Jak rozpoznać, że dopadło nas przetrenowanie?

Codzienne, systematyczne treningi są rewelacyjnym sposobem na bycie zdrowym i sprawnym fizycznie każdego dnia. Jednak we wszystkim należy mieć umiar. Jeżeli należysz do tych nielicznych osób, które nie poddają się własnym wymówkom, utrudniającym osiągnięcie wymarzonej sylwetki - ten artykuł będzie idealny dla Ciebie.
reklama
Większości ludzi niezwykle ciężko zmotywuje się do wykonywanie tych samych czynności dzień po dniu i codzienne ćwiczenia brzmią dla nich zwykle, jak najgorsza kara. Pewne jednak osoby (nieliczne) mają odwrotnie - uwielbiają ćwiczyć i wyciskać z siebie “siódme poty”, zwiększać poziom treningów itp., co dla niektórych wygląda, jak obsesja. Czy jesteś tą osobą? Czy usłyszałeś kiedyś, że trochę przesadzasz z ćwiczeniami? Znajome? Ale skąd tak naprawdę wiedzieć, czy to już przesada, czy należy zwolnić?

źródło: http://breakingmuscle.com/

Cóż, w rzeczywistości dość powszechne jest, że zapaleni “ćwiczeniowcy” mają w swoim gronie przyjaciół i członków rodziny, którzy bardzo często komentują ich treningi, to ile czasu na nie poświęcają, co wykonują itp. Zdarza się, że zamiłowanie do ćwiczeń po wielu komentarzach może wywołać w nas pewnego rodzaju poczucie winy, że więcej czasu przeznaczamy na ćwiczenia niż spotkania z bliskimi. Czasem może wywołać to w nas potrzebę większego zaangażowania w treningi i większą wkładana pracę nad własnym wyglądem.

reklama

Jak rozpoznać, że mogę być przetrenowany?


Bywają sytuacje, w których niektóre osoby mogą uzależnić się od ćwiczeń. Jeżeli czujesz gniew, lęk lub obawę w przypadku braku możliwości wykonania treningu to może być już coś nie tak i “zahaczać” o przesadę. Czy unosisz się niezwykle emocjonalnie, kiedy nie możesz potrenować? Czy pomijasz ważne spotkania rodzinne lub społeczne tylko dlatego, że właśnie zaplanowałeś trening? Jeżeli tak, być może należałoby cofnąć się, wstrzymać trochę i posłuchać swojego ciała. Wystarczy Ci chwila, aby stwierdzić, czy jesteś przetrenowany i czas na regenerację. Najczęstszymi objawami przetrenowania są niepokój, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, a nawet ból mięśni i stawów.

Po krótkiej analizie własnych odczuć możesz w pełni stwierdzić stan swojego organizmu. W pełni rozumiem, że ćwicząc czujesz się rewelacyjnie.Ćwiczenia przecież uwalniają endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Ale odpoczynek jest równie ważny dla naszego organizmu do ćwiczenia i zdrowe odżywianie. Podczas regeneracji Twoje mięśnie wzmacniają się, stajesz się silniejszy, a w związku z tym uzyskujesz lepsze rezultaty. Jeżeli podczas dni odpoczynku czujesz potrzebę ruchu, zrób coś lekkiego, co nie będzie obciążało organizmu w tym czasie. Idź na przykład na spacer, dzięki któremu dotlenisz się i podkręcisz metabolizm.
reklama
Ogólnie rzecz biorąc, najważniejszą rzeczą do zapamiętania jest to, żeby słuchać swojego ciała i sygnałów, które wysyła. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz w trakcie i po treningu. Najważniejsze to zachować równowagę. Tak więc, jeżeli przesadę lub robienie czegoś właściwie to po prostu raz jeszcze zaznaczę - słuchaj swojego ciała i dbaj o nie.


Jak rozpoznać, że dopadło nas przetrenowanie? Reviewed by MotywacjaNonStop on 18:18 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.