Odchudzanie a nocna zmiana, czyli jak i co jeść

Odchudzanie to kilka prostych zasad, których należy przestrzegać każdego dnia. Ale jak się ma dieta do tego, kiedy pracujesz na nocną zmianę lub kiedy zmiany pracy przeplatają się między dzienną i nocną? Pogodzenie pracy zmianowej z pozoru wydaje się trudne, jednak z przestrzeganiem kilku prostych zasad, staje się banalnie proste.
reklama
Możliwe jest pozbycie się zbędnych kilogramów, pracując także w nocy, jednakże musisz wiedzieć, że jest to nieco większe wyzwanie niż odchudzanie w ciągu dnia. Jesteśmy nastawieni na aktywność w dzień i odpoczynek w nocy. Odwrócenie tego schematu może wpływać negatywnie i zaburzać pracę organizmu.
reklama
Utrata masy ciała w sytuacji, kiedy pracujesz na nocne zmiany jest podwójnie niekorzystne. Dla każdego, kto zaczyna pracę o zmierzchu i kończy o świcie, zmusza ciało do innego trybu funkcjonowania. Rzucimy okiem na to, jak nocna zmiana wpływa na organizm, poznasz wskazówki na temat tego, jak schudnąć, jak ułożyć plan posiłków oraz co jeść.

Jak zachować dietę, pracując na zmiany?
źródło:https://skillcrush.com/2016/02/02/earn-more-money-freelancing-for-beginners/

Jak nocna zmiana w pracy wpływa na zdrowie i talię?

Aby nasze miasta sprawnie funkcjonowały, firmy produkcyjne i nie tylko muszą działać przez całą dobę. Wiąże się to z wykonywaniem pracy zmianowej poza normalnymi godzinami. Takie postępowanie przeczy ludzkiej biologii i wspomnianej już aktywności w dzień i odpoczynku w nocy. Działanie to odbywa się poprzez nasz wewnętrzny zegar, który reguluje wydzielanie hormonów, które z kolei kontrolują temperaturę ciała, poziom głogu, poziom energii czy nastrój. Ten dobowy wzór zależy od światła, dlatego trudniej nam zasnąć w ciągu dnia.

Pracownicy nocnej zmiany są znacznie bardziej narażeni na zmęczenie, wypadki, choroby wrzodowe oraz bezsenność. Typowymi objawami niedostatecznego snu są drażliwość, stres, złe uczenie się czy gorsza koncentracja. Oprócz tego istnieje coraz więcej dowodów na to, że brak odpowiedniej ilości snu wpływa na przybieranie na wadze. Utrata zaledwie 30 minut snu na dobę wspomaga wzrost masy ciała. W jaki sposób? Brak snu niesie ze sobą dezorganizację w układzie hormonalnym odpowiedzialnym za apetyt. Hormon sytości, leptyna - spada, natomiast hormon głodu, grelina - wzrasta, podnosząc chęć na słodkie, wysokokaloryczne węglowodany.

Przeprowadzono badanie na młodych osobach i wykazano, że osoby, które spały o godzinę i 20 minut krócej w porównaniu do osób, śpiących odpowiednią ilość godzin, spożywali średnio o 500 kalorii więcej dziennie.

Jak odżywiać się i trzymać się diety, aby schudnąć, pracując na nocną zmianę?

Komponując posiłki należy pamiętać o tym, aby wieczorny posiłek nie był ciężki, obfity i składał się przede wszystkim z produktów lekkostrawnych.
Późnym wieczorem i w nocy produkty tłuste oraz ciężkostrawne nie będą najlepszym rozwiązaniem. Wszelkie produkty przetworzone odpadają. Nocny posiłek powinien być taki, który odżywia i dodaje energii, a nie jedynie nasyci się na chwilę. A więc jak jeść?

#1 jedz więcej białka, mniej węglowodanów - osoby pracujące na nocną zmianę bardzo często mają problemy z uczuciem senności oraz podejmowaniem właściwych wyborów żywieniowych. Pokarmy białkowe tj. tuńczyk, jajka, twaróg, kurczak czy indyk pomagają zwiększyć czujność i koncentrację. Węglowodany tj. pszenny chleb, ziemniaki czy makaron potęgują uczucie senności oraz tym samym spadek koncentracji.
reklama
#2 unikaj cukru i słodzonych napojów - zbyt duża ilość cukru nie służy nikomu z nas, jednak w przypadku osób pracujących na nocną zmianę jego wpływ jest podwójnie niekorzystny. Zdolność organizmu do przetwarzania cukru w nocy znacznie spada, dlatego warto w tym czasie ograniczyć lub nawet wyeliminować go.

1 z 2


Odchudzanie a nocna zmiana, czyli jak i co jeść Reviewed by MotywacjaNonStop on 10:45 Rating: 5

1 komentarz:

  1. A jak dać rade z dietą kiedy pracuje w sklepie na dwie zmiany i czasami jest tak że nie dam rady nawet zejść na przerwę ? please potrzebuje rady

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.