Zalety leczenia żylaków nóg falami radiowymi EVRF

Niebieskie lub zielonkawe wybrzuszenia szpecące nogi (żylaki) powszechnie kojarzą się z wizerunkiem starszej i zaniedbanej pani. Stereotyp, nie dość, że jest krzywdzący, to w dodatku nieprawdziwy – żylaki mogą dotknąć również mężczyzn oraz młodszych kobiet, także tych przed trzydziestką. Faktem jest jednak, że w grupie największego ryzyka znajdują się panie po 45. roku życia – chorują zarówno emerytki, eleganckie business women, wiecznie noszące szpilki, jak i gospodynie domowe, które dużo czasu spędzają na stojąco, przygotowując posiłki dla rodziny. W Polsce problem dotyczy aż jednej trzeciej kobiet, z których część w ogóle nie podejmuje leczenia, nie zdając sobie sprawy, jakie możliwości oferuje im współczesna medycyna (jak się leczy żylaki dowiesz się w tym artykule: www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/leczenie-zylakow/)
Żylaki to rozszerzone, widoczne przez skórę żyły powierzchowne. Pojawiają się dlatego, że z wiekiem naczynia przestają być równie elastyczne i sprężyste jak kiedyś. Zastawki nie pracują już tak wydolnie i nie zapobiegają w pełni cofaniu się krwi, która zalega w żyłach, coraz bardziej je rozciągając. Żylaki to nie tylko problem natury estetycznej – nieleczone, mogą przyczynić się do wystąpienia kolejnych chorób, jak zapalenie żył czy zakrzepica, często towarzyszą też przewlekłej niewydolności żylnej. Objawów żylaków nie powinno się więc bagatelizować – gdy się pojawią, należy skonsultować się z lekarzem. Jak w wypowiedzi dla Gazety Wyborczej zaznaczał prof. Marek Maruszyński z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przy odpowiednio wcześnie rozpoczętej kuracji udaje się pomóc 90% pacjentów. Warunkiem sukcesu jest również odpowiednio dobrany sposób leczenia. Jedną z nowocześniejszych metod jest zabieg z użyciem fal radiowych EVRF.


Jakie plusy ma leczenie żylaków nóg falami radiowymi EVRF?


Metoda EVRF w leczeniu żylaków kończyn dolnych wykorzystuje zjawisko termoablacji, czyli zamykania naczyń przy użyciu energii cieplnej, w tym przypadku generowanej przez fale radiowe o bardzo wysokiej częstotliwości. Dzięki temu, że aplikator, który je emituje, jest umieszczany wewnątrz żyły, energia wytwarzana jest miejscowo, powodując natychmiastowe obkurczenie, zwłóknienie i zamknięcie światła naczynia. Procedurę wykonuje się pod kontrolą aparatu USG.

Zabieg z użyciem metody EVRF jest atrakcyjną alternatywą dla operacji klasycznej, czyli strippingu. Za jego pomocą można leczyć zmiany nawet o dużym stopniu nasilenia, ale w przeciwieństwie do zwykłej operacji procedura nie wymaga znieczulenia ogólnego ani przewodowego, dzięki czemu pacjent może opuścić klinikę w tym samym dniu, w którym usunięto żylaki. Powrót do całkowicie normalnej aktywności jest możliwy w ciągu kilku dni po zabiegu. Warto zaznaczyć, że ze względu na to, że metoda charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, wywołuje jedynie niewielki ból w okresie pozabiegowym.

Kolejną zaletą wykorzystania metody EVRF jest brak rozległych cięć na skórze, w związku z czym nie istnieje ryzyko powstania szpecących blizn ani krwiaków. Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań takich jak np. przebarwienia skórne, które czasem pojawiają się po przeprowadzeniu terapii innymi metodami, zostaje zredukowane do minimum. Równie mała jest szansa wystąpienia innych komplikacji, jak zapalenie żył czy żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Leczenie żylaków nóg metodą EVRF charakteryzuje się wysoką skutecznością i niewielkim odsetkiem nawrotów zmian żylnych.

Choć metodę EVRF w leczeniu żylaków uznaje się za bezpieczną, to jak w przypadku każdego zabiegu istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Procedury nie powinno się wykonywać m.in. jeśli w obrębie operowanej kończyny występują zmiany zapalne, pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca albo miażdżycę tętnic obwodowych. Zabieg nie jest wskazany również u chorych w ciężkim stanie ogólnym, którzy nie są zdolni do samodzielnego poruszania się i u kobiet w ciąży. O wystąpieniu wymienionych powyżej sytuacji i stanów chorobowych należy poinformować lekarza kwalifikującego do zabiegu, który w razie potrzeby opowie również o pozostałych ograniczeniach stosowania tej metody.
Zalety leczenia żylaków nóg falami radiowymi EVRF Reviewed by MotywacjaNonStop on 16:31 Rating: 5

2 komentarze:

  1. Laserowe usuwanie żylaków to wg. mnie najlepsza opcja :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na szczęście jest już coś takiego jak laser do usuwania żylaków. Jest to ratunek dla osób, które mają taki problem, bo niestety nie wygląda to estetycznie i powoduje wiele kompleksów...

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.