Elektrolity - czy potrzebujesz ich podczas ćwiczeń?


Jeżeli nie wiesz dokładnie co to są elektrolity, to zapewne wiesz, że są one dość ważne dla naszego organizmu. Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się głębiej, jakie one są, co robią i jak wpływają na nasz organizmu. A warto byłoby, ponieważ elektrolity dostarczone w odpowiedniej ilości w odpowiednim czasie mogą zwiększyć Twoją wydajność.

Co to są elektrolity?

reklama
Elektrolity są to minerały, które posiadają zdolność przewodzenia ładunków elektrycznych. Czyni je to kluczowymi graczami we wszystkich procesach, zachodzących w całym naszym organizmie, w tym funkcjach nerwowych, komunikacji neuronów, regulacji ciśnienia krwi, skurczów mięśni, przenoszenia substancji odżywczych czy budowy kości.

Elektrolity - czy potrzebujesz ich podczas ćwiczeń?
źródło: http://www.spinning.com/

Najbardziej istotnymi elektrolitami są potas, sód oraz chlorki magnezu i wapnia. Zazwyczaj ilość sodu oraz chlorków jest na odpowiednim poziomie, ponieważ znajdujemy je i spożywamy w najprostszym produkcie, jakim jest sól kuchenna. Potas znajduje się m.in. w bananach, ziemniakach, pieczonej piersi indyka, boćwinie. Wg statystyk mężczyźni spożywają średnio 3170mg potasu, kobiety natomiast około 2400mg. dziennie. Wg norm ilość ta powinna wynosić 4700mg na dobę. Jak widać rozbieżność jest dość spora.
reklama
Dla zachowania optymalnego zdrowia, zwłaszcza serca, aby utrzymać elektryczne impulsy w normie, ważne jest, aby spożywać wystarczająca ilość potasu. Jeżeli chodzi o treningi i elektrolity, to w tej kwestii kluczem do sukcesu jest zwykła sól. Dlaczego? Ponieważ podczas intensywnych ćwiczeń pocimy się, tracąc wodę oraz ogromne ilości sodu i chlorków. Sól pomaga nam je uzupełnić.

A co z napojami sportowymi?


Istotą wszystkich napojów sportowych jest przede wszystkim to, aby uzupełnić utracone zapasy wody i sodu w celu przywrócenia poziomu elektrolitów. Nasuwa się tu pytanie: czy treningi nie obciążają zbyt organizm, przez co potrzebuje on dodatkowego wsparcia? Jeżeli jesteś zdrowy, ćwiczenia wykonywane raz dziennie maksymalnie 1 godzinę prawdopodobnie nie zmuszą Cię do szukania dodatkowego uzupełniania elektrolitów. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta zapewni odpowiedni poziom wody, elektrolitów i węglowodanów, których potrzebujesz.
reklama
W skrócie, tak długo, jak rozpoczynasz trening dobrze nawodniony i odżywiony, możesz zapomnieć o dodatkowym wsparciu w postaci napojów sportowych. Niestety rzeczywistość jest inna i praktycznie nikt z nas nie rozpoczyna treningu z właściwym poziomem nawodnienia. Dlatego, jeżeli ciężko Ci zadbać o prawidłową ilość wypijanej wody w ciągu dnia, pamiętaj o wodzie podczas ćwiczeń, którą możesz wzbogacić elektrolitami.

Dostarczanie wody i elektrolitów jednocześnie podczas dłuższych treningów będzie lepszym posunięciem. Podczas treningów trwających dłużej niż 60 minut warto zaopatrzyć się nie tylko w elektrolity, pochodzące z napojów sportowych, ale także w węglowodany, które są paliwem dla naszych mięśni.


Elektrolity - czy potrzebujesz ich podczas ćwiczeń? Reviewed by MotywacjaNonStop on 20:02 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.