“Nowa” era odchudzania - trać tłuszcz, nie wagę!

Bardzo duża liczba ludzi, zmagających się z nadwagą lub chcących zachować sprawność i zdrowie nie widzi różnicy między utratą wagi, a utratą tkanki tłuszczowej. Większość przekonana jest, że zadbanie o jedną z tych kwestii wpłynie bezpośrednio na drugą.
reklama
Częściowo mają rację, jednak nie tak do końca. Wiele osób, chcących schudnąć i trenujących na siłowni skupiają się w głównej mierze na treningu typu cardio.
reklama
Jak ognia unikają oraz omijają z dala wszelkiego rodzaju maszyn siłowych i ciężarów. Uważają, że trening siłowy faktycznie wymodeluje i ujędrni ich ciało, ale nie spowoduje utraty wagi i nie da szczupłego wyglądu.


Więc co jest ważniejsze - utrata tłuszczu czy wagi?

Waga stanowi sumę wszystkiego, co znajduje się w naszym organizmie - tłuszcz, mięśnie, kości, narządy wewnętrzne, krew, woda, tkanki itp. Tłuszcz natomiast znajduje się w warstwie podskórnej (w części zaraz pod naszą skórą, która czyni nasz wygląd szczupłym lub nie) oraz otrzewnej (tłuszcz wokół narządów wewnętrznych, który stanowi rodzaj rezerwy tłuszczowej w nagłych przypadkach).

Problem z dietą i treningiem cardio - których celem jest utrata wagi - jest taki, że nie masz 100% pewności co do tego, co tak naprawdę tracisz. W istocie główną rzeczą, jaką tracisz jest masa mięśniowa wraz z pożądanym efektem nadmiernych ilości zapasów tłuszczowych.
Głównym powodem jest tu przede wszystkim to, że organizm znacznie szybciej i skuteczniej niż można byłoby myśleć uzyskuje energię zmagazynowaną w mięśniach.

Z tego też ludzie, trenujący cardio wyglądają na szczuplejszych, a ich waga spada nieco szybciej niż tych, którzy trenują z ciężarami. Większość treningów cardio nie spowoduje wystarczającej intensywności, zmuszającej organizm do spalenia zapasów tłuszczu trzewnego. Z długoterminowej perspektywy zdrowia to “przechowywany” tłuszcz trzewny jest niebezpieczny i powoduje większość dolegliwości.
reklama

Więc, według powyższego warto przemyśleć zawartość tłuszczu w ciele. W rzeczywistości szczuplejsze osoby, posiadające małą masę mięśniową mogą przechowywać w swoim ciele znacznie więcej tkanki tłuszczowej trzewnej niż te osoby, które wyglądają na “nabite”.

1 z 2“Nowa” era odchudzania - trać tłuszcz, nie wagę! Reviewed by MotywacjaNonStop on 10:32 Rating: 5

1 komentarz:

  1. oj przydałoby się przydało... :D ale tak ciężko kurcze się zmotywować jakoś ostatnio

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.