Jak techniki motywacyjne znane ze sportu przekuć na Twój sukces w odchudzaniu

Mówi się, że odchudzanie jest jak biznes – najważniejsze jest jasne określenie celu i motywacja. Czytając publikacje z zakresu motywacji odnoszę wrażenie, że każdy praktycznie wszystko może, jeżeli tylko odpowiednio się zmotywuje – stać się szczupłym, przebiec maraton, czy też zostać nieziemsko bogatym. Niestety tak się nie dzieje, ponieważ nadal walczymy z nadwagą, trudno nam się zmotywować do codziennego biegania czy też mamy debet na koncie. Zatracamy się w poszukiwaniu motywacji do zadań, które zostały nam narzucone przez wzorce kreowane w mediach, portalach społecznościowych i kulturę.

Czy to, że nie udaje nam się schudnąć to tylko wina tego, że nie potrafimy się zmotywować?

Nie! Problem tkwi w tym, że większość z nas stara się zmotywować w sposób, który do nas nie pasuje. Już na etapie wyznaczania sobie celu przyjmujemy błędne założenia, że pobiegniemy w maratonie lub schudniemy 20 kilo. Owszem, część z nas osiągnie ten cel wytrwałą pracą, inni z nas muszą zrozumieć, że cel ten osiągną w inny sposób niż koleżanka z biura czy przyjaciółka. To tak, jak byśmy próbowali wszystkich karmić rosołem z makaronem, bo jest smaczny i zdrowy, a co z tymi, którzy go nie lubią? Zjedzą go, bo jest zdrowy, ale nie będą się nim delektować i prosić o dokładkę. Podobnie jest z motywacją – aby działała każdy musi znaleźć swoją własną, indywidualną drogę do osiągnięcia celów.

Ci z Was, którzy dopiero zaczynają poszukiwania swojej motywacji będą kręcić nosem, bo łatwiej jest podążyć za tłumem, nawet jeżeli to nie funkcjonuje. Natomiast tych z was, którzy rzeczywiście chcą coś zmienić w swoim życiu i schudnąć, zapraszam do zapoznania się z naszymi wskazówkami. Opierają się one na technikach motywacyjnych stosowanych w niemieckim profesjonalnym sporcie i bundeslidze, gdzie narzędzie Reiss Motivation Profile” jest z sukcesem stosowane nie tylko w sporcie, ale i w biznesie. Tam już od dawna jest świadomość, że motywacja jest czymś bardzo indywidualnym, bo każdy z nas jest inny, szczególny i motywowany przez inne elementy.


Wewnętrzna motywacja kluczem do sukcesu

Przechodzisz na dietę kolejny rok z rzędu i zawsze wygląda to tak samo: uderzenie motywacji na początku, ogromny zapał, a potem stopniowy spadek zakończony porażką. Mimo to motywacja do odchudzania nie spada i próbujesz dalej z nadzieją, że tym razem się uda. Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego nie wychodzi? Czemu nie osiągasz tego, czego chcesz? Spróbuj trochę się poobserwować i wyszukać moment, w którym przychodzi kryzys. Jak sobie z nim radzisz? Dlaczego pojawia się akurat w tym momencie? I tak właściwie… dlaczego w ogóle chcesz schudnąć? Te pytania pozwolą Ci wyznaczyć cel i zaplanować działanie, które jest zgodne z Twoją wewnętrzną motywacją.

Znajomość wewnętrznych potrzeb pozwala dostrzec mocne strony, które będą wspomagać nas w trudnych sytuacjach i zapewnią entuzjazm do działania. Znając swój profil motywacyjny, możesz zbudować indywidualny cel, odnaleźć motywatory, które wesprą Twoje działania w trudnych momentach i pozwolą utrzymać efekty także długo po słonecznym sezonie bikini.

Motywacja do odchudzania i 16 motywatorów

Szesnaście motywatorów, czyli szesnaście obszarów, które mobilizują nas do działania to profil motywacyjny Reissa, naukowo przygotowane narzędzie do badania naszej wewnętrznej motywacji. U każdego z nas przybierają one inne natężenie (mogą mieć niską, średnią lub wysoką wartość) i oparte są o osobistą hierarchię wartości, tworząc indywidualny profil naszej wewnętrznej motywacji.

