Pływanie – 10 korzyści zdrowotnych, które warto poznać

Umiejętność pływania przydaje się zarówno na wakacjach jak i na co dzień, gdy spędzamy czas na
basenie. Regularna aktywność w wodzie jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia – zwiększa
wydolność płuc, przedłuża życie, a nawet poprawia nastrój. Co jeszcze warto wiedzieć o pływaniu?
Czy styl i technika mają duże znaczenie?


Korzyści zdrowotne wynikające z pływania

1 – Korzystnie wpływa na stawy

Nasze ciało dzięki sile wyporowej jest w wodze 10-krotnie lżejsze niż na lądzie. Z tego powodu każdy, kto cierpi na bóle stawów i odmawia sobie aktywności fizycznej, powinien rozważyć ćwiczenia w wodzie. Nie musi to być koniecznie pływanie – można spróbować również aqua aerobiku, który poleca się nawet mniej wysportowanym osobom.
reklama

2 – Pobudza układ krążenia


Regularny ruch (również w wodzie) powoduje, że nasze szanse na uniknięcie chorób układu krążenia zwiększają się aż o 60% w porównaniu do innych osób. Pływanie pobudza pracę serca, dzięki czemu wzmacnia je i pomaga zredukować skutki chorób cywilizacyjnych.

3 – Poprawia nastrój

Pływanie podobnie jak inne aktywności fizyczne powoduje uwolnienie endorfin, które odpowiadają za nasz dobry humor. W wodzie czujemy się lekko i spokojnie, szczególnie jeśli jesteśmy dobrymi pływakami. Badania dowodzą nawet, że osoby, które regularnie pływają, rzadziej zapadają na depresję.

4 – Zwiększa koordynację ruchową

Woda pozwala na szerszy zakres ruchu bez obaw o kontuzje. Pływanie ćwiczy giętkość ciała, dzięki czemu kształtuje i poprawia naszą koordynację ruchową.

5 – Redukuje stres

Gdy wybierzemy się po ciężkim dniu na basen wystarczy nam zaledwie pół godziny, by rozładować napięcie nagromadzone w mięśniach.
Aktywność fizyczna, w tym również pływanie, jest świetnym sposobem na pozbycie się nadmiaru energii i regenerację zmęczonego organizmu.

6 – Wspomaga układ oddechowy

Dzięki regularnemu pływaniu zwiększa się również wydolność płuc, szczególnie jeśli poruszamy się w wodzie stylem krytym. Warto wiedzieć, że przeciętna pojemność płuc dorosłego mężczyzny wynosi 5 l, a pływaka osiąga nawet 11 l!

7 – Ułatwia schudnięcie

Nie każdy wie, że wysiłek w wodzie zużywa więcej zapasów tłuszczu niż aktywność fizyczna na lądzie. Pływając stylem dowolnym możemy spalić nawet 600 kcal w ciągu godziny. Ponadto regularne uczęszczanie na basen pomaga zbudować umięśnioną i zgrabną sylwetkę.

8 – Poprawia kondycję

W czasie pływania używamy wszystkich największych grup mięśniowych, dzięki czemu wzrasta nasza wytrzymałość oraz siła. W wodzie musimy włożyć sporo wysiłku, by przeciwstawić się oporowi jaki powstaje w trakcie poruszania się do przodu. To również buduje kondycję i poprawia naszą ogólną sprawność.

9 – Koryguje wady postawy

Pływanie jest często polecaną aktywnością dla osób cierpiących na skrzywienia kręgosłupa oraz prowadzących siedzący tryb życia. W wodzie wzmacniamy mięśnie grzbietu odpowiadające za podtrzymanie ciała, przy okazji nie obciążając stawów ani kręgosłupa.
reklama
10 – Redukuje poziom złego cholesterolu

Badania dowodzą, że regularne pływanie przynajmniej przez 30 minut 3 razy w tygodniu obniża ciśnienie krwi, przyczyniając się do spadku tętna spoczynkowego. Jego wysokość ma wpływa na poziom złego cholesterolu we krwi, który im niższy, tym lepiej.


5 najpopularniejszych styli pływackich


Każdy kto posiadł umiejętność pływania zna przynajmniej kilka styli pływackich. To, czy prawidłowo się nimi porusza to już inna kwestia, jednak warto wiedzieć jakie korzyści lub niebezpieczeństwa niesie stosowanie danego stylu. Oto 5 najpopularniejszych technik oraz ich krótka charakterystyka:


Żabka – styl klasyczny 

Jedna z najpopularniejszych technik pływackich, którą wiele osób wykonuje nieprawidłowo. W stylu klasycznym wynurzamy i chowamy całe ciało pod wodę wraz z symetrycznym ruchem nóg oraz ramion. Pływanie żabką rozwija mięśnie klatki piersiowej oraz grzbietu, często poleca się go osobom ze skoliozą, czyli tzw. bocznym skrzywieniem kręgosłupa.

