Oczyszczanie organizmu - jak pozbyć się szkodliwych toksyn?

Zmęczenie, matowa cera, brak sił, bóle głowy, wypryski, zaparcia i łamliwe paznokcie, to tylko część objawów, które wysyła zanieczyszczony organizm. 

reklama
Wszystko to może być przyczyną toksyn. Niepostrzeżenie kumulują się one w naszym ciele przez wiele lat. Odkładają się w organach i osłabiają ich funkcjonowanie. Na toksyny jesteśmy narażeni każdego dnia, i niestety nie można ich całkowicie wyeliminować, ponieważ są wszechobecne nie tylko w środowisku, ale także w pożywieniu, środkach czyszczących czy kosmetykach. 

Oczyszczanie organizmu - jak pozbyć się szkodliwych toksyn

Można jednak się ich pozbyć, poprzez oczyszczenie całego swojego organizmu albo odtrucie tylko narządów: wątroby, jelit lub nerek. Za najbardziej istotne źródło toksyn uznaje się nieodpowiednią dietę. 
reklama

Nadmierne spożycie produktów wysoko przetworzonych, żywności instant i fast food, to klęska dla organizmu. Oprócz tego, nieodpowiednie łączenie pokarmów i dieta obfitująca w cukry proste konserwanty, izomery trans, sztuczne aromaty i pozostałe „polepszacze” prowadzi do przeciążenia narządów, które odpowiadają za procesy wydalnicze. Toksyny zaburzają funkcje wątroby, nerek i jelita grubego oraz znacznie pogarszają ich pracę. Samoistne procesy dzięki, którym zachodzi usuwanie niesprzyjających produktów przemiany materii mogą zostać wstrzymane. 

reklama

W konsekwencji może dojść do samozatrucia organizmu. Pierwszym i zarazem głównym sposobem oczyszczania jest zmiana przyzwyczajeń żywieniowych. Przyrządzając potrawy, nie powinno się łączyć ze sobą węglowodanów z tłuszczami, ponieważ procesy fermentacji w układzie pokarmowym zachodzą wtedy wolniej. W diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce (co najmniej 5 porcji dziennie), a także chude mięso (np. indyk) i ryby, będące źródłem białka. Nie może zabraknąć także produktów z wysoką zawartością błonnika (np. płatków owsianych, chleba razowego czy otrębów). 


Trawienie pokarmu w przewodzie pokarmowym będzie o wiele efektywniejsze, jeśli do codziennego menu włączymy produkty mleczne fermentowane (maślankę, jogurt, kefir), zawierające dobroczynne kultury bakterii (np. Lactobacillus). Najlepiej kupować produkty naturalne, bez cukru i innych składników polepszających smak. 

Proces odtruwania organizmu można przyspieszyć, poprzez zastosowanie pewnej diety oczyszczającej. Jednak w tej kwestii najlepiej poradzić się dietetyka bądź lekarza. Dieta oczyszczająca trwa około 1-2 tygodnie. Popularna odmiana tej diety to tzw. sokoterapia, w czasie której spożywa się tylko pożywienie w postaci płynnej - soki owocowe i warzywne, nierzadko z dodatkiem przypraw lub ziół poprawiających przemianę materii. Z kolei inną formą diety oczyszczającej jest tzw. monodieta, która zakłada jedzenie jednego produktu bądź grupy produktów. Przy czym taką dietę można stosować maksymalnie trzy dni. 

Charakterystycznym rodzajem diety oczyszczającej jest głodówka lecznicza. Zdania na temat jej bezpieczeństwa oraz efektywności są mocno podzielone. Głodówka trwa zazwyczaj dwa lub trzy dni i musi być skrupulatnie kontrolowana. Nie należy jej stosować na własną rękę, najlepiej porozumieć się ze specjalistą. Podczas oczyszczania organizmu należy pić duże ilości płynów: przede wszystkim wody (można dodawać sok z cytryny), a także ziół i zielonej herbaty. Zioła o właściwościach oczyszczających to skrzyp polny, mniszek lekarski, karczoch, łopian, pokrzywa, aloes. Również algi morskie (spirulina i chlorella) mają działanie odtruwające organizm. 

Według specjalistów, terapię oczyszczającą powinniśmy przeprowadzać przynajmniej cztery razy w ciągu roku, najlepiej w okresach przejściowych, gdy zmieniają się pory roku. Jednak możemy też sami o tym zadecydować.

Oczyszczanie organizmu - jak pozbyć się szkodliwych toksyn? Reviewed by Sylwia on 19:25 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.