Jak zrobić szpagat?

Szpagat?! Czemu nie

Pewnego dnia stwierdziła, że trochę się porozciągam po ćwiczeniach. W pewnym momencie stał się to mój nawyk. Po kilku tygodniach zauważyłam, że potrafię zrobić już dużo więcej niż wcześniej. Zmotywowało mnie to do dalszej pracy
reklama
Cierpliwość, systematyczność i efekty murowane! Ja po kilku miesiącach systematycznego rozciągania zrobiłam szpagat francuski tzw. Szpagat damski. Rewelacyjne uczucie teraz moim celem jest zrobienie szpagatu tureckiego.

źródło foto: Paulina Reszka


Czym się różnią szpagat francuski oraz tureckiego?

Szpagat francuski nazywany jest również szpagatem damskim. Polega on na tym, że jedna noga jest wystawiona naprzód, a druga w tył. Zdjęcie, które zamieszczam poniżej zobrazuje Wam jak to powinno wyglądać :)
źródło: inspiration.manifo.com

Szpagat turecki nazywany również szpagatem męskim polega na zrobieniu rozkroku, aż do podłoża. Poniżej zdjęcie szpagatu tureckiego:

źródło: inspiration.manifo.com

Wyróżniamy jeszcze inne rodzaje szpagatów:

Szpagat wykonywany w powietrzu:

źródło: inspiration.manifo.com

Ponadszpagat - jest to już bardziej zaawansowany szpagat, gdzie nasze nogi są rozwarte więcej niż 180 stopni.


źródło: inspiration.manifo.com

Szpagat w staniu czy przez innych nazywany szpagatem w pionie:


źródło: akkiria.blogspot.com

Jak nauczyć się robić szpagat?

Każdy, ale to naprawdę każdy może zrobić szpagat! Wystarczy systematycznie wykonywać ćwiczenia rozgrzewające oraz rozciągające mięśnie!! Następnie pozostaje nam cierpliwość, a po kilku miesiącach będziecie cieszyć się szpagatem :)

Bardzo ważne jest zdrowie dlatego rozciągamy się z głową :) Wykonujcie ćwiczenia powoli i starannie, a unikniecie niepotrzebnego bólu oraz kontuzji.

Rozgrzewka!

Jest to element bardzo często omijany, lecz nawet przed rozciąganiem musicie pamiętaj o rozgrzewce. Pamiętajcie, że rozciąganie to nie rozgrzewka – rozciągamy tylko i wyłącznie rozgrzane mięśnie, a nigdy na odwrót. Bez odpowiedniego rozgrzania mięśni może dojść do nieprzyjemnych sytuacji, które na dłuższy czas mogą nas wykluczyć z treningów.

Jak powinna wyglądać rozgrzewka do szpagatu?

Powinniście pamiętaj o tym, że rozgrzewamy się od samej góry do dołu :) Skupiamy się na wszystkich częściach ciała, pomimo tego, że naszym celem jest tylko robienie szpagatu. Tylko albo aż ;p

Dodaje również kilka gifów, które są bardzo fajnymi ćwiczeniami rozciągającymi:
Jeżeli szukacie całych zestawów rozciągających ===> Kliknij TU

źródło wszystkich gifów pochodzi z www.tumbrl.com

Mam nadzieje, że powyższy materiał pomógł Ci zrozumieć jak osiągnąć cel - czyli szpagat :)

Przypomnę, że przygotowałam jeszcze dla Was artykuł gdzie znajdują się same ćwiczenia rozciągające w formie wideo :) Kliknij TU

Pozdrawiam
reklama


Jak zrobić szpagat? Reviewed by MotywacjaNonStop on 12:25 Rating: 5

7 komentarzy:

 1. a czy to tylko kwestia mięśni ? czy po zabiegach na biodra mogę się starać zrobić szpagat ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli miałaś robione zabiegi np. na biodra najlepiej skonsultuj się z Twoim lekarzem, który dokładnie wyjaśni Ci co możesz robić, a na co uważać. Jednak polecałbym ostrożność!

   Usuń
 2. Tyle możliwości... If you know what i mean <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ja się uczyłam, to zdecydowanie stawiałam na rozciąganie. Bo to jest najważniejsze. I na systematyczność. Tydzień przerwy to prawie dziesięć centymetrów w górę. Także warto o to zadbać.

  OdpowiedzUsuń
 4. od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym aby zacząć ćwiczyć, ale nigdy nie miałam tyle zaparcia aby iść na siłownię. Ostatnio jednak Producent siłowni zewnętrznych firma Fitpark postawiła u mnie na osiedlu włąsnie taką plenerową siłownię. Waszym zdaniem warto jest zacząć z niej korzystać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja od niedawna zacząłem ćwiczyć i chciałbym się was zapytać jakie macie zdanie na temat tego typu https://elektrostymulatory.net/produkty/fitness/compex-fit-30/elektrostymulator-compex-fit-3-0/ stymulatorów. Z tego co się orientowałem to sporo osób je poleca, więc może warto byłoby się w taki sprzęt zaopatrzyć? Co wy o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.