Motywatory w profilu motywacyjnym, które mają wpływ na poziom Twojej motywacji to: władza, niezależność, ciekawość, uznanie, porządek, gromadzenie, kontakty społeczne, honor, idealizm, rewanż, status, rodzina, aktywność fizyczna, jedzenie, piękno i spokój. Wysokie, jak i niskie natężenie niektórych motywatorów może wspomagać odchudzanie. Jakie elementy Twojej wewnętrznej motywacji będą dla Ciebie wsparciem? Poniżej przedstawiamy kilka z nich.


Motywator Uznanie – wsparcie rodziny i znajomych

Jeżeli posiadasz wysoką potrzebę motywatora Uznanie, oznacza to, że pragniesz aprobaty, jesteś wrażliwa na krytykę, a pozytywny obraz własnej osoby budujesz poprzez informację zwrotną od innych. Zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie, zwróć się o pomoc do swoich krewnych i znajomych. Opowiedz im o swoich celach i poproś o wsparcie. Pozytywny feedback i doping ze strony ludzi, na których Ci zależy, z pewnością pozwolą wytrwać w momencie, gdy wymówki zaczną odciągać Cię od diety i treningu. Z wysokim natężeniem Uznania trzeba być jednak ostrożnym. Może zdarzyć się tak, że wyznaczony przez Ciebie cel będzie niedoszacowany – zbyt ambitny bądź zbyt łatwy. Osoby o wysokiej potrzebie Uznania w obawie przed porażką wybierają działania niedopasowane do ich możliwości. Postaraj się szacować właściwie.


Motywator Kontakty społeczne – zróbmy to razem!

Wysoka wartość motywatora kontakty społeczne oznacza, że spotkania towarzyskie są dla Ciebie bardzo ważne i lubisz spędzać czas z innymi ludźmi. Jesteś osobą towarzyską i otwartą. Jeżeli przyjaciel jest dla Ciebie wystarczającą zachętą do ruchu i wyjścia z domu, dlaczego nie zamienić standardowej kawy we wspólny trening? Znajdź wśród znajomych sparing partnera i starajcie się wzajemnie motywować. Uwierz mi, że poranna wiadomość “Hej! Ja dziś zaczynam owsianką, a Ty?” skutecznie odciąga od zamiaru przygotowania jajecznicy na boczku.

Chętnie przebywasz w towarzystwie innych osób, dlatego treningi w grupie będą bardziej skuteczne niż w przypadku osób, które mają niską potrzebę motywatora kontakty społeczne. Takie osoby powinny trenować same i gdzie nie mają zbyt wielu ludzi wokół siebie, bo niechętnie wchodzą w interakcję z innymi.


Motywator Honor – wyznacz zasady

Dla osób o wysokim natężeniu tego motywatora niezwykle ważne są zasady, dyscyplina, poczucie obowiązku i życie w zgodzie z przyjętymi normami. Postaraj się do czegoś zobowiązać, np. wykupić karnet na siłownię lub basen, opowiedz innym o swoim zamiarze. Motywacją może być dla Ciebie stworzenie “Kodeksu zdrowego stylu życia” albo spisanie zasad nowego sposobu odżywiania. W słabszych chwilach możesz odwołać się do niezłomności swojego charakteru. Postaraj się przygotować tygodniowy plan treningu i posiłków, co pozwoli Ci działać zgodnie z ustalonymi zasadami.


Motywator Porządek – najważniejszy jest plan

Osoby o wysokim natężeniu tego motywatora najlepiej czują się, kiedy ich otoczenie jest uporządkowane i wszystko jest zaplanowane. W takim razie stwórz plan działania, stwórz strukturę oraz ustal, w jakie dni trenujesz. Waga może stać się Twoim największym sprzymierzeńcem. Osoby lubiące porządek nie przepadają za zmianami. Żeby nie spowodować zbytecznego poczucia dyskomfortu, spróbuj narzucić sobie rutynę, w której czujesz się wygodnie. Jeżeli motywator Porządek w Twoim profilu leży po przeciwnej stronie skali, staraj się kłaść nacisk na działanie i krótkoterminowe cele.


