Czy kobiety powinny zażywać kreatynę?

Rozpocznę na wstępnie od sprostowania poglądu krążącego wśród opinie o kreatynie. Biorąc kreatynę nie nabierzesz ot tak ogromnej klatki piersiowej, mega rozbudowanych ramion lub jeszcze czegoś innego, co sprawi, że będziesz wyglądać, jak “rasowy” kulturysta. Już dawno potwierdzono, że suplementacja kreatyną u kobiet nie sprawia, że zaczynają przypominać mężczyzn.
reklama
Kreatyna jest dobrym środkiem wspomagającym treningi wzmacniające. Liczne badania wykazały, że kobiety mogą doświadczać w takim samym stopniu wzrostu wydajności, jak mężczyźni bez znacznego wzrostu masy ciała - uwzględniono tu wzrost siły i wytrzymałości. W jednym z badań z udziałem kobiet i mężczyzn suplementowanych kreatyną przez sześć tygodni zauważono znaczy wzrost siły obu płci. Wzrost masy mięśniowej pojawił się jednak wyłącznie wśród mężczyzn. Różnica mogła wynikać z faktu, że mężczyźni z natury posiadają więcej masy mięśniowej i łatwiejszy sposób jej osiągania niż kobiety. Zauważono także, że kreatyna dokonuje podziału leucyny - aminokwasu budującego mięśnie - inaczej u kobiet niż u mężczyzn.

źródło: financialspots.com

Kreatyna pomaga uzyskać więcej energii do działania i pobudzić nas do cięższej pracy. W sytuacji, kiedy nasz organizm wyczerpie podstawowe zapasy, źródła energii, kreatyna zaczyna współpracować z innymi cząsteczkami w celu wytworzenia innej energii do działania. W rezultacie, pomaga ona organizmowi nie tylko utrzymać pracę mięśni na stałym poziomie, ale również zregenerować się im. Jeżeli następuje szybsza regeneracja między poszczególnymi seriami, nasze ciało jest w stanie pracować dłużej i cięższej, co przekłada się na osiągniecie większej siły i wytrzymałości.
reklama
Kolejnym popularnym stwierdzeniem wśród ogółu jest to, że uznają kreatynę za steryd. Jest to kompletna bzdura! Kreatyna to białko produkowane przez nerki, wątrobę oraz trzustkę, może być także dostarczana z pożywienia tj. mięso, drób czy ryby. Ciało wytwarza każdego dnia jeden gram kreatyny, gdzie Ty samodzielnie możesz dostarczyć kolejny gram z pożywienia. Tutaj przy okazji trzeba wspomnieć o często stosowanej praktyce “ładowania” kreatyną, czyli przyjmowania jej dodatkowych dawek przez kilka dni w celu nasycenia mięśni. Badania pokazują, że nawet pojedyncza dawka dobowa od 5 -10 gramów jest wystarczająca. Aby zoptymalizować swoje wyniki treningowe wystarczy wziąć od 2 do 5 gramów kreatyny 30 - 60 minut przed ćwiczeniami oraz ponownie w ciągu 30 minut po zakończeniu treningu. Jeżeli taki sposób suplementacji jest dla Ciebie niewygodny należy przyjąć od 5-10 gramów po treningu. Anaboliczne hormony - w tym insulina i hormon wzrostu - są podwyższone po wysiłku, dzięki czemu kreatyna łatwiej dostaje się do komórek. Dodatkowo zaleca się przyjmowanie od 2-5 gramów kreatyny w godzinach porannym w dni regeneracji w celu utrzymania jej na stałym poziomie.
reklama
Jak w przypadku każdego suplementu, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania kreatyny - zwłaszcza, jeżeli jesteś w ciąży lub masz problemy z nerkami. Twój organizm rozkłada kreatynę do produktu odpadowego o nazwie kreatynina, który jest przetwarzany w nerkach i wydalany z moczem. Dla zdrowych nerek nie jest to problemem, jednak może być, jeżeli masz z nimi problemy.


Czy kobiety powinny zażywać kreatynę? Reviewed by MotywacjaNonStop on 16:40 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.