Jak często powinno się jeść?

Od tysiącleci królowała zasada, że aby przetrwać należy jeść. W nowoczesnym świecie i prowadzonym przez nas stylu życia taki system działania przestaje mieć to samo znaczenie, a wręcz staje się jej odwrotnością. Niestety obecnie coraz większa liczba ludzi zmaga się z nadwagą oraz niebezpieczną dla zdrowia otyłością.
reklama
Jak często powinno się jeść?
źródło: http://www.silhouettedonna.it/diete/elenco-diete/ingrassi-ecco-6-cause-che-non-sospetti-57486/

Na temat tego, co powinno się jeść dyskutowano od dawna. Zalecenia dietetyków zmieniały się w ciągu dziesięcioleci, przechodząc przez diety beztłuszczowe do wysokobiałkowych czy niskowęglowodanowych. Wśród tych wszystkich zaleceń jeden okazał się najskuteczniejszy, a mianowicie - kalorie i ich odpowiednia ilość w ciągu dnia. Ok, ale teraz co i kiedy? Jeżeli Twoim celem jest utrata masy ciała to czy powinno się jeść przez cały dzień, czy zarezerwować pewne wartości dla poszczególnych pór dnia?
reklama
Zalecenia żywieniowe (w tym ile można jeść w ciągu dnia) muszą być bardzo często rozpatrywane indywidualnie według potrzeb i celów.

Jednym z najdłużej promowanych podejść do zdrowego i racjonalnego odżywiania, prowadzącego do utrzymania dobrego stanu ogólnego i prawidłowej masy ciała jest rozłożenie w ciągu dnia ilości spożywanych kalorii na kilka małych posiłków. W ten sposób uczucie głodu będzie znacznie mniejsze, a co za tym idzie istnieje większe prawdopodobieństwo na uniknięcie spożycia nadmiaru kalorii podczas posiłków i między nimi oraz przytycie.

Dla potwierdzenia teorii przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyli ludzie z prawidłową masą ciała oraz osoby starające trzymać wagę. Potwierdzili zgodnie słuszność częstszego spożywania posiłków w małych ilościach.

Hipoteza wypływa taka, że jedzenie małych posiłków i przekąsek w ciągu dnia przyczynia się do tego, że Twój organizm w znacznie mniejszym (jak nie całkowitym) stopniu będzie odczuwał głód i powodował napady obżarstwa. Dzięki takiemu podejściu zwalczamy potrzebę naturalnej dla nas tendencji do jedzenia więcej niż faktycznie potrzebujemy.
reklama
Innym potwierdzeniem słuszności tezy “często, a mało” było badanie z udziałem osób z nadwagą i otyłością, które podzielono na dwie grupy po dwadzieścia pięć osób. Pierwsza grupa spożywała 3 posiłki w ciągu dnia, natomiast druga co 2-3 godziny. Osoby z dwóch grup zanotowały spadek wagi, jednak osoby jedzące częściej schudły więcej.

Ważnym elementem w badaniach była nie tylko sama utrata kilogramów, ale wykazanie, że podczas procesu odchudzania oprócz utraty zbędnego tłuszczu, traci się niestety także masę mięśniową.

Wszystko i tak w konsekwencji sprowadza się do ustalenia prawidłowego poziomu spożywanych kalorii w ciągu dnia oraz odpowiedniego podziału BTW. Jeżeli zależy Ci na pozbyciu się zbędnych kilogramów, konieczne jest stworzenie deficytu kalorii, najlepiej w postaci zbilansowanej diety indywidualnie skomponowanej i wdrożeniu większej ilości aktywności fizycznej.


Jak często powinno się jeść? Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:30 Rating: 5

2 komentarze:

  1. Kiedyś robiłam ten błąd, że jadłam tylko 3 posiłki dziennie i do tego starałam się żeby nie były za duże. Teraz jem małe porcje ale często. Dzięki temu schudłam i zauważyłam że mam więcej energii.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podstawowa zasada: mniej ale częsciej :)

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.