Kraul – styl klasyczny

Najszybsza technika pływania, która wymaga świetnej koordynacji ruchowej. Styl dowolny polega na naprzemiennym wykonywaniu ruchów ramion oraz nóg wraz z synchronizacją oddechu. Głowa pływaka nigdy nie wynurza się w pełni ponad wodę, by zoptymalizować prędkość przemieszczania się. Kraul angażuje pracę wszystkich mięśni ciała, jednak powinny go stosować osoby bez problemów z kręgosłupem.

Styl grzbietowy


Styl grzbietowy jest polecany dla osób, które nie lubią zanurzać głowy pod wodę. Polega na naprzemienny ruchu ramion oraz nóg, które są zbliżone do stylu dowolnego. Pływanie na grzebiecie doskonale wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup, a przy okazji najmniej nadwyręża plecy.

Piesek

Technika rzadko stosowana przez dorosłych, jednak uwielbiana przez najmłodszych, którzy dopiero uczą się pływać. Piesek polega na naprzemiennej pracy rąk i nóg bez zanurzania głowy pod wodę. Jest to najstarszy styl pływania, który stosuje większość zwierząt lądowych.

Motylek/Delfin

Trudny technicznie styl, który wymaga dużej sprawności fizycznej. Motylek, nazywany również delfinem, polega na naśladowaniu ciałem falującego ruchu płynącego delfina przy jednoczesnym wykonywaniu kolistego ruchu ramionami. Stosując ten styl spalimy duże zasoby energii i tłuszczu, gdyż jest on uznawany na najtrudniejszy zarówno pod względem technicznym, jak i wytrzymałościowym.

O czym pamiętać na basenie i na plaży


Aby pływanie było jak najbardziej komfortowe, należy założyć dopasowany kostium kąpielowy. Powinien on być wykonany z dobrych jakościowo materiałów, by chlorowana lub słona woda nie zniszczyła jego struktury. Jeśli lubimy pływać jednym z szybszych styli, warto wybrać strój sportowy bez dodatków, które spowalniają nasze ruchy.

Na basen warto zabrać ze sobą czepek oraz klapki, które stanowią rodzaj bariery przed bakteriami oraz grzybami rozwijającymi się w środowisku wodnym. Nakrycie głowy zapewni ochronę przed chlorem oraz sprawi, że będziemy lepiej widoczni dla ratownika. Jeśli pływamy jednym ze styli krytych, powinniśmy również osłonić oczy za pomocą okularów pływackich.

Przed samym wyjściem na plażę lub na basen nie warto się objadać. Ostatni posiłek powinniśmy zjeść przynajmniej 1-2 godziny wcześniej, by czuć się swobodnie w czasie pływania. O tym, jak prawidłowo odżywiać się przed, w czasie i po treningu możecie przeczytać TUTAJ

Pływanie jest sportem dla każdegoJeśli potrafisz pływać, powinieneś jak najczęściej wybierać się na basen, by poprawić swoją kondycję, zwiększyć koordynację ruchową oraz usunąć napięcie i zredukować codzienny stres. Pływanie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak warto pamiętać o tym, że wiele zależy od techniki oraz przygotowania. Odpowiedni strój kąpielowy, klapki, okulary oraz inne akcesoria pozwolą nam cieszyć się z aktywności w wodzie bez obaw o przykre konsekwencje. Który ze styli jest waszym ulubionym? Lubicie uczęszczać na basen, czy większą radość sprawiają wam sporty lądowe?


Pływanie – 10 korzyści zdrowotnych, które warto poznać Reviewed by MotywacjaNonStop on 08:44 Rating: 5

3 komentarze:

 1. Super się chudnie w wodzie :)
  I ciało do tego robi się bardzo smukłe.
  A co jeśli znudzi nam się tradycyjne pływanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Można sobie ułożyć jakiś plan treningowy, zamiast pływać od ściany do ściany. Dużo ciekawsze są wtedy wizyty na basenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam pływanie każdemu kto ma na codzień do czynienia z pracą siedzącą i zachęcam do zapoznania się z artykułem https://www.nakednoyz.com/plywanie-jest-korzystne-dla-zdrowia/

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.