Dieta oczyszczająca jelita – sposób na oczyszczenie jelit ze złogów i przyspieszenie metabolizmu!

Brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, picie niewystarczającej ilości wody, spożywanie wysoko-przetworzonej żywności to tylko jedne z wielu przyczyn wpływających na problemy z trawieniem, powodujących złe funkcjonowanie jelit oraz powstawianie zaparć i złogów. Jak sobie z tym poradzić? 

reklama
Najprostszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z niezdrowego jedzenia i przejście na zdrowe, zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Jednak bardzo dobrym wstępem do tego będzie kilkudniowy detoks, czyli szybka dieta oczyszczająca, usprawniająca funkcjonowanie jelit, usuwanie toksyn z organizmu oraz złogów. Jelita pełnią niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka. Odpowiadają nie tylko za wchłanianie składników odżywczych, ale także budują odporność i zapobiegają występowaniu chorób, regulują procesy trawienia, ciśnienie krwi, temperaturę ciała, odpowiadają za ogólne samopoczucie. 


Jeżeli w jelitach zatrzymywane są niestrawione resztki pokarmowe, dochodzi do zaparć i zaburzeń prawidłowej pracy jelit, czego efektem mogą być bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem, wzdęcia brzucha, bóle głowy czy złego samopoczucie. Oprócz już wspomnianej aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansowanej diety kluczem do zdrowych jelit jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, picie dużych ilości wody bądź w ekstremalnych sytuacjach zastosowanie krótkiej, kilkudniowej diety oczyszczającej.
reklama

Dieta oczyszczająca ze względu na bycie często monoskładnikową i niskokaloryczną (1000-1200) nie powinna trwać dłuższy okres czasu, ponieważ może prowadzić do pojawienia się niedoborów składników odżywczych. Krótka dieta oczyszczająca nie wpłynie niezwykle negatywnie na nasz organizm, a może pomóc oczyszczeniu z toksyn, opróżnieniu jelit z zalegających resztek pokarmowych, przyspieszeniu metabolizmu i usprawnieniu trawienia. Poniżej kilka najbardziej popularnych diet oczyszczających:
reklama

- diata sokowa (sokoterapia) – niskobiałkowa i niskotłuszczowa; głównym celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. Trwa 2-3 dni. Dieta sokowa opiera się na spożywaniu przygotowanym przez nas soków z owoców i warzyw 5 -6 razy dziennie co 2-3 godziny, wyeliminowaniu stałych pokarmów oraz używek tj. kawa, herbata, alkohol. Soki przygotowane z owoców najlepiej spożywać w pierwszej połowie dnia, natomiast soki warzywne w drugiej ze względu na duże ilości cukru zawarte w owocach, które wymagają więcej czasu na spalenie. Pij duże ilości wody między porcjami soków, najlepiej z dodatkiem cytryny, mięty, kurkumy, imbiru. Po zakończeniu diety sokowej, powoli wracaj do normalnej diety ze stałymi pokarmami. W trakcie diety nie należy podejmować nadmiernego wysiłku fizycznego.

- dieta jabłkowa - trwa maksymalnie 3 dni; głównym zadaniem tej diety jest oczyszczenie organizmu oraz przyspieszenie metabolizmy. Podczas diety jabłkowej należy spożywać do 2 kg jabłek na surowo, w formie soku czy musu. Jemy tylko jabłka – wszelkie inne produkty są wykluczone. Dodatkowo należy wypijać minimum 2 litry wody, dozwolona jest ziołowa herbata oraz przyprawy tj. cynamon, kardamon, imbir, goździki, anyż. Po zakończeniu diety, powili wraca się do normalnego odżywiania (najlepiej zdrowego, zbilansowanego).


- dieta kefirowa - dieta monoskładnikowa; celem diety jest oczyszczenie organizmu, przyspieszenie metabolizmu, polepszenie perystaltyki jelit. Podstawową zasadą diety kefirowej jest spożywanie kefiru (1,5 l dziennie) oraz komponowanie posiłków na bazie kefiru. Trwa maksymalnie 5 dni. Jednodniowa dieta kefirowa polega na spożywaniu wyłącznie kefiru (max. 2,5% tłuszczu) przez cały jeden dzień. Dieta kefirowa do 5 dni występuje w dwóch wariantach. W pierwszym stopniowo zastępuje się tradycyjny posiłek mlecznym produktem, czyli pierwszego dnia możliwe jest jedzenie chudego twarogu oraz kefiru. Przez kolejne 2-3 dni spożywa się wyłącznie kefir. Dopiero w następnych dniach można włączyć lekkostrawne warzywa oraz gotowane chude mięso. Druga wersja diety opiera się na jedzeniu posiłków, których podstawą jest kefir np. gotowane warzywa z kefirem, ziemniaki z kefirem, koktajle na bazie kefiru.

- dieta owocowa – trwa maksymalnie 3 dni; celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn, jelit ze złogów. Dieta owocowa polega na spożywaniu wyłącznie owoców (najlepiej o niskim indeksie glikemicznym) w formie surowej, gotowanej, pieczonej, duszonej. Wyklucza się owoce suszone ze względu na wysoką zawartość cukru. Owoce spożywa ze skórką, wypija co najmniej 2 litry wody, polecam jest dodatkowo zielona herbata lub ziołowe herbaty. Nie dosładza się owoców, więc cukier i inne słodziki są niedozwolone. Podczas diety należy spożywać 4-5 posiłków dziennie. Po zakończeniu diety stopniowo wraca się do zdrowej i zbilansowanej diety

- dieta warzywna – trwa maksymalnie 10 dni; podstawę jadłospisu stanowią warzywa w formie surowej, gotowanej, duszonej, pieczonej, kiszonej, a także jako soki czy koktajle. Warzywa można jeść w dowolnej ilości, nie należy używać soli (zamiast niej wybrać naturalne przyprawy, zioła, czosnek, koperek, natkę pietruszki, sok z cytryny), wypijać minimum 2l wody (ograniczyć kawę i czarną herbatę). Najlepiej wybiera warzywa o niskim indeksie glikemicznym. W diecie warzywnej pomija się warzywa wysokoskrobiowe tj. ziemniaki, kukurydza, soja, fasola biała, fasola czerwona, groch.
Dieta oczyszczająca jelita – sposób na oczyszczenie jelit ze złogów i przyspieszenie metabolizmu! Reviewed by Sylwia on 20:14 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.