Prawidłowe nawodnienie w okresie jesienno-zimowym - dlaczego jest tak ważne?

Ciepłe, letnie miesiące dobiegają końca i niestety jest nam coraz bliżej do chłodnych i zimnych dni. Jedynym tego plusem jest chyba to, że nie musimy nosić ze sobą mnóstwa butelek z zimną wodą do ugaszenia pragnienia.
reklama
Ale czy na pewno? Czy faktycznie w okresie jesienno-zimowym nie trzeba tak bardzo dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu?


Większość z nas uważa, że problem odwodnienia zarezerwowany jest wyłącznie na okres letni. W rzeczywistości, jest to bardzo błędne myślenie. Czas jesienno-zimowy nie jest usprawiedliwieniem, aby przestać dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. W niskich temperaturach traci się wodę w taki sam sposób, jak w wysokich, czyli poprzez pocenie, oddychanie czy oddawanie moczu. W letnie dni oczywiście możemy się pocić więcej, jednak nosimy znacznie mniej ubrań i często siedzimy w klimatyzowanych pomieszczeniach, które ochładzają nas.
reklama
W miesiącach zimnych natomiast zakładamy na siebie dodatkowe warstwy odzieży oraz większość czasu spędzamy w ogrzewanych pomieszczeniach, które utrzymują nasze ciało nieco cieplejsze przez cały dzień. Przez to prawdopodobieństwo odwodnienia w niskich temperaturach jest znacznie większe ze względu na niekorzystne warunki, w jakich organizm musi pracować (często ciężej), aby utrzymać ciało na odpowiednim poziomie funkcjonowania. Z reguły im ciężej pracuje organizm, tym więcej trzeba pić.

Dlaczego nawodnienie jest tak ważne?


To proste! Woda jest niezbędnym składnikiem zarówno dla prawidłowego działania narządów wewnętrznych, jak i metabolizmu. Doprowadza ona wszelkie substancje odżywcze oraz tlen do wszystkich komórek naszego ciała, reguluje ciśnienie krwi oraz usprawnia działanie stawów. Brak wystarczającej ilości wody może także prowadzić do wysuszenia naszej skóry i w efekcie pojawienia się zmarszczek.

Każdego dnia organizm traci około ośmiu szklanek wody, która koniecznie musi zostać uzupełniona (teraz wiecie, dlaczego zalecane jest spożycie od 6-8 szklanek wody dziennie). Kiedy doprowadzi się organizm do stanu odwodnienia, krew staje się gęściejsza, a praca serca trudniejsza. W okresie jesienno-zimowym niestety ciało posiada znacznie mniejsze zdolności do rozpoznania odwodnienia i przekazania sygnałów o tym. Początkowe sygnały nie są uruchamiane i przesyłane do mózgu, dlatego szczególnie ważne jest świadome spożycie płynów i dbanie o ich odpowiednią ilość w ciągu dnia.

reklama

Jeżeli nie zwracasz uwagi na ilość przyjmowanych płynów i zastanawiasz się teraz, czy jesteś odwodniony objawy tj. ból głowy, zawroty głowy, senność, skurcze mięśni, nudności czy wymioty mogą potwierdzić oznaki jego wystąpienia. Kolor moczu w takim przypadku jest także znacznie ciemniejszy niż zwykle. Dodatkowo możesz odczuwać suchość w ustach, dreszcze, suchość skóry lub jej zaczerwienienie.

Na kolejnej stronie zobaczysz jak zadbać o prawidłowe nawodnienie w okresie zimowym?
1 z 2Prawidłowe nawodnienie w okresie jesienno-zimowym - dlaczego jest tak ważne? Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:03 Rating: 5

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.