Jak kofeina wpływa na nasz organizm?

W końcu nadszedł długo wyczekiwany koniec pracy i powrót do domu. Jedyne o czym myślisz, to kanapa i pełen relaks. Jednak przed wyjściem jeszcze pozwalasz sobie na małe espresso i proszę…w cudowny sposób po dotarciu do domu ożyłeś do tego stopnia, że zamiast o kanapie zaczynasz myśleć o treningu. Ach nasza kochana kofeina…..niezastąpiony środek pobudzający i zwiększający naszą wydajność.
reklama
Kofeina jest jedną z najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych na świecie. Według przeprowadzonych badań ponad 80% dorosłych osób regularnie spożywa kofeinę. Jeden na dziesięciu z nas spożywa 1000mg lub nawet więcej kofeiny dziennie w postaci kawy, coli, herbaty, napojów sportowych czy suplementów bez recepty.
Jednak pomimo wszechobecności kofeiny - i poważnych badań na jej temat - jej rola w lekkoatletyce jest wciąż kontrowersyjna. Ludzie spożywają kofeinę przede wszystkim w celu zwiększenia ich dobrego samopoczucia i codziennej wydajności. Jednak jeżeli chodzi o sportowców sprawa wygląda nieco inaczej, dlatego często rozważa się kwestie związane z ich wydajnością a działaniem kofeiny.
reklama
Do niedawna, kofeina była uznawana za substancję zakazaną przez Światową Agencję Antydopingową (WADA). Według niej, sportowcy zazwyczaj stosowali kofeinę w celu zmniejszenia zmęczenia oraz zrównoważenia spadku wydajności, które może pojawić się podczas zawodów sportowych. Biorąc pod uwagę powszechne występowanie kofeiny, WADA w końcu usunęła ją z listy substancji zakazanych.

Jak kofeina może wpłynąć na trening?


Na poziomie fizjologicznym, spożyta kofeiny wchłania się niezwykle szybko, czego efektem jest niezwykły napływ sił w ciągu 1-2 godzin. Efekty początkowe to wstrząs, który może być odczuwany szybciej. Wg badań kobiety metabolizują kofeinę o 20 procent szybciej niż mężczyźni.

Ze względu na to, że kofeina jest wchłaniana przez większość tkanek ludzkich, ma ona ogromny wpływ na wszystkie najważniejsze systemy organizmu. Kofeina pobudza mózg, poprawia nastrój oraz zmniejsza zmęczenie. Mimo, że nie stwierdzono jej wpływu na koordynację ruchową, to jednak może poprawiać wytrzymałość i wydajność wykonywania prostych czynności.

Badania przeprowadzone w 1970 roku wykazały, że kofeina wspomaga wyniki ćwiczeń wytrzymałościowych poprzez zwiększanie poziomu adrenaliny we krwi, co z kolei stymulowało uwalnianie wolnych kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej i mięśni szkieletowych. Chodzi o to, że pracujące mięśnie zużywały je jako źródło energii, oszczędzając więcej glikogenu na później.

Czy kofeina ma jakieś wady? Cóż, jednym z nich może być drżenie rąk w przypadku jej “przedawkowania”. Tu najłatwiejszym rozwiązaniem jest zmniejszenie jej dawki w ciągu dnia. Jeżeli spożywasz kofeinę przed snem to najprawdopodobniej będziesz mieć problemy z zaśnięciem oraz Twój sen może nie być tak głęboki jak powinien, aby zapewnić Ci pełne wypoczęcie.
reklama

Jaka ilość kofeiny jest bezpieczna?


W badaniu z 2002 roku, którego uczestnikami byli rowerzyści wykazano, że wystarczającą ilością kofeiny jest 6mg na każdy kilogram masy ciała. Ponownie w 2012 roku przeprowadzono badanie, podczas którego wykazano, że dawka o połowę mniejsza (3mg/kg masy ciała) jest równie skuteczna jak ta początkowa. Podczas tego badania wykazano także, że kofeina przyjęta przed treningiem może pozytywnie wspomóc niektóre dyscypliny sportowe tj. biegi długodystansowe, badminton, pływanie czy wioślarstwo.

Korzyści kofeiny w większości przypadków wykraczają poza sferę fizjologiczną. Na wiele wyników sportowych miało wpływ nastawienie psychiczne.

Kofeina może wpływać na subiektywne odczuwanie zmęczenia, stresu lub bólu. Z każdego rodzaju świadczenia zażywanie kofeiny to w większości indywidualna kwestia. Ważne jest to, aby nie przedobrzyć spożycia kofeiny i zachować bezpieczną dawkę dla siebie, po której czujemy się lepiej i pełniejsi energii.Jak kofeina wpływa na nasz organizm? Reviewed by MotywacjaNonStop on 11:11 Rating: 5

1 komentarz:

  1. Taka mała czarna, czy cappuccino jest idealne na chandrę :) Ja uwielbiam spijać piankę z moich mlecznych kaw :) Od jakiegoś czasu sama przygotowuję dla siebie kawę w domu, mam nawet swój wymarzony ekspres ciśnieniowy oraz odbyty kurs. Dzięki mojemu doświadczeniu i zamiłowaniu do kawy wiem, że sklep z kawą oferuje najwyższej jakości produkty. Nie musicie mi wierzyć na słowo i od razu kupować on-line możecie wybrać się do jednej z kilkunastu kawiarni i ich przetestować. :) Pozytywne wrażenia - murowane!

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.