Brzuch tarczycowy - jak wygląda? Jak się go pozbyć?

Brzuch tarczycowy - jak wygląda? Jak się go pozbyć?


Wzrost masy ciała kojarzymy głównie z nieodpowiednim odżywianiem i biernym trybem życia, aczkolwiek znacznie częściej za nadwagę oraz problemy z utratą dodatkowych kilogramów mogą odpowiadać różne schorzenia. 
reklama
Mogą wpływać na zahamowanie procesów metabolicznych i łatwiejsze kumulowanie się tkanki tłuszczowej na brzuchu. Jedną z takich chorób może być niedoczynność tarczycy, którą nierzadko stwierdza się u kobiet. 
reklamaBrzuch tarczycowy jest dość specyficznym rodzajem otyłości i pojawia się często u ludzi cierpiących na właśnie na niedoczynność tarczycy. Na skutek licznych zaburzeń w produkcji hormonów tarczycy w obszarze brzucha zaczyna gromadzić się tkanka tłuszczowa, w zauważalny sposób zmieniając estetykę sylwetki. 

Brzuch tarczycowy ma znamienny wygląd, gdyż tkanka tłuszczowa zbiera się na całym obszarze brzucha. Zaokrąglenie widoczne jest zaraz pod piersiami, a kształt brzucha może być podobny do ściśniętej piłki. 

Brzuch tarczycowy - jak wygląda? Jak się go pozbyć?

Jeżeli tego rodzaju otyłości towarzyszą objawy, takie jak: długotrwałe zmęczenie, uczucie zimna, senność, problemy skórne, wypadanie włosów, zwiększenie masy ciała, kłopoty z pamięcią, zaburzenia menstruacji można sądzić, że powodem problemu z brzuchem jest niedoczynność tarczycy bądź inne schorzenie związane z zaburzeniami hormonalnymi (np. Zespół Cushinga). W takiej sytuacji należy pójść do specjalisty i wykonać badania (np. sprawdzenie poziomu TSH). 
reklama
W przypadku choroby tarczycy, powiększony obwód brzucha może być rezultatem spowolnionych procesów metabolicznych. Wówczas dochodzi do zaparć, wzdęć, a brzuch zwiększa swój obwód. Aczkolwiek nie tylko ten obszar ciała się zwiększa - biodra, ramiona i uda również.

Zobacz również: "Trening w domu: Pozbądź się wałeczków na plecach i boczkach"

Dieta

Jeżeli przyczyną objawów będą problemy z tarczycą, wówczas niezbędne będzie wprowadzenie terapii farmakologicznej, a także zmiana diety i stylu życia. Niedoczynność tarczycy to choroba, którą leczy się lekami, a nie dietą, jednak żywność może wpływać na pracę tego gruczołu. Do właściwej pracy tarczyca potrzebuje minerałów, takich jak: jod, cynk, żelazo i selen. Jod jest niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy (T3 i T4) oraz do wzrostu poziomu TSH, czyli hormonu tyreotropowego. Jod występuje głównie w wodzie morskiej i zawierają go skorupiaki, ryby morskie (np. dorsz, makrela, ostrygi). 

Dużą rolę odgrywa także witamina D, kwasy tłuszczowe omega-3 i błonnik pokarmowy. Większość osób cierpiących na niedoczynność tarczycy może mieć zaparcia, a błonnik skutecznie je eliminuje. W takim przypadku powinno się ograniczyć spożycie produktów zmniejszających wchłanianie jodu. Substancje, które mogą blokować przyswajanie minerału to tioglikozydy, które występują w warzywach kapustnych (np. w brukselce lub kapuście pekińskiej) oraz w pozostałych warzywach krzyżowych (np. w jarmużu, chrzanie, brokułach czy w kalafiorze). 

Przed spożyciem trzeba je ugotować i jeść nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Poza tym, w roślinach strączkowych, szczególnie w soi, są zawarte izoflawony (daidzeina i genisteina), które także mogą ograniczać wydzielanie hormonów tarczycy.

Ćwiczenia

Intensywność i czas ich trwania należy dostosować do własnych możliwości. Osoby, które do tej pory niezbyt często ćwiczyły na początku mogą uprawiać takie sporty jak: jazda na rowerze, szybki marsz lub bieg w miejscu. Ważne, aby na wysiłek trwał co najmniej 30 minut dziennie i był uprawiany 3-4 razy w ciągu tygodnia. Po pewnym czasie można wydłużać czas ćwiczeń. Niestety, brzuch tarczycowy nie zniknie nagle zaraz po tym jak zaczniemy ćwiczyć. Dla wielu osób staje się wtedy przyczyną frustracji i rozgoryczenia, ale nie warto się poddawać.
Brzuch tarczycowy - jak wygląda? Jak się go pozbyć? Reviewed by Sylwia on 22:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.