukrzycę typu 2, nowotwory i choroby serca. Jednak bywa i tak, że to konkretne choroby prowadzą do przyrostu masy ciała, więc które z nich prowadzą do otyłości?
reklama

Zespół Cushinga

Choroba sprzyja niekontrolowanemu przyrostowi tkanki tłuszczowej na tułowiu i twarzy (kończyny pozostają szczupłe). Przewlekłe przyjmowanie sterydów (np. w przebiegu astmy) jest najczęstszym czynnikiem wywołującym schorzenie. U osób chorych odnotowuje się wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu). Inne objawy zespołu Cushinga to: depresja, nadciśnienie tętnicze oraz kłopoty ze snem. Pacjentom najczęściej zaleca się wykonanie badania USG jamy brzusznej wraz z oceną nadnerczy.
reklama
Zobacz również: Jak tarczyca wpływa na działanie naszego organizmu?

Cukrzyca typu 2

Warto wiedzieć, że konsekwencją otyłości jest cukrzyca typu 2, ale ta choroba może być także jej przyczyną. Ludzie z cukrzycę, którzy nie leczą choroby, dużo częściej mają napady wilczego apetytu, przez to notorycznie sięgają po słodycze, a to sprzyja tyciu.
Menopauza
Wzrost masy ciała u kobiet może powodować, także menopauza. Zachodzące zmiany hormonalne prowadzą do kumulowania się tkanki tłuszczowej w obszarze talii. Odpowiadają za głównie kobiece hormony - estrogeny. Skuteczna może być terapia hormonalna.

Niedoczynność tarczycy

Schorzenie może być istotnym sprawcą nadwagi. W przebiegu choroby, gdy występuje niedostatek hormonów i procesy przemiany materii ulegają spowolnieniu, to to może nastąpić wzrost masy ciała. Niezbędna jest wizyta u endokrynologa i dietetyka. Celem leczenia niedoczynności tarczycy jest nie tylko przywrócenie należnej masy ciała, ale i uregulowanie metabolizmu. Choroba nierzadko rozwija się potajemnie i daje nietypowe objawy, specyficzne dla wielu innych dolegliwości. Symptomami mogą być: problemy ze snem, pogorszenie samopoczucia, problemy z pamięcią, suchość skóry oraz szybkie tycie, pomimo słabego apetytu i niezbyt częstego podjadania. Schorzenie można łatwo zdiagnozować, wykonując badanie krwi. Należy określić jedynie poziom hormonów FT4, FT3 i TSH. Czasami konieczne jest wykonanie badania USG tarczycy.
reklama
Zobacz również: Brzuch tarczycowy - jak wygląda? Jak się go pozbyć?

Choroby genetyczne

Otyłość może mieć także podłoże genetyczne. Uwarunkowania te mogą sukcesywnie prowadzić do nadwagi albo być jej bezpośrednią przyczyną. Nadmierne odkładanie się tłuszczu w ciele jest specyficzne dla takich jednostek chorobowych jak: zespół Pradera-Williego, zespół Cohena, zespół Carpentera. Do nadwagi może dojść także w przypadku hipercholesterolemii (zbyt wysokiego stężenia cholesterolu) lub zespołu Downa.

Niedobór chromu

Deficyt chromu może być kolejną przyczyną otyłości. Również problem z przyswajaniem pierwiastka z pokarmu może wpływać na przyrost masy ciała. Jedną z funkcji chromu jest pobudzanie trzustki do wytwarzania insuliny. Pierwiastek reguluje także stężenie cukru we krwi i usprawnia metabolizm, ale gdy jest go zbyt mało, wtedy tłuszcz zapasowy gromadzi się szybciej. Gdy chromu w organizmie jest zbyt mało to wzrasta apetyt na słodycze i wtedy niełatwo jest utrzymać stabilny poziom glukozy we krwi. Niedobór chromu może prowadzić także do obniżenia nastroju, zmęczenia i nerwowości. Aby zapobiec niedoborom pokarmowym należy wzbogacić swoją dietę w produkty zawierające chrom: owoce morza, ryby, pieczywo z pełnego ziarna, jajka, brokuły, chude mięsa, cynamon i drożdże. W kwestii stosowania preparatów z chromem, najlepiej zasięgnąć porady lekarza, ponieważ nadmiar tego minerału w organizmie może powodować uszkodzenie szpiku.
 
Jeżeli nie będziemy leczyć pierwotnej przyczyny otyłości, to na nic odchudzanie. Najważniejszą kwestią jest zapanowanie nad rozwojem choroby i unormowanie wyników, co może ułatwić redukcję nadprogramowych kilogramów.
Jakie choroby powodują otyłość? Reviewed by Sylwia on 22:24 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.