Co to jest otyłość brzuszna? Jakie są objawy, jak leczyć?

Co to jest otyłość brzuszna? Jakie są objawy, jak leczyć?

Czy słyszałeś kiedyś o otyłości brzusznej? Potocznie wiele osób mówi na to "brzuszek piwny", ale czy to jest odpowiednie określenie? Poniżej przedstawiamy Ci czym jest otyłość brzuszna, objawy oraz jak się pozbyć takiego brzuszka.

reklama
Otyłość brzuszna (inaczej trzewna, wisceralna, centralna bądź androidalna) dużo częściej dotyczy mężczyzn, a rzadziej kobiet. Jeśli pojawi się u kobiet, to przeważnie w czasie menopauzy, ale zależy to też od genów. 

Tłuszcz gromadzący się w jamie brzusznej jest niebywale czynny metabolicznie, co sprawia, że tkanki stają się bardziej oporne na działanie insuliny. Insulina odpowiada za transport glukozy z osocza do komórek i w komórkach może być ona przekształcana. Zgromadzona w obszarze brzucha tkanka tłuszczowa posiada najwięcej naczyń krwionośnych i właśnie dlatego z łatwością kumuluje się w niej tłuszcz. 

Pierwszy stopień otyłości androidalnej diagnozuje się, gdy obwód pasa u mężczyzn wynosi przynajmniej 94 cm, a u kobiet 80 cm. Drugi stopień otyłości stwierdza się, gdy obwód pasa u mężczyzn wynosi 102 cm, a u kobiet 88 cm. 
reklama
Aby określić rozlokowanie tkanki tłuszczowej można skorzystać ze wskaźnika WHR, który pomaga określić proporcję obwodu talii do obwodu bioder (gdy wartość WHR przekracza 1 u mężczyzn oraz 0,85 u kobiet wtedy mamy do czynienia z otyłością trzewną). 

Najczęstszymi powikłaniami otyłości centralnej mogą być:


-choroby układu ruchu;
-choroby naczyń krwionośnych (np. miażdżyca);
-choroby metaboliczne (np. hiperlipidemia);
-nadciśnienie tętnicze;
-choroby układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca);
-cukrzyca.


Wśród głównych przyczyn otyłości brzusznej można wymienić:


-nieprawidłowe odżywianie,
-siedzący tryb życia,
-złe nawyki.

Choroba może mieć także podłoże hormonalne, psychiczne lub genetyczne. Jeżeli chcemy pozbyć się tłuszczu brzusznego, powinniśmy przede wszystkim zmienić przyzwyczajenia żywieniowe. Ważne, aby regularnie (co 2-3 godziny) jeść zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki (niewielkie objętościowo), a także całkowicie odstawić alkohol. 

W diecie należy ograniczyć ilość tłuszczu głównie zwierzęcego) i wybierać produkty z niższym indeksem glikemicznym (np. zamiast pieczywa jasnego – pieczywo z mąki razowej). 
reklama
Białe pieczywo, mocno przetworzoną żywność, słodycze, piwo, produkty mączne (np. kopytka, kluski), mocny alkohol należy ograniczyć do minimum. 

Bardzo słodkie owoce (np. banany), ale i niektóre warzywa (np. strączkowe czy ziemniaki) należy jeść z umiarem, ponieważ mają wysoki indeks glikemiczny. 

W celu odzyskania i utrzymania symetrycznej sylwetki, poza odpowiednią dietą wskazany jest także wysiłek fizyczny. Ćwiczenia w połączeniu z dietą działają najlepiej. Nie trzeba chudnąć w błyskawicznym tempie, ale stopniowo. 

Jeśli obniży się poziom tłuszczu w jamie brzusznej, wtedy zmniejszy się też obwód. Najlepiej zaczynać od lekkich ćwiczeń włączających większe partie mięśni. Dozwolone są sporty wodne (np. pływanie), natomiast niewskazane są intensywne treningi, które mogą zaszkodzić kręgosłupowi i stawom. Sport musi być dopasowany do indywidualnych możliwości. Dobrze jest ćwiczyć przynajmniej 3 - 5 razy w tygodniu po 30-minut. Najlepsze będą gry zespołowe (np. siatkówka), marsze, ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.
Co to jest otyłość brzuszna? Jakie są objawy, jak leczyć? Reviewed by Sylwia on 18:00 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.