Czy popularne BMI ma zawsze rację?

Jeżeli chodzi o zdrowie, istnieje podział liczb, na którym pracownicy służby zdrowia opierają się i zalecają znajdowanie się pomiędzy przyjętymi normami. Takie wytyczne dotyczą m.in. ciśnienia krwi, cholesterolu, poziomu insuliny czy wagi i BMI, znanego jako wskaźnik masy ciała.
reklama
Według skali BMI, jeżeli znajdujesz się w przedziale między 18,5 - 24,9 jesteś uważany za zdrowego z prawidłową masą ciała. Jeżeli natomiast Twój wynik znajduje się poniżej 18,5, oznacza to, że z normalnej wagi przechodzisz w niedowagę. Idąc w przeciwną stronę, jeżeli wynik znajduje się między 25 - 29,9 oznacza już nadwagę.

źródło: steelcorefitness.blogspot.com

I wreszcie, jeżeli BMI jest wyższa od 30 oznacza to, że jesteś otyły. A jak obliczyć wskaźnik BMI? Poniżej wzór:


BMI= masa ciała wyrażona w kg/ wzrost w metrach do kwadratu

Wskaźnik BMI jest używany do pomiary masy ciała od 1800 roku, kiedy to belgijski matematyk opracował formułę do porównywania wagi i wzrostu. Skoro to działa tak długo zapewne musi być niezawodne. Ale czy na pewno?

Niestety nie całkiem. Wskaźnik BMI nie bierze pod uwagę naszego składu ciała. Oznacza to, że mężczyzna ważący 100g aktywny fizycznie z rozbudowaną masą mięśniową jest traktowany na równi z mężczyzną o tej samej wadze, nieaktywnym fizycznie z wysokim procentem tkanki tłuszczowej. Wskaźnik ten może być pomocny w przypadku osób niećwiczących regularnie czy niesportowców, jednak w innych przypadkach można się załamać. BMI jest niestety wadliwe, ponieważ nie pokazuje rzeczywistej miary zdrowia.

Wielu sportowców oraz osób systematycznie trenujących, budujących masę mięśniową wg tego wskaźnika jest uważanych za otyłych lub mających nadwagę. Bardzo łatwo zobaczyć można to na kulturystach, których BMI w większości przekracza 30, a na otyłych nie wyglądają. Ogólnie rzecz biorąc, osoby z wysokim BMI mogą mieć otłuszczone ciała i znajdować się w grupie osób z nadwagą lub otyłością, jednak wyklucza się tu sportowców i osoby dużo trenujące. Dodatkowo stwierdzono, że nie ma bezpośredniego związku między zdrowiem metabolicznym a BMI.
reklama
Dodatkowo pewne badania sugerują, aby zamiast skupiać się na wadze i wzroście, bardziej skuteczne jest skupienie uwagi na rozmiarze talii. Stwierdzono, że osoby, które były uważane za nieotyłe wg BMI, a otyłe wg obwodu talii, miały około 20% wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych niż ci, którzy nie byli otyli wg obu wytycznych. Zamiast wyznaczać stan swojego zdrowia na podstawie wskaźnika BMI, lepiej udać się do lekarza. Sprawdzenie czynników tj. ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, glukozy we krwi, insulinooporności da z pewnością lepszy ogólny obraz zdrowia w bardziej szczegółowy sposób niż wyznaczanie przedziału wg wagi i wzrostu.

Niezależnie od BMI należy starać się skupić na poprawie zachować, które są ważne dla naszego zdrowia. Stawiaj na odpowiednią, zbilansowaną dietę, aktywności fizyczną oraz wystarczającą ilość snu. Są to ważne nawyki,dzięki którym zachowasz zdrowie i dobrą sylwetkę.Czy popularne BMI ma zawsze rację? Reviewed by MotywacjaNonStop on 13:04 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.