Czy powinno się trenować na pusty żołądek?

Trawienie i ćwiczenia nie stanowią najlepszej pary w tym samym czasie. Podczas ćwiczeń głównym zadaniem krwi jest dotarcie do wszystkich naszych kończyn i odżywienie ich, natomiast podczas trawienia trafienie do żołądka i pobudzenie jego pracy. Pamiętacie, jak nasze mamy przez całe nasze dzieciństwo krzyczały na nas, abyśmy np. nie pływali zaraz po jedzeniu? Coś w tym jest. Pusty żołądek znacznie lepiej reaguje na ćwiczenia niż pełny.

Przepływ krwi nie jest tu jedynym problemem. Innym sabotażystą naszych działań jest także nasz układ nerwowy, który działa na dwie strony. Układ nerwowy współczulny jest odpowiedzialny za funkcje “walki i ucieczki”.
reklama

Będąc pod wpływem stresu np. podczas ciężkich ćwiczeń nasze ciało uwalnia mnóstwo hormonów tj. adrenalina, noradrenalina oraz kortyzol, które uaktywniają organizm do działania. Przywspółczulny układ nerwowy w międzyczasie odpowiada za funkcję “odpoczynku i trawienia”.


czy powinno sie ćwiczyć na pusty żołączek
źródło: blog.linkmysport.com

Kiedy system współczulny załamuje się, automatycznie dodatkowo wyłącza system przywspółczulny. Czy kiedykolwiek miałeś potrzebę pójścia do toalety, gdy zestresowałeś się? Wtedy właśnie uaktywnił się Twój współczulny układ nerwowy. Tak samo organizm podchodzi do procesu trawienia. Spożyte jedzenie nie zapewnia natychmiastowego dostarczenia wymaganych składników odżywczych - potrzebny jest czas na jego strawienie - w związku z czym organizm traktuje cały proces jako zagrożenie i podejmuje kroki w celu przetrwania, skupiając całą uwagę na dostarczeniu energii.
reklama

Ćwiczenia na pusty żołądek a trening na czczo?


Nie należy mylić zagadnienia : ćwiczenia na pusty żołądek z treningiem na czczo. Ćwiczenia na pusty żołądek oznaczają, że dałeś sobie wystarczająco dużo czasu na to, aby odpowiednio strawić jedzenie.Taki zabieg może trwać od 10 minut do 3 godzin w zależności od tego co zjedliśmy i w jakiej ilości. Trening na czczo natomiast oznacza, że nie przyjmowaliśmy pożywienia od 8-12 godzin (zazwyczaj w trakcie nocy). W tym czasie jedzenie nie tylko zostało strawione, ale także zapasy energii (paliwa) zostały wyczerpane, powodując niski poziom cukru we krwi oraz glikogenu. W tej sytuacji Twoje ciało jest w większym stopniu nastawione na spalanie tkanki tłuszczowej.

Aby uniknąć problemów w relacji ćwiczenia - trawienie, dostosuj godziny posiłków. Ogólna zasada zakłada, aby odczekać 3 godziny po pełnym, zbilansowanym posiłku. Odstęp 2 godzin po posiłku, jeżeli składał się z on lżejszych węglowodanów (np. kanapka z kurczakiem i szklanka soku). Trening godzinę po jedzeniu będzie wskazany po niewielkiej przekąsce bogatej w węglowodany tj. szklanka mleka czekoladowego. Na mniej niż godzinę przed ćwiczeniami, wybieraj natomiast małe przekąski do 100kcal oraz węglowodany szybko dostarczające energii jak np. banany.
reklama


Czy powinno się trenować na pusty żołądek? Reviewed by MotywacjaNonStop on 10:31 Rating: 5

7 komentarzy:

 1. Odnośnie ćwiczenia na czczo - można czy lepiej nie? Mam problem z analizą tego fragmentu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można ale trening nie powinien być wtedy zbyt długi

   Usuń
  2. Oczywiście, że można ale zadbaj aby nie był to ogromny wysiłek, a jeśli już to proponowałbym zjeść węglowodany na noc, bądź przedłużyć okres postu powyżej 14 godzin.

   Usuń
 2. Można ale nie wolno przekraczać 30 minut

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale bzdury niby czemu nie przekraczac 30 minut skoro organizm po 30 minutach wysilku zaczyna spalac tkanke tluszczowa? ????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, dzieje sie tak, gdy nasz organizm ma niski poziom cukru i wykorzystuje się dużo szybciej, niż gdy po południu ma wysoki/normalny poziom, którego jest kilkakrotnie więcej niż z rana i dopiero w tedy mija 30 minut (+/-) gdy skończymy spalać cukry, a zaczynamy spalać tłuszcze

   Usuń
 4. Czyyyyli zasadniczo teoretycznie mogę oszczędzić czas który spędzam na "wytrenowaniu z siebie cukrów" i zrobić na czczo pół treningu zamiast całego po strawieniu? :D Skoro cukry spaliłam w nocy...

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.