Oponka na brzuchu: jak zlikwidować ten problem? Jakie są powody jej powstawania?

Aby pozbyć się tkanki tłuszczowej nagromadzonej w obszarze brzucha (tzw. oponki) należy przede wszystkim stosować właściwą dietę i systematycznie ćwiczyć. Jednak czasami to nie wystarczy, a problem leży gdzie indziej. Wtedy należy poszukać innych ewentualnych przyczyn. Najlepiej poradzić się lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu i badań oceni stan zdrowia i wykluczy ewentualne schorzenia.

reklama
Oponki na brzuchu często wzbudzają obawy wielu ludzi. Dla niektórych jest to ogromny problem, a dla innych tylko parę kilogramów więcej. Tłuszcz otrzewnowy (wewnętrzny), niewidoczny gołym okiem, gromadzi się dookoła organów wewnętrznych, m.in.: nerek, jelit, wątroby, narządów płciowych, żołądka i pęcherzyka żółciowego. Warto dodać, że ten rodzaj otyłości jest bardzo niebezpieczny. 
reklama
Ludzie, którzy mają zbyt dużo tłuszczu trzewnego, są bardziej narażeni na wystąpienie cukrzycy typu 2, nadciśnienia, dyslipidemii, chorób serca, bezdechu sennego, niektórych nowotworów, demencji, a nawet zespołu policystycznych jajników. Tkanka tłuszczowa nagromadzona na brzuchu wytwarza niebezpieczne substancje, które mogą zaburzać działanie insuliny.

Oponka na brzuchu: jak zlikwidować ten problem? Jakie są powody jej powstawania?
 

Podstawowymi przyczynami tworzenia się oponki na brzuchu są:

-brak aktywności fizycznej,

-nieodpowiedni sposób żywienia,

-zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

-stres.
reklama
Zobacz również: 


Jak Raz Na Zawsze Pozbyć Się Oponki z Brzucha? [Niezawodne Wskazówki]

Za optymalne proporcje tłuszczu w ludzkim ciele odpowiadają hormony płciowe, insulina, kortyzol i hormon wzrostu. Zakłócenia gospodarki hormonalnej wpływają zatem na powstawanie komórek tkanki tłuszczowej (adipocytów) oraz ich kumulowanie w obszarze brzucha. Gromadzeniu tłuszczu sprzyja także spożywanie alkoholu (szczególnie piwa), a także palenie papierosów.

Co utrudnia pozbycie się oponki na brzuchu?

Jeśli prawidłowa dieta i ćwiczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto przeanalizować codzienne nawyki. Znikanie tłuszczu trzewnego z brzucha jest najprawdopodobniej wstrzymywane przez niektóre czynniki. Na powstawanie oponek mogą wpływać także:

Objadanie się tuż przed snem

Późna kolacja spożyta bezpośrednio przed snem nie jest dla nas korzystna. Wtedy organizm powinien odpoczywać i regenerować się, a nie trawić pokarm. Posiłki jedzone w porze nocnej mogą, poza otyłością, przyczynić się do niestrawności i zgagi. Gdy wieczorem odczuwasz głód - napij się wody. Być może to zwyczajne pragnienie?

Produkty przetworzone

Mimo prawidłowej diety sięgasz po kaloryczne przekąski między posiłkami albo fast foody? W ten sposób nigdy nie pozbędziesz się oponki na brzuchu. Spróbuj wykluczyć z jadłospisu niektóre potrawy, a dodatkowe kilogramy znikną w mgnieniu oka.

Obfita porcja

Zrzuceniu oponki na brzuchu zdecydowanie nie sprzyja spożywanie dużych porcji pożywienia. Jeśli na twoim talerzu będą lądować mniejsze porcje, efekty zauważysz bardzo szybko.

Nadmierny stres

Wyczerpany organizm domaga się dodatkowej porcji energii, co w konsekwencji prowadzi do podjadania. Osoby zestresowane sięgają po kaloryczne przekąski znacznie częściej niż ci, którzy żyją powoli i harmonijnie.

Alkohol

Jeśli twoim celem jest zrzucenie nadprogramowych kilogramów, zwłaszcza z okolicy brzucha, powinieneś zupełnie odstawić alkohol. Jest bardzo kaloryczny i sprzyja odkładaniu się tłuszczu.

Brak skupienia

W trakcie jedzenia posiłku skup się tylko na tej czynności, dzięki temu szybciej poczujesz sytość i zjesz mniej.
Oponka na brzuchu: jak zlikwidować ten problem? Jakie są powody jej powstawania? Reviewed by Rafał on 15:43 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.