Czy należy unikać owoców ze względu na zawartość cukru?

Często na różnego rodzaju portalach czy forach czytam, że cukier bez względu swoją postać jest czymś, czego powinniśmy unikać jak ognia. I po części się z tym zgadzam, jednak kiedy wyczytuję, że należy odstawić także owoce jestem totalnie zaskoczona. Nie wyobrażam sobie dnia bez jabłka, pomarańczy czy pysznej garści truskawek (bo przecież okres na nie już się zaczyna). Teraz nasuwa się podstawowe pytanie większości osób na diecie: czy unikać jedzenia owoców, ponieważ zawierają cukier?

Krótko mogę odpowiedzieć: absolutnie nie. Świeże owoce (nie suszone czy w puszkach zalane syropami) powinny stanowić podstawę prawie każdej diety.
reklama
Choć owoce są na ogół bardziej kaloryczne niż warzywa to jednak ilość zawartych w nich witamin, minerałów i składników odżywczych rekompensują dodatkowe kalorie. W odniesieniu do kwestii cukru w owocach na plus działa znajdujący się w nich błonnik, który opóźnia jego wchłanianie. Błonnik w połączeniu z woda zapobiega przejadaniu się i powoduje dłuższe uczucie sytości. Świeże owoce lub sałatka owocowa na deser będą świetnym sposobem na zaspokojenie ochoty na słodycze oraz dodanie sobie dodatkowych wartości odżywczych.

źródło: http://www.forksoverknives.com/sugar-in-fruit-good-or-bad-for-you/

Zagłębiając się trochę bardziej w temat związany z owocami i zawartym w nich cukrem nie można zaprzeczyć, że są one bogatym źródłem witamin, minerałów i składników odżywczych. Cytrusy oraz kiwi zawierają wysoki poziom witaminy C, banany natomiast są naładowane mnóstwem elektrolitów tj. magnez czy potas. Bardzo ważne są także zawarte w owocach składniki mineralne. Każdego dnia przeprowadza się mnóstwo badań nad ich korzystnym wpływem na nasz organizm, a jednak nadal są dość spora tajemnicą.

Jedzenie dostarcza nam nie tylko niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do życia, ale
reklama
także innych związków bioaktywnych zapobiegających chorobom i zapewniających nam zdrowie. Spożywanie owoców i warzyw, a także ich ziaren jest silnie związane ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, raka, choroby Alzheimera czy zaćmy.

Ale co z tym cukrem w owocach…….
Powstało dużo hałasu wokół cukru w owocach i błędne powiązanie go z problemami z nadwagą. Cukier sam w sobie nie jest zły, staje się problemem w sytuacji, kiedy przestajemy panować nad własnymi skłonnościami do niego. Co prawda należy uważać na “dodatkowy” cukier. Mam na myśli tutaj sztuczne dodatki cukru, które producenci dodają do żywności i produktów spożywczych - pochodne cukru. Wszelki cukier dodany do ciasteczek, płatków zbożowych, dressingów do sałatek, ketchupu, lodów, napojów gazowanych, kawy czy herbaty to rzecz, na którą koniecznie trzeba uważać. Dodatkowo bez względu na to, jaki rodzaj cukru będziesz używać - organiczny, brązowy, trzcinowy, miód, melasa, syrop klonowy, syrop z agawy, fruktoza - niektóre z nich mogą mieć marginalne korzyści zdrowotne w stosunku do innych.

1 z 2


Czy należy unikać owoców ze względu na zawartość cukru? Reviewed by MotywacjaNonStop on 17:11 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.