Motywator Spokój – w trosce o własne zdrowie

Osoby o wysokiej potrzebie motywatora Spokój są wrażliwe na zagrożenia, ryzyko czy ból oraz uważnie słuchają sygnałów płynących z ciała. Jeśli posiadasz wysoką potrzebę spokoju, plan da Ci poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Dowiedz się, ile kilogramów tygodniowo możesz chudnąć, aby progres nie następował zbyt szybko i Twoje działania pomagały Ci zdrowiej żyć. Przed rozpoczęciem diety możesz wykonać badania i skonsultować z dietetykiem. Dowiedz się, ile i w jakim tempie powinnaś chudnąć oraz jakie korzyści ze zdrowego stylu życia odniesie Twój organizm. Osoby, które posiadają niską wartość tego motywatora, są spragnione wrażeń i szybko się nudzą. Trzeba wówczas pamiętać, aby trening oraz dieta były urozmaicone. Kto wie… Może dasz się namówić na jakiś sport ekstremalny? Do takich osób argumenty o zdrowiu i wizyta u lekarza nie przemawiają.


Motywator Piękno – atrakcyjność na wiosnę

Jeżeli posiadasz wysoką potrzebę motywatora Piękno, oznacza to, że jesteś osobą ponadprzeciętnie wrażliwą na estetykę, kochasz upiększać swoje otoczenie i zwracasz uwagę na atrakcyjność fizyczną. Osoby o wysokiej potrzebie piękna nie przepadają za chodzeniem na siłownię, bo nie zaspokaja to ich pragnień estetycznych. Do diety zmotywują Cię pięknie przygotowane posiłki, zachęcającą formą aktywności może być taniec, a wyjście na trening ułatwi nawet… modny strój sportowy.


Motywator Jedzenie – posiłki w tabletkach

Istnieją na naszej planecie osoby, dla których jedzenie mogłoby nie istnieć. Często używają one porównania, że gdyby tylko istniała taka możliwość, chętnie przyjmowałyby posiłki w tabletkach. Jedzenie nie sprawia im szczególnej przyjemności i w takim wypadku bardzo łatwo przychodzi im zachowanie szczupłej sylwetki. Niska wartość motywatora Jedzenie będzie wspierać nasz cel, o ile nie będziemy jeść byle czego. W tym wypadku możesz postarać się znaleźć szybkie i proste przepisy, które sprawią, że nie utkniesz w kuchni na długie godziny, a mimo wszystko na Twoim talerzu znajdzie się coś wartościowego.


Ewentualne przeszkody – jak sobie z nimi radzić?

Nie da się ukryć, że nie wszystkie motywatory będą wspierały nas w drodze do wymarzonej sylwetki. Wysokie natężenie motywatora Jedzenie może zarówno pomagać, jak i przeszkadzać. Możliwe, że posiadanie tej potrzeby sprawi, że będziesz spożywał wyrafinowane posiłki w małych ilościach. Może się zdarzyć jednak tak, że będzie Ci zależało na skonsumowaniu jak największej ilości ulubionych przekąsek.

Niskie natężenie motywatora Aktywność fizyczna również może odciągać od wyznaczonego celu. Jeżeli wolisz spędzać popołudnia z pilotem zamiast ciężarkami w ręku, skup się na innych motywatorach, które mogą zachęcić Cię do działania, ponieważ sport nie będzie nigdy sprawiał ci dużej radości. Pamiętaj, że motywacja do odchudzania obejmuje wiele aspektów i nie ogranicza się tylko do Jedzenia i Aktywności fizycznej.


Czy wiesz, co tak na prawdę Ciebie motywuje?

Pamiętaj, że każdy z nas jest inny i jest motywowany w inny sposób. Aby móc siebie zmotywować musisz wiedzieć co tak na prawdę jest dla Ciebie dobre i co Ciebie motywuje.

Znajomość profilu motywacyjnego pozwoli określić nie tylko realny dla ciebie cel, do którego będziesz dążyć, ale również drogę do jego osiągnięcia, która będzie zgodna z tobą. Jeżeli twój cel i droga do jego osiągnięcia będą zgodne z twoją wewnętrzną motywacją, będziesz automatycznie zmotywowana podążając nią.

Ciągłe pobudzanie motywacji i motywowanie się nie jest wtedy konieczne. Ważne jest, aby określić twoją, indywidualną drogę do osiągnięcia wymarzonej sylwetki, a nie stosować techniki, z którymi się nie identyfikujesz i do ciebie nie pasują. Nic dziwnego, że nie osiągasz wyznaczonego sobie celu, skoro ani cel, ani zaplanowana droga do jego osiągnięcia nie jest zgodna z tobą.


Wszystkich tych, którzy chcieliby więcej dowiedzieć się na temat zastosowania profilu motywacyjnego w odchudzaniu oraz jak przygotować plan działania w zależności od swoich motywatorów, zapraszamy na live na FB, który zaplanowany jest na 20.04.2017 na godzinę 20:00:

https://www.facebook.com/events/1500539773302696/


Zapraszamy na: www.16motywatorow.pl, gdzie znajdziesz szereg informacji o profilowaniu motywacyjnym.


Artykuł przygotowany przez: Instytut Durkalskiego RMP Polska Sp. z o.o.. w oparciu o wieloletnie badania nad motywacją wewnętrzną przeprowadzane przez prof. Stevena Reissa. Narzędzie przez iego stworzone to Reiss Motivation Profile, które dotychczas było stosowane w profesjonalnym sporcie i biznesie, teraz jest już dostępne również dla klientów indywidualnych w Polsce.
Jak techniki motywacyjne znane ze sportu przekuć na Twój sukces w odchudzaniu Reviewed by MotywacjaNonStop on 12:25 Rating: 5

5 komentarzy:

 1. super motywatory :) u mnie najlepiej działa lepsze samopoczucie :) kiedy widzę, że nie łapię zadyszki na 5 piętrze jest ok :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Psychologia sprawdza się zarówno w diecie jak i sporcie. Techniki manipulacyjne są dosyć powszechnie wykorzystywane w celu pomocy sportowcom, w osiąganiu przez nich celów! Nastawienie jest podstawą sukcesu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepszy motywator to pieniądze. Korzystasz z pomocy fachowców: trenera, dietetyka, płacisz regularnie. To doskonale motywuje, bo człowiek jest tak skonstruowany, że jak ma coś za darmo to tego nie docenia. A co do samych początków walki z kilogramami i nie tylko to przecież nasze ciało to nasza świątynia i warto po prostu zadbać o nie. W końcu nie lejemy do samochodów dennego paliwa czy też nie jemy byle jakiego żarcia

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie motywuje oglądanie efektów treningów innych osób :D Chyba najprościej się porównać i powiedzieć sobie, że skoro oni mogli to ja też! Do tego dochodzą te wszystkie piękne zdjęcia fit posiłków, czasem aż nie mogę wytrzymać i chcę od razu zacząć taki styl życia :D Ostatnio właśnie zrobiłam sobie postanowienie i chcę wszystko gotować sama, odwiedzam
  magicznyogrod po zdrowe produkty i działam. Czasem jest ciężko, bo jest wiele pokus, ale nawet jestem z siebie zadowolona ;) Z czasem też będzie łatwiej się przestawić, wszystko jest w głowie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No i chyba znalazłam coś dla siebie, by zmotywować się do ćwiczeń i odchudzania. Bo jakoś nigdy nie miałam motywacji, ale czytając ten wpis i wasze komentarze, uświadomiłam sobie bardzo dużo. Może któraś wasza wskazówka akurat mi pomoże. Myślicie że będąc na diecie warto tez brac suplementy diety na odchudzanie ?

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.