Dlaczego węglowodany są ważne w diecie? Jak wspomagają nasze ćwiczenia?

Wbrew powszechnemu przekonaniu i panującym opiniom węglowodany wcale nie są naszymi wrogami, a wręcz przeciwnie. W rzeczywistości, jeżeli szukasz sposobu na poprawę wyników treningowych to właśnie one będą Twoim głównym sprzymierzeńcem.
reklama
Tak samo jak tłuszcze, węglowodany są dla nas rodzajem paliwa. Tłuszcz stanowi źródło “długiego spalania”, natomiast węglowodany “krótkiego spalania”. Co to oznacza? Organizm magazynuje oba źródła paliwa. Podczas wykonywania lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń organizm czerpie energię z tłuszczów. Jeżeli natomiast trenujesz długo lub dość intensywnie organizm będzie potrzebował dodatkowej energii, którą w pierwszej kolejności zaczerpnie z glikogenu (uzyskiwanego dzięki węglowodanom). To jeden z powodów, dlaczego regularne spożywanie węglowodanów jest ważne i uznawane za niezbędny element treningu.

źródło: https://pl.pinterest.com/explore/fit-women-bodies

Węglowodany występują w trzech formach: skrobia, cukier, błonnik. Jednak odnośnie spraw związanych z węglowodanami i ćwiczeniami tu skupić się trzeba na cukrze (głównie glukozie i fruktozie). Nasze ciało przechowuje zapasy cukru w formie glikogenu w mięśniach, który w krytycznej sytuacji zostaje wykorzystywany.

Chyba każdy z nas choć raz doznał uczucia utraty sił i energii np. podczas długiego spaceru czy jazdy na rowerze - to wynik wyczerpanych zapasów glikogenu. Kiedy doświadczamy tego typu reakcji organizm zaczyna szukać innego paliwa, którym w tym przypadku jest tłuszcz (w pierwszej kolejności, białko w drugiej).
reklama

Każda zmiana intensywności treningu lub czasu jego trwania wymaga dostosowania ilości węglowodanów w celu uzyskania najlepszych wyników.

1 z 2Dlaczego węglowodany są ważne w diecie? Jak wspomagają nasze ćwiczenia? Reviewed by MotywacjaNonStop on 12:32 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.