Powrót do formy po ciąży - wskazówki

Przygotuj organizm do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń!


Wracając do sprawności fizycznej po porodzie możesz czuć się nieco zdenerwowana. Aby czuć się dobrze, zacznij wszystko powoli i w zgodzie ze swoim ciałem - znasz swoje mocne i słabe strony fizyczne lepiej niż ktokolwiek inny. Twój powrót do ćwiczeń będzie łatwiejszy, jeżeli w trakcie ciąży wykonywałaś umiarkowane ćwiczenia.
reklama
Poniżej znajdziesz 5 prostych wskazówek, które pomogą Ci w bezpieczny sposób wrócić do aktywnego tryby życia, mając ukochane dziecko.

#1 postaw na łatwość - wracaj do ćwiczeń powoli. Rozpocznij od treningu 10-minutowego, później 15, 20 itd. Stopniowo zwiększaj intensywność oraz długość sesji treningowych, powoli dodawaj obciążenie/oporność np. na rowerze lub nachylenie na bieżni. Bądź rozsądna. Nie należy wdrażać nowych, wymagających treningów w ciągu pierwszych kilku tygodni po porodzie.
reklama
#2 stosuj różnorodną aktywność - wykonanie różnego rodzaju treningów pomoże Ci utrzymać założony cel i wytrwać w powrocie do formy, poczynając od długich spacerów, po pilates, jogę czy później treningi bardziej wytrzymałościowe np. na DVD. Trening siłowy jest niezwykle ważny dla nowych mam, ponieważ wzmacnia Cie i pozwala na efektywniejsze zajmowanie się dzieckiem. Większość młodych matek cierpi z powodu “sztywnego” karku, słabych ramion czy bólów kręgosłupa w związku ze złą postawą. Regularny trening siłowy oraz inne ćwiczenia oporowe mogą przeciwdziałać tym dolegliwością. 

źródło: www.sheknows.com

#3 trenuj z dzieckiem - nie czekaj z ćwiczeniami, aż pojawi się ktoś, kto będzie mógł się zając dzieckiem. Włącz swoje maleństwo do codziennego treningu, nich ono także będzie częścią Twojej przemiany. Weź dziecko na jogging lub ułóż je obok siebie podczas rozciągania, lub innych ćwiczeń. Jeżeli jest większe potraktuj je jako “obciążenie”. Trening stanie się wtedy niesamowitą zabawą.

#4 znajdź przyjaciółkę do ćwiczeń - kumple treningowi są kluczem do zachowania wytrwałości i dotrzymania słowa. Wiedząc, że masz kogoś na kim możesz liczyć, sprawi prawdopodobnie, że wytrzymasz w postanowieniach. Pamiętaj o rozgrzewce przed treningiem oraz rozciąganiu po jego zakończeniu.

#5 pij dużo wody - przed,w trakcie oraz po wysiłku fizycznym pamiętaj wypijaniu dużych ilości wody, aby być prawidłowo nawodniona (zwłaszcza, kiedy karmisz piersią). Zarówno Ty, jaki Twoje dziecko potrzebujecie dużo wody do sprawnego funkcjonowania.

Kobiety karmiące piersią powinny nosić biustonosz podtrzymujący nawet podczas sesji treningowych. Zaleca się nakarmić dziecko lub użyć laktatora tuż przed treningiem po to, aby trening był bardziej wygodny i nie sprawiał ewentualnego bólu piersi.
reklama

Najważniejsze to zachować cierpliwość i być wyrozumiałą dla siebie. Będziesz musiała porazić sobie nie tylko z utratą zbędnych kilogramów, ale także z brakiem snu, zmianami hormonalnymi czy potrzebą opieki nad noworodkiem. Nie stanie się nic złego, jeżeli zrobisz dzień przerwy od ćwiczeń. Pamiętaj także, że nawet 10 minut ćwiczeń jest lepsze niż nic.
Powrót do formy po ciąży - wskazówki Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:12 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.