Dieta jabłkowa: oczyści organizm z toksyn i pomoże zgubić zbędne kilogramy.

Dieta jabłkowa jest zaliczana do diet odchudzających, ale i oczyszczających organizm. Głównym składnikiem w diecie są jabłka, które najlepiej jeść w postaci surowej i nieobranej, ponieważ większość cennych związków znajduje się właśnie w skórce i tuż pod nią. 

reklama
Dzięki obecności witaminy C i przeciwutleniaczy (kwercetyny), jabłka mogą neutralizować bakterie oraz zwalczać tzw wolne rodniki, które w dużym stopniu odpowiadają za procesy starzenia organizmu i rozwój niektórych schorzeń. Kwercetyna wspiera układ odpornościowy, a także ma działanie przeciwzapalne. 
reklama
Dieta jabłkowa ma dwie odmiany: niskoenergetyczną, w której uwzględnia się nie tylko jabłka, ale i inne produkty żywnościowe oraz bardziej restrykcyjną opartą na jednym składniku - oczywiście chodzi o jabłka. 


Dieta jabłkowa: oczyści organizm z toksyn i pomoże zgubić zbędne kilogramy.

Pierwsza odmiana tej diety jest trochę mniej drastyczna, ponieważ oprócz jabłek, jadłospis można urozmaicić innymi produktami. Istotne jest, aby ogólna dzienna zawartość kalorii z posiłków nie przekraczała 1000 kcal. Niestety, ten wariant diety, także nie dostarczy wszystkich niezbędnych substancji pokarmowych, a więc diety nie należy stosować dłużej niż 5 dni. Około 3 lub 4 dni przed przejściem na dietę jabłkową, należy zmniejszyć porcje posiłków i spożycie soli. Najlepiej wykluczyć alkohol z diety, a także mięso, słodycze, mocną herbatę i kawę. W posiłkach należy uwzględniać różnorodne warzywa i owoce, a także przetwory zbożowe pełnoziarniste. 
reklama
Druga wersja – bardziej restrykcyjna, nie powinna trwać dłużej niż 3 dni i stosując ją można przez cały dzień spożywać tylko jabłka (uwzględniając je w każdym posiłku). Najlepiej, aby nie jeść ich więcej niż 2 kg dziennie. Należy również pamiętać o nawadnianiu organizmu (minimum 2 l płynów dziennie). Zaleca się, aby sięgać po wodę mineralną i herbatki ziołowe – np. miętę, skrzyp, rumianek. 

Diety jabłkowej nie można rozpoczynać z dnia na dzień i warto się do niej wcześniej przygotować. Na początku w tej kwestii należy poradzić się lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu lub wykonaniu potrzebnych badań, podpowie czy nie ma żadnych przeciwwskazań. 

Głównym celem trzydniowej kuracji jest pobudzenie czynności jelit, a co za tym idzie - polepszenie pracy przewodu pokarmowego. Sugeruje się, że dieta jabłkowa może oczyścić organizm z toksyn, lecz dotychczas nie zostało to udowodnione naukowo. W organizmie człowieka funkcje detoksykacyjne spełniają nerki i wątroba. Oczyszczają one organizm oraz krew ze szkodliwych produktów przemiany materii. 

Dieta oparta na jabłkach może poprawić pracę narządów, co może wpłynąć na eliminację zbędnych substancji toksycznych. Podsumowując, jabłka są smaczne i pełne witamin, mają także niewiele kalorii. Jeden średni owoc zawiera około 90 kcal. Można jeść je pod różnymi postaciami - najlepiej świeże, ale mogą być też w formie musu, soku lub przecieru.

Dobrym pomysłem jest też pokrojenie ich w kostkę i dodanie do sałatki. Warto wzbogacać nimi swoją dietę, ale należy (jak we wszystkim) zachować zdrowy rozsądek. Dieta jabłkowa jest dosyć kontrowersyjna i stosowana przez dłuższy czas może być niebezpieczna dla zdrowia, gdyż jest niepełnowartościowa. Jabłka, choć są zdrowe, to nie dostarczą organizmowi wszystkich potrzebnych składników pokarmowych. Jeśli będzie trwać dłużej, może dojść do pogorszenia samopoczucia, osłabienia organizmu i niewykluczone, że pojawi się ból głowy. 

Przed zastosowaniem diety jabłkowej warto skonsultować się ze specjalistą, który oceni ogólny stan zdrowia. Jeśli dieta będzie stosowana według zaleceń, to nie powinna zaszkodzić, a pomoże schudnąć i oczyścić organizm.

Dieta jabłkowa: oczyści organizm z toksyn i pomoże zgubić zbędne kilogramy. Reviewed by Sylwia on 22:12 Rating: 5

1 komentarz:

  1. No chyba trzeba będzie zmotywować się do jakiejś diety, bo co tu ukrywać - trochę przybyło przez zimę i święta.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.