Dieta owsiana- czy jest skuteczna i zdrowa? Czy można stracić 1 kg w tydzień?

Jedną z modnych w ostatnim czasie monodiet stała się dieta owsiana, która pozwala dość szybko zrzucić zbędne kilogramy i dodatkowo oczyścić jelita. 

reklama
Zaadresowana jest wyłącznie dla zdrowych, dorosłych ludzi. Może być stosowana przez jeden dzień albo dłużej - wtedy zostaje podzielona na trzy etapy.

Dieta owsiana- czy jest skuteczna i zdrowa? Czy można stracić 1 kg w tydzień?

Płatki owsiane produkowane z owsa zwyczajnego stanowią cenne źródło białka, węglowodanów, tłuszczów, a także błonnika, witamin (z grupy B, K i E) i pierwiastków: cynku, magnezu, miedzi czy potasu. Obecne w nich beta-glukany nie tylko zmniejszają stężenie cholesterolu, ale także regulują poziom cukru we krwi.
reklama
Zobacz również: Najlepsze ćwiczenia rozciągające na bolący kark

W diecie owsianej należy włączyć do jadłospisu naturalne płatki owsiane (górskie). Po płatki instant oraz w formie musli lepiej nie sięgać (zawierają sporo cukrów prostych). Jeśli omawiana dieta ma być stosowana przez jeden dzień, należy spożycie owsianki rozłożyć na cały dzień. Do miski wsypać ok. 5-6 łyżek stołowych płatków i zalać je wodą, chudym mlekiem albo jogurtem naturalnym. Owsiankę można wzbogacić także o owoce – pokrojone lub starte jabłko, śliwki, gruszkę czy kiwi. Po przyrządzeniu należy podzielić ją na pięć identycznych porcji, które będą konsumowane w ciągu dnia. Po następne porcje najlepiej sięgać co 2-3 godziny, a pierwszą zjeść ok. godz. 8 rano. Podczas praktykowania diety należy zrezygnować z picia słodzonej herbaty czy kawy, sklepowych napojów gazowanych i energetycznych. Odstawić należy także produkty mocno przetworzone.
reklama
Zobacz również: Trening na ostry ból kręgosłupa (przepuklina lędźwiowa, dyskopatia L-S)

Dieta owsiana długoterminowa w porównaniu z dietą jednodniową jest o wiele bardziej restrykcyjna i jak sama nazwa wskazuje, trwa dłużej niż jeden dzień. Płatki owsiane spożywa się przez 2 miesiące w trzech etapach. Początkowa faza trwa 7 dni, a jej celem jest oczyszczenie organizmu z toksyn. W tym czasie przyjmuje się 4 porcje owsianki, a ilość energii w ciągu dnia nie powinna przekraczać 1200 kcal. Kolejny etap diety owsianej trwa 4 tygodnie. W tym czasie trzy porcje owsianki w ciągu dnia urozmaica się o dodatki jak owoce i warzywa. To także faza, w której można zjeść na obiad chude mięso (pieczone lub gotowane) bądź rybę. Trzeci etap zakłada stopniowe wychodzenie z diety. Owsiankę spożywa się wtedy raz dziennie. Pozostałe posiłki mogą składać się z produktów pełnoziarnistych, owoców, warzyw, ryb i chudych mięs. Nie wolno jeść produktów, które obciążają układ pokarmowy, zwłaszcza smażonych, ciężkostrawnych potraw. Zalecana forma obróbki kulinarnej to pieczenie, grillowanie, gotowanie w wodzie lub na parze.

Zobacz również: Choroby trzustki i ich objawy – gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo.

Po spożyciu płatków owsianych w organizmie stopniowo wyzwala się energia, równocześnie nie ma wahań poziomu glukozy we krwi. Owies to roślina zawierająca dużo błonnika, który stymuluje pasaż jelitowy, pomaga związać i wydalić resztki zalegające w układzie pokarmowym. Spadek masy ciała (nawet ok. 1-1,5 kg) po zastosowaniu diety owsianej może nastąpić już po tygodniu jej stosowania.

Dieta owsiana należy do monodiet, które nie są uważane przez żywieniowców za zdrowe. Nie zapewniają organizmowi wszystkich potrzebnych substancji pokarmowych i wywołują zazwyczaj efekt jojo. Płatki owsiane mogą być co prawda zdrowym komponentem jadłospisu, ale dieta bazująca wyłącznie na nich przez długi czas doprowadzi do powstania niedoborów składników pokarmowych, witamin i minerałów. Takie restrykcyjne diety prowadzone na własną rękę bez konsultacji z doświadczonym dietetykiem lub lekarzem, mogą spowodować poważne komplikacje zdrowotne. Najlepiej z pomocą dietetyka ułożyć dla siebie jadłospis na kilka dni i przeanalizować sugerowane posiłki. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jakie deficyty z uwagi na wdrożenie takiej diety wystąpią w moim organizmie i postarać się je uzupełnić.
Dieta owsiana- czy jest skuteczna i zdrowa? Czy można stracić 1 kg w tydzień? Reviewed by Rafał on 19:32 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.