Kiszony czosnek - antybiotyk i probiotyk w jednym

Czosnek nieprzypadkowo uznawany jest za jedno z najzdrowszych warzyw w naszej diecie. To skarbnica związków antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwpasożytniczych. Obecnie stosowany jest w terapii wielu schorzeń, w tym nadciśnienia, miażdżycy i nowotworów. 

reklama
Czosnek jako naturalny probiotyk doskonale sprawdza się przy antybiotykoterapii i zaraz po jej zakończeniu, gdy trzeba od nowa przywrócić florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Czosnek w postaci kiszonej ma takie same właściwości jak ten świeży. Ponadto w procesie fermentacji jego smak staje się łagodniejszy, natomiast specyficzny aromat jest prawie niewyczuwalny. 


Kiszony czosnek - antybiotyk i probiotyk w jednym

Z tych właśnie przyczyn mogą sięgać po niego osoby, które chciałyby skorzystać z jego cudownej mocy, aczkolwiek przeszkadza im intensywna woń i palący smak, które warzywo pozostawia w ustach. Kiszony czosnek to bogactwo m.in.: saponin, związków flawonoidowych, cukrów, olejków eterycznych (allicyny, siarczków), substancji śluzowych, saponin, witamin (C, PP, B1, B2, prowitaminy A), aminokwasów i pierwiastków (m.in. magnezu, potasu, chromu).

Zobacz również: 


Jak Raz Na Zawsze Pozbyć Się Oponki z Brzucha? [Niezawodne Wskazówki]
reklama

Właściwości kiszonego czosnku:


-działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo (dzięki obecności allicyny, która działa 15 razy silniej niż penicylina),

-pomaga odbudować florę bakteryjną jelit,

-obniża ciśnienie tętnicze krwi,

-wzmacnia układ odpornościowy,

-stanowi wsparcie dla osób chorych na cukrzycę (zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny),

-przeciwdziała wzdęciom,

-może chronić przed rozwojem nowotworów,

-pomaga zwalczać pasożyty np. glisty, tasiemce, owsiki,

-wspomaga pracę jelit i zwiększa wytwarzanie żółci, a więc polepsza trawienie,

-działa przeciwmiażdżycowo (wspomaga cyrkulację krwi i dba o odpowiednią elastyczność naczyń krwionośnych, obniża zatem ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału mięśnia sercowego),

-działa antyoksydacyjnie (spowalnia procesy starzenia),

-pomaga szybciej powrócić do zdrowia w przypadku grypy i przeziębienia.
reklama
Kiszony czosnek stanowi źródło pożytecznych bakterii probiotycznych, a wszystko za sprawą fermentacji. Podczas tego procesu namnażają się w nim korzystne bakterie, które po dostaniu się do organizmu człowieka chronią układ immunologiczny i wspierają odbudowę mikroflory w przewodzie pokarmowym, przywracając homeostazę w tym obszarze ciała.

Jak przygotować kiszony czosnek?


Składniki:

-10 główek czosnku

-łodyga kopru

-1 litr wody

-korzeń chrzanu

-kilka ziaren pieprzu

-1 łyżka stołowa soli

-ziele angielskie

-2-3 liście laurowe

-gorczyca

-opcjonalnie: majeranek, oregano, tymianek

Przygotowanie:


Najpierw podziel główkę czosnku na ząbki i obierz je. Wyparz słoik i umieść na dnie pieprz, gorczycę, chrzan, liście laurowe i ziele angielskie. Ułóż w słoiku obrane ząbki czosnku, a na wierzchu połóż koper. Przygotuj solankę. Do garnka wlej 1 l wody, wsyp łyżkę soli i gotuj całość przez 10 minut. Zawartość słoika zalej solanką, zakręć naczynie i postaw je w suchym, ciemnym miejscu na co najmniej trzy tygodnie. Po upływie tego czasu czosnek nadaje się już do spożycia.
Kiszony czosnek - antybiotyk i probiotyk w jednym Reviewed by Rafał on 15:35 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.