Dieta MŻ, czyli dieta cud na idealną figurę?

Odchudzanie czy pozbycie się nadmiernych kilogramów nie należy do prostych i przyjemnych etapów naszego życia. 

reklama
Zwłaszcza, kiedy czujesz presje zbliżającego się lata czy ważnego wydarzenia, podczas którego chcesz wyglądać jak milion dolarów. Wtedy najczęściej decydujesz się na jedną z najbardziej znanych diet na świecie, czyli dietę MŻ (żartobliwie zwaną dietą „mniej żryj”). A czy jest ona dobra i skuteczna?

Dieta MŻ, czyli dieta cud na idealną figurę

Zacznijmy od tego, że w utracie zbędnych kilogramów najważniejszy jest ujemny bilans energetyczny, czyli najogólniej ujmując ilość spożywanych kalorii musi być mniejsza od kalorii, którą zużywasz. Jeżeli zatem jesz więcej i dostarczasz organizmowi z pożywieniem większą ilość kalorii, których nie zużyjesz – ich nadmiar zostanie skumulowany w postaci tkanki tłuszczowej i dodatkowych kilogramów. Nasz organizm wbrew pozorom zużywa bardzo dużo energii na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych tj. oddychanie, praca serca, praca mózgu, krążenie krwi oraz prac e wszystkich narządów, jakie znajdują się w naszym ciele. Wszelkie inne czynności, które wykonujesz jak sprzątanie, chodzenie, zakupy czy gotowanie, wymagają dodatkowej energii.
reklama

Całe odchudzanie wydaje się to niezwykle proste i banalne w teorii, ale kiedy w grę wchodzi praktyka, już tak łatwo nie jest. Osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów, chciałyby aby odbyło się to w tempie ekspresowym. W pierwszej kolejności zaczynają od ucięcia praktycznie wszystkich spożywanych kalorii w ciągu dnia i zastosowania zasady „jedz mniej a szybciej schudniesz”, zapominając, że „formę robi się na lata, a nie na lato”. O ile zmniejszenie kaloryczności i wielkości posiłków jest konieczne do zredukowania masy ciała, o tyle prawidłowa zdrowa dieta nigdy nie będzie wiązała się z głodówką. Dieta MŻ bazuje na ograniczeniu przyjmowanych kalorii, jednak w zbyt restrykcyjny i drastyczny dla organizmu sposób, co w większości przypadków prowadzi głównie do osłabieniem i złego samopoczucia, spadku masy mięśniowej, odwodnienia, efektu jojo i utrwalania złych nawyków. Rezygnuje się ze śniadania czy kolacji, nie zmienia się dotychczasowego sposobu odżywiania na zdrowszy, rezygnuje się w znacznym stopniu z tłuszczów, węglowodanów i białka (wynik głodówki).
reklama

Dieta MŻ polega na jedzeniu mniejszej ilości kalorii i to jest dobre, jednak należy pamiętać o jej prawidłowym zbilansowaniu. Kaloria nie jest równa kalorii. Pomocne w całym procesie odchudzania jest obliczenie własnej podstawowej przemiany materii (PPM) oraz całkowitej przemiany materii (CPM), dzięki którym będziesz wiedzieć, ile kalorii zużywasz w ciągu dnia i z łatwością zastosujesz deficyt kaloryczny. Określoną ilość kalorii w łatwy sposób podzielisz na 3-5 posiłków, które zapewnią Ci stałe uczucie sytości i unikniesz podjadania. Zmiana sposobu odżywiania na zdrowy i wybór zdrowych produktów dostarczy potrzebnej energii, ale także niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo odpowiedni poziom nawodnienia ułatwi cały proces utraty zbędnych kilogramów.


Pamiętać należy także o aktywności fizycznej, dzięki której pobudzisz metabolizm oraz przemianę materii, zwiększysz wydatek energetyczny, poprawisz samopoczucie, zbudujesz masę mięśniową, kondycję i dodasz sobie energii.
Dieta MŻ, czyli dieta cud na idealną figurę? Reviewed by Sylwia on 19:42 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.