Badanie i leczenie tarczycy

Badanie i leczenie

A więc co zrobić, jeżeli uważasz, że Twoja tarczyca może nie działać prawidłowo? Jeżeli czujesz się dobrze i Twoja waga jest stabilna, nie masz powodów, aby się nią martwić. Jednak, jeżeli zauważasz u siebie jedną lub więcej z wcześniej wymienionych objawów, lub masz genetyczne skłonności do wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy zgłoś się do lekarza podstawowej opieki i zrób testy.
reklama
Standardowym testem zdiagnozowania niedoczynności oraz nadczynności tarczycy jest pomiar stężenia TSH we krwi. Jeżeli cierpisz na niedoczynność tarczycy, przysadka mózgowa będzie wytwarzać więcej TSH, pobudzając tarczycę do cięższej pracy. Im wyższy poziom TSH, tym większa szansa na niedoczynność. Przy nadczynnością tarczycy lekarz może testować bezpośrednio T3 i T4. Celem każdego leczenia jest przywrócenie poziomu hormonów do ich prawidłowego zakresu.

W internecie można znaleźć mnóstwo diet i ćwiczeń, mających na celu ustalenie i wyleczenie tarczycy. Niestety jednak większość zaburzeń tarczycy wymaga bezpośredniego leczenia przez lekarza, a nie na własną rękę. Diety i ćwiczenia mogą wspomagać diagnozę lekarza. Niedoczynność tarczycy leczy się zazwyczaj syntetycznym hormonem, który podawany jest w formie tabletki. Doustne leki podawane są także przy nadczynności tarczycy.

Gdy stan tarczycy jest pod kontrolą, Twoja zdolność do utraty czy stabilności wagi powinna wrócić. Poziom hormonu tarczycy waha się nawet u zdrowych ludzi ze względu na przykład na stres. Prawidłowy poziom hormonów tarczycy jest niezwykle ważny, gdyż jak już wcześniej wspomniano - wpływa i kontroluje wiele funkcji naszego organizmu.
2 z 2
Badanie i leczenie tarczycy Reviewed by MotywacjaNonStop on 10:04 Rating: 5

11 komentarzy:

  1. Jestem przykładem na to, że przy niedoczynnosci tarczycy można schudnąć. Na spokojnie i bez większych wyrzeczeń (cwiczenia 5 x w tygodniu i "normalne" jedzenie -zmienilam nawyki ale w weekend pozwalam sobie na grzeszki) w 6 miesiecy z 56 kg na 48 czyli moja standardowa waga. Na tarczyce lecze sie od 7 lat. Teraz mam 27 lat i 160 zm wzrostu.chciec znaczy móc w tym przypadku :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A chodziłaś na siłownie czy ćwiczyłaś sama w domu?

      Usuń
  2. A ja nie mogę schudnąć. Wręcz przeciwnie jeszcze tyje. A lecze się już 2 lata.

    OdpowiedzUsuń
  3. A ja przeszłam na dietę bezglutenową i bezmleczną oraz ćwiczę 3-4 razy w tygodniu i przy Hashimoto schudłam w 2 miesiące 3,5 kg. Bez diety lecz ćwicząc niestety nic w dół, tylko w górę. Powodzenia

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam 35 lat dwoje dzieci Hashimoto i co za tym idzie niedoczynność tarczycy i przy wzroście 178cm ważę 67 kilo. Nie jadam śmieciowego jedzenia i dupy przyklejonej do kanapy tez nie mam więc jak słyszę ze jestem gruba bo mam chora tarczycę to normalnie mnie krew zalewa!!

    OdpowiedzUsuń
  5. świeta racja!
    Ja też ma Hashimoto i przed diagnozą choroby waga mi rosła jak diabli. Ale po kilkumesiecznym leczeniu, wprowadzeniu zdrowego, racjonalnego żywienia i regularnych ćwiczeniach schudłam 14kg. Choruje od 6 lat, mam 45 lat,171cm i 67kg nosze rozmiar 38/40 i jetsem mega zadowolona

    OdpowiedzUsuń
  6. Choruje na niedoczynność tarczycy od 7lat. Od 2tygodni jem 5 posiłków dziennie, dieta wysokobialkowa z eliminacja soli..ćwiczenia 2h dziennie w domu. Schudłam już 8kg więc niedoczynność to nie wymówka, pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetny artykuł. Sama długo nie wiedziałam, że mam problemy z tarczycą. Pierwszym objawem, było wypadanie włosów. Dlatego zaczęłam szukać przyczyny i w ten sposób dowiedziałam się o chorobie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Z tarczycą nie ma żartów - jak ktoś ma wątpliwości to na badania, koniecznie!

    OdpowiedzUsuń
  9. Może masz insulinoopornosc?I dlatego możesz tyć.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.