Cechy przekąski idealnej!

Dieta stanowi nieodłączny element życia każdego sportowca i to właśnie ona leży u podstaw każdego ich sukcesu. Niestety dieta kulturystyczna bywa niezwykle wymagająca oraz monotonna. Oczywiście w pewnym zakresie można modyfikować swój jadłospis, jednak najczęściej to nie wystarcza i skutkuje coraz gorszym samopoczuciem. Pogarszający się stan psychiczny wywołany ciągłą walką ze swoimi potrzebami (smaku, urozmaicenia) może przełożyć się na coraz gorsze efekty treningu poprzez poczucie rozbicia. Nie można dopuścić do takiej sytuacji.
reklama
Pierwszym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest sięgnięcie po jakąś przekąskę – najczęściej batona bądź czekoladę. Niestety większość tego typu słodyczy przedstawia niewielką wartość i zaprzepaszcza prowadzoną dietę. Całe szczęście istnieją wartościowe produkty tego typu i to właśnie na ich cechach się skupmy. Trudno to przyznać, jednak niewiele z nich jest wyprodukowanych z naciskiem na wszystkie istotne kwestie dla osób aktywnych fizycznie – ciekawą propozycję przygotowała marka Sport Definition® That’s The Whey w odmianie Bites (ciasteczka) bądź Sticks (baton).CZYM ZATEM POWINNA SIĘ CHARAKTERYZOWAĆ PRZEKĄSKA IDEALNA?


1. Niezwykle ważne jest stężenie białka oraz jego pochodzenie.

- proteiny są jednym z najważniejszych elementów codziennego odżywiania, ponieważ ich odpowiednia podaż w diecie jest niezbędna do szybkiego zajścia procesów regeneracyjnych oraz umożliwiają rozwój tkanek organizmu (w tym tkanki mięśniowej). Bardzo ważnym aspektem jest jego pochodzenie i profil aminokwasowy – najlepszym źródłem pełnowartościowych protein są źródła zwierzęce, których aminogram jest niezwykle zbliżony do wzorcowego (aminogramu białka ludzkiego). Oczywiście zastosowanie naturalnych surowców sprawia, że w porcji znajdzie się niewielka ilość białka roślinnego – np. pochodzącego z orzechów. Produkt marki Sport Definition® może poszczycić się bardzo wysoką koncentracją wartościowych protein na poziomie 27%.

2. Zastosowane źródła węglowodanów muszą charakteryzować się zróżnicowaną kinetyką uwalniania.

- zróżnicowane źródła węglowodanów o odmiennej charakterystyce uwalniania wpływają wprost na brak nagłego wyrzutu insuliny, który mógłby spowodować senność i ogólny stan rozbicia. Inną nie mniej ważną zaletą jest przedłużony w czasie dopływ energii, co wpływa pozytywnie na odżywienie i dostęp organizmu do energii. Oczywiście należy wybrać produkt, którego skład bazuje na naturalnych źródłach węglowodanów (olbrzymia zaleta proponowanych That’s The Whey Bites/Sticks).
reklama
3. Optymalnym bilansem makroskładników.

- odpowiednio zbilansowaną ilość protein, węglowodanów oraz tłuszczy z łatwością wliczysz do bilansu diety, co nie doprowadzi do jej zachwiania. Ten aspekt jest niezwykle istotny dla osób, które kładą duży nacisk i wiele sił by prowadzona dieta była najwyższych lotów (doraźne zastosowanie przekąski nie neguje wszystkich starań).

4. Powinna być źródłem błonnika dietetycznego.

- błonnik dietetyczny wpływa bardzo pozytywnie na funkcjonowanie organizmu – między innymi reguluje perystaltykę jelit, co przekłada się na znaczną poprawę samopoczucia. Inną cechą jest fakt, że nie podlega trawieniu, więc nie dostarcza dodatkowych kalorii w posiłku – jednocześnie pęcznieje w żołądku wpływając tym samym na szybsze osiągnięcie poczucia sytości. Źródłami błonnika w That’s The Whey Bites/Sticks są naturalne orzeszki ziemne oraz zboża!

1 z 2

Cechy przekąski idealnej! Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:23 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Mam takie pytanie kiedyś robiłam takie ciasteczka : jajko rozbełtane z bananem do tego platki owsiane troche żurawiny, migdałów, łyżeczką masła orzechowego i do piekarnika, czy można je uznać za dobra przekąskę?

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.