Wzdęcia - najczęstsze przyczyny i sposoby na ich usunięcie

Ćwiczysz systematycznie, jesz zdrowo i wysypiasz się. Czasami jednak czujesz się i wyglądasz, jak napompowana mimo stosowania przez cały czas zdrowych nawyków. Wzdęcia...to o nich mowa. Są nieprzyjemnym uczuciem, które powoduje odczucie posiadania czegoś wielkiego w swoim brzuchu. Uczucie to niestety dotyka od 10- 30 procent osób.
reklama
Wzdęcia na ogół nie są spowodowane poważnymi schorzeniami, jednak jeżeli pojawiają się zbyt często, mogą w znacznym stopniu wpływać pogorszenie się jakości życia i naszego samopoczucia. Wzdęcia z reguły są nagromadzonymi gazami w jelitach i żołądku, które powodują, że czujesz się pełny.
reklama
Intensywność tego uczucia może wahać się od lekkiego, umiarkowanego lub niezwykle ostrego. Choć gazy to najczęstsza przyczyna wzdęć, to niekiedy nie one są głównym winowajcą bólów brzucha i napompowania.


Innymi, rzadszymi, jednak bardziej poważnymi przyczynami ciągłych wzdęć może być zespół jelita drażliwego lub celiakia (nietolerancja glutenu). Jeżeli występują przewlekłe wzdęcia należy skontaktować się z lekarzem i skonsultować to.


Powody wzdęć z reguły są banalne, jednak poznaj te należące do tych poważnych przyczyn:

#1 celiakia - nietolerancja glutenu; gluten, czyli białko znajdujące się w całych ziarnach zbóż tj. pszenica, żyto, jęczmień, a także w innej żywności tj. sos sojowy, sosy sałatkowe, alkohol - mogą powodować wzdęcia, gazy, zaparcia oraz inne problemy przewodu pokarmowego u osób wrażliwych na gluten, z nietolerancją bądź alergią (celiakia). U osób uczulonych na gluten, białko to wpływa niekorzystnie na układ odporonościowy, co może spowodować uszkodzenie jelita cienkiego. Odpowiednie badania pomagają określić czy masz celiakię.

#2 zespół jelita drażliwego (IBS) - dokładne przyczyny występowania zespołu jelita drażliwego nie są znane, jednak jego najczęstszym objawem są właśnie wzdęcia. Pokarmy bogate w błonnik i węglowodany tj. fasola, brokuły czy kapusta mogą wzmagać IBS. Zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń wśród osób dorosłych (10-15 procent).

#3 nietolerancja laktozy - według statystyk około 65 procent osób dorosłych ma problem z trawieniem laktozy po okresie niemowlęcym.
U osób, które cierpią na nietolerancję laktozy, jelito cienkie nie jest w stanie produkować wystarczająco dużą ilość enzymu potrzebnego do strawienia laktozy, znajdującej się w produktach mlecznych.

Powyższe przyczyny wzdęć są tymi skrajnymi, poważnymi, z którymi należy udać się do lekarza. Niemniej jednak większość, pojawiających się dokuczliwych wzdęć spowodowana jest zdecydowanie mniej poważnymi przyczynami. Poznaj je:
reklama

#1 szybki jedzenie i picie - kiedy jesz w pośpiechu, żołądek nie jest w stanie przekazać do mózgu informacji o tym, że jesteś już syty. Zanim informacja ta dotrze, Ty zdecydowanie za dużo zjadłaś, nie dokładnie przeżuwając i połykając duże kawałki pokarmów. Zwolnij. Zacznij jeść wolniej i dokładniej przeżywać.

1 z 2Wzdęcia - najczęstsze przyczyny i sposoby na ich usunięcie Reviewed by MotywacjaNonStop on 16:51 Rating: 5

1 komentarz:

Obsługiwane przez usługę Blogger.