Jak walczyć z wypaleniem treningowym - 5 porad

Czy kiedykolwiek dopadło Cię uczucie fizycznego i psychicznego osłabienia, jeżeli chodzi o kondycję? To tak, jakby uderzyć głową w mur i totalnie nie mieć na nic ochoty. Każda pompka jest udręką, każdy wypad “lunge” jest walką o przetrwanie. W takim okresie nawet prawidłowe odżywianie oraz inne zdrowe rzeczy nie pomagają w tym aby poczuć się lepiej. Jeżeli kiedykolwiek dopadło Cię uczucie bezradności podczas treningu to uwierz - nie jesteś sam/a.
reklama
Nawet najbardziej oddanych miłośników fitness mogą dopaść dni, w których ich zaangażowanie treningowe jest niski lub wisi na włosku. Często stan ten nie jest niczym wielkim - po jednym lub dwóch dniach “kryzysu” następuje poprawa i ze zdwojoną siłą wracasz do własnego rytmu i planu treningowego. Niekiedy, jednak może utrzymywać się dłużej niż kilka dni i mieć znaczący wpływ na pewność siebie, energię lub determinację.

źródło: http://www.myprotein.com/thezone/mens/marathon-training-the-importance-of-rest/

W skrajnych przypadkach niska motywacja może doprowadzić do wypalenia, co sprawia, że trudny lub wręcz niemożliwy jest powrót do treningów i aktywnego stylu życia.

Wypalenie jest psychicznym, emocjonalnym, a czasem fizycznym wycofaniem się z czynności, które sprawiały nam przyjemność. Na początku doskwiera uczucie emocjonalnego i fizycznego wyczerpania, po czym pojawia się cyniczny stosunek do sprawności, przeświadczający o bezsensowności czy bezradności w osiągnięcie wyznaczonego celu. W końcu zaczynasz myśleć negatywnie o sobie i swojej kondycji.

Mimo, że wypalenie jest czymś naturalnym nie oznacza, że musi dopaść i Ciebie. Poniżej 5 sprawdzonych kroków, które pomogą Ci uniknąć wypalenia.

Krok 1 Unikaj rutyny - demotywacja i wypalenie jest często wynikiem rutyny i skupienia cały czas na tych samych celach. Zmiany są dobre. Każdy rodzaj zmian np. wybór innego programu treningowego, ćwiczenia z przyjacielem lub użycie innych narzędzi, może stworzyć nowe wyzwania, które nie tylko poprawią zdrowie fizyczne, ale wpłyną pozytywnie na Twój ogólny sposób myślenia, energię i motywację do działania.

Krok 2 Czerp przyjemność z aktywności - rozbudowa masy mięśniowej, redukcja tkanki tłuszczowej czy podniesienie wydajności są podstawowymi celami treningów. Jednak skupienie się na jedynie na efektach może frustrować i szybko przyczynić się do wypalenia, ponieważ odciąga od tych prawdziwych korzyści płynących z aktywności fizycznej tj. zdrowie, sprawność, pewność siebie, radość itp. Nie ograniczaj się do jednego. Kiedy wykonasz swój plan treningowy, skuś się na inną aktywność fizyczną, która lubisz - turystyka, taniec, pływanie, tenis...Dzięki różnorodności będziesz napędzać własną motywację.

Krok 3 Świętuj codzienne dokonania - wypalenie jest częściowo wywołane nieustannym skupieniem na tym, czego jeszcze nie osiągnięto. Nadszedł czas na to, aby skupić się na dobrych rzeczach! Zawodnicy zawsze przeznaczają krótką chwilę na celebrowanie własnych wyników i osiągnięć. To powinno być wykonywane także przez Ciebie. Przeznacz co najmniej minutę dziennie na świętowanie własnego celu fitness. Może to być ukończenie całego programu treningowego po raz pierwszy, zrobienie większej liczby powtórzeń itp.

Krok 4 Ustal dzienne cele - długoterminowe cele są cenne, jednak jeżeli nie pojawiają się tak szybko, jak tego oczekujesz, mogą powodować wiele stresu. Wyznaczanie celów procesowych pomoże Ci skoncentrować się na małych rzeczach, dzięki którym” zachowasz siebie” i motywację w drodze do mety.

Krok 5 Poszukaj grupy wsparcia - jednym z najlepszych sposobów uniknięcia wypalenia jest poproszenie o wsparcie. Dotrzyj do innych i podziel się swoimi przeżyciami oraz problemami, które mają negatywny wpływ na Twój nastrój. Dzięki temu będziesz czuć się mniej samotnie w swoich doświadczeniach.
reklama
Jak walczyć z wypaleniem treningowym - 5 porad Reviewed by MotywacjaNonStop on 12:33 Rating: 5

7 komentarzy:

 1. poddałam się dzisiaj i zjadłam mnóstwo kalorii... nie wiem co się stało, jutro jeszcze jem normalnie, a od niedzieli znowu postaram się przejść na zdrowy tryb.
  Od dawna obserwuję bloga i stąd moja prośba o post na temat ćwiczeń na biust. Mam z nim problem. Kiedy ćwiczę i jem zdrowo wszystko spada, a biust zostaję. Przyznam, że jest to moja pięta Achillesa:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana najważniejsze to się nie poddawać. Ćwicznia oraz artykuł dotyczący biustu znajdziesz pod tym linkiem: http://www.motywacjanonstop.pl/2015/02/jak-poprawic-wyglad-piersi-cwiczenia-modelujace-i-ujedrniajace.html

   Usuń
 2. hej mam mega problem z pozbieraniem sie do "kupy" , od sob nie cwiczylam tak porzadnie , czuje sie taka ociezala dodam ,ze maja nadejsc babskie dni, plus jestem wykonczona praca, jak sobie dodac powera, tylko bym spala , nic mnie nie cieszy a lato coraz blizej, plus przytylo mi sie i nie wiem czy to dlatego ,ze nie cw ost regularnie czy to woda w organizmie, nie objadam sie zaczynam pilnowac bardziej kalorii pomocy :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a generalnie nie chodzi mi o chudniecie tylko o miesnie zeby je wyrzezbic - pozdrawiam kinia

   Usuń
  2. Jeżeli czujesz się tak mocno osłabiona możliwe, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku.. i daj mu go. Możesz zrobić tydzień relaksu lub wdroż lekkie ćwiczenia stretchingowe, rozciągające lub spacery. Zawsze przed tymi dniami może nam przybyć kilogram lub dwa.. taki jest już nasz organizm. Pilnuj diety i stopniowo wracaj do treningów :) Głowa do góry!

   Usuń
  3. Dziękuję , faktycznie tego było mi trzeba, zaczęłam od spacerów , wypraw na rowerze więc powoli wracam do poprzedniej aktywności :) a takie małe pytanko na marginesie, jakie ćwiczenia polecacie na świeżym powietrzu , wiadomo ,że przy ładnej pogodzie człowiek woli poruszać się na świeżym powietrzu niż w domu na macie :)
   Pozdrawiam i motywujmy się , bo razem zawsze łatwiej :) - K.

   Usuń
  4. Każdy trening możesz przenieść z domu na matę.. wystarcz, że zapiszesz sobie ćwiczenia np. na telefonicznie czy tablecie i zaczniesz je wykonywać na zewnątrz. Najlepszym cardio na zewnątrz jest bieganie, po nim możesz wykonać trening na brzuszki lub stretching :)

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.