Jak tarczyca wpływa na działanie naszego organizmu

Coraz więcej słyszy się o różnego rodzaju dolegliwościach związanych z tarczycą. Ale co to w ogóle jest ta tarczyca? A mianowicie, jest to gruczoł układu hormonalnego kształtem przypominający motyla, znajdujący się w przedniej części szyi. Obsługuje oraz reguluje praktycznie każdą z funkcji naszego organizmu, w tym także metabolizm. W olbrzymim skrócie, tarczyce można uznać za wielki regulator ciała i umysłu.
reklama


Tarczyca wpływa na działanie procesów metabolicznych poprzez tworzenie i dystrybucję hormonów. Te, o których zazwyczaj słyszymy to T3 (trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyna). Odgrywają one dużą rolę w regulowaniu szybkości metabolizmu - szczególnie w obszarze produkcji przez organizm energii z substancji odżywczych. Dzięki istnieniu i uwalnianiu się tych dwóch hormonów powstaje trzeci związek o nazwie TSH (hormon stymulujący tarczycę w przysadce mózgowej), który pomaga stworzyć fundament dla prawidłowego działania innych funkcji hormonalnych. T3, T4 oraz TSH współpracują w celu określenia ilości cholesterolu przetwarzanego w pregnenolon, progesteron i DHEA, które z kolei przyczyniają się do produkcji testosteronu, estrogenu i kortyzolu.Każda komórka ludzkiego ciała składa się z receptorów hormonu tarczycy. Zdrowa tarczyca przekłada się na rozmnażanie, wzrost jasnego myślenia i prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.
reklama
Zdiagnozowanie problemów z tarczycą jest dość trudne, ponieważ objawy jej zaburzeń mogą mogą wystąpić na całym ciele.

Osoby z niedoczynnością tarczycy mogą odczuwać chroniczne zmęczenia i zimno, cierpieć na zachrypnięcie, utratę włosów, przybierać na wadze mimo stosowania diety, mieć problemy z pamięcią. Często także ich samopoczucie nie należy do najlepszych.

Nadczynność tarczycy także może objawiać się zmęczeniem oraz utratą włosów, jednak dodatkowo charakteryzuje się nerwowością i rozdrażnieniem, częstszymi wypróżnieniami, uczuciem ciągłego gorąca, szybszym biciem serca oraz niewyjaśnioną utratą masy ciała. Objawy zwykle pojawiają się stopniowo.

Większość problemów związanych z tarczycą może być leczona. Złą wiadomością może być niestety to, że dopóki niezostanie ona prawidłowo zdiagnozowania i leczona, zdrowe aspekty diety i ćwiczeń fizycznych mogą być nieco gorsze. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny być ostrożne podczas ćwiczeń. Niedoczynność tarczycy powoduje pojawienie się bodźca do zwolnienia i spowodowanie, że ćwiczenia mogą nakładać dość duże obciążenie dla serca. Nawet u zdrowych ludzi intensywne ćwiczenia aerobowe wpływają na poziom hormonów w tarczycy.

Niektóre warzywa zawierają naturalne pestycydy, które mogą szkodzić chorej tarczycy i zakłócać wytwarzanie T3 i T4 poprzez nieprawidłowe wchłanianie przez nią jodu.
1 z 2


Jak tarczyca wpływa na działanie naszego organizmu Reviewed by MotywacjaNonStop on 20:31